Siły zbrojne
Nowy Tu-22M3M może tankować w locie
W ramach realizowanej obecnie modernizacji naddźwiękowego bombowca Tu-22M3 Rosjanie wyposażyli go w sondę do tankowania w powietrzu. Dotąd maszyny tego typu klasyfikowane były jako broń taktyczna i w związku z tym nie były przedmiotem negocjacji rozbrojeniowych w sprawie redukcji strategicznej broni jądrowej. Zmodyfikowany Tu-22M3M zyskuje natomiast teoretycznie nieograniczony zasięg, wielokrotnie zwiększając swój potencjał. Maszyny tego typu już obecnie przenoszą rakiety z głowicami jądrowymi o zasięgu do 1000 km, a w przyszłości mają zostać uzbrojone w pociski hipersoniczne Kindżał.
Zgodnie z doniesieniami agencji informacyjnej Zvezda TV, należącej do ministerstwa obrony narodowej Rosji, w pakiecie modernizacyjnym Tu-22M3M znalazła się instalacja do tankowania w locie. Teoretycznie zwiększa to w sposób nieograniczony zasięg tych maszyn. Pierwotnie samoloty Tu-22M3 miały być wyposażone w taką instalację, jednak po zawarciu w 1979 roku traktatu SALT-2 (ang. Strategic Arms Limitation Treaty) o ograniczeniu broni strategicznej z USA instalacje zostały zdemontowane na maszynach już ukończonych a w później produkowanych zrezygnowano z niej w ogóle. Dzięki temu samolot zaklasyfikowano jako maszynę taktyczną, pomimo tego, że Tu-22M3 stanowią ważne ogniwo rosyjskich sił strategicznych, a ich głównym przeznaczeniem jest wykonywanie uderzeń jądrowych w bliskim sąsiedztwie granic Rosji.
Decyzję o wyposażeniu modernizowanych samolotów w system do tankowania w locie należy łączyć z planami rozszerzenia możliwości lotnictwa strategicznego, które posiada niewielką liczbę bombowców naddźwiękowych Tu-160, a możliwości ich budowy są bardzo ograniczone, jeśli w ogóle nadal istnieją.
Tymczasem Lotnictwo Dalekiego Zasięgu posiada obecnie na stanie ok. 65 samolotów Tu-22M3 które mają być sukcesywnie podnoszone do standardu Tu-22M3M. Obecnie ich podstawowym uzbrojeniem są trzy pociski Ch-22 o zasięgu 500 km, które mogą przenosić głowice jądrowe. Po modernizacji samoloty Tu-22M3M będą mogły przenosić pociski manewrujące Ch-32, które są głęboką modernizacją Ch-22 o zasięgu zwiększonym do 1000 km i prędkości Mach 4. W latach 2019-2021 planowane jest podniesienie do standardu Ch-32 co najmniej 32 rakiet Ch-22. Pociski prawdopodobnie mogą przenosić głowice jądrowe, a w sumie Rosjanie planują zmodernizować w ciągu najbliższych dwóch lat do tego standardu 32 rakiety Ch-22.
W dalszej kolejności maszyny mają być też przystosowane do roli nosicieli rakiet Kindżał, które mają razić cele odległe nawet o 2000 km za pomocą bojowych głowic: konwencjonalnych i jądrowych. Rosja utrzymują iż są to pocisk hipersoniczne o prędkości Mach 10, jednak zaprezentowana podczas testów rakieta nie wygląda na pocisk hipersoniczny, ale raczej na zmodyfikowaną rakietę z systemu lądowego Iskander-M.
Modernizacja Tu-22M3M w takim kształcie wskazuje, iż Rosja stara się obecnie zwiększyć swoje możliwości oddziaływania strategicznego, w tym również bronią jądrową. Jednocześnie jednak widać próbę zoptymalizowania kosztów tych działań, poprzez modernizację i modyfikację już istniejącego sprzętu. Może to wskazywać na problemy finansowe i potrzebę zmniejszenia kosztów modernizacji rosyjskiej armii przy jednoczesnym podtrzymaniu propagandowej iluzji diametralnego unowocześniania i potęgi sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
Bryxx
Te maszyn oryginalnie posiadały mozliwość tankowania w locie , usunieto w wyniku ustalen z USA, to jest powrót do pierwotnego stanu.
GB
I przy okazji złamanie układu SALT-2.
Bryxx
Za chwile zmodernizowane Mi-14 zaczną latć. Przestały chyba w myśl tego samego układu.Pewny nie jestem. Ale po złamaniu układów dotyczacych granic i nie rozszerzania paktów militarnych, rosjanie po iluś tam latach zdecydowali sie na odpowiedź. Chyba poczuli "krew".
Rosja zawsze kłamie
Program Armata wstrzymany, program Bumerang wstrzymany, program nowych Mi28 wstrzymany, program fregat wstrzymany, program nowych okrętów podwodnych wstrzymany, PakFA wstrzymany, lotniskowce wstrzymane, bodaj Koalicja wstrzymana. Któreś tam rakiety strategiczne wstrzymane. Coraz mniej słychać o Kindżałach, czy Posejdonach. Cóż, nazwijmy to racjonalizacją kosztów. I broń Boże nie nazywajmy tego "krótką kołdrą", nawet jeśli na zbrojenie przeznaczają niemal 30% swojego PKB! "Kasa Misiu, kasa się liczy"!!!
anda
A skąd masz takie wiadomości, że programy wstrzymane? 100 szt. Armat to mało? na nas wystarczyłoby 10
Prawda wyzwala
Zmodernizujmy Su-22 w sondę do tankowania, zbiorniki konforemne i JASSM i mamy bombowiec o nieogr zasięgu
w
bez radaru ???? hi hi hiiiiiii
Fanklub Daviena
Rosja będzie udawać, że Tu-22M3 nie są strategiczne, tak jak USA "zdemontowały" wyposażenie nuklearne i udają, że B-1 to bombowiec konwencjonalny a nie strategiczny i też ich nie uwzględniają w atomowych parytetach... :)
trust
Lepsza modernizacja Tu-23 niż modernizacja B-52 ...
GB
B-52 bije na głowę wszechstronnością i masą przenoszonego uzbrojenia Tu-22M3M. Jedyna przewaga Tu-22M3M nad B-52 to prędkość. Ale najciekawsze jest to że Rosja posiada bardzo mało tankowców powietrznych, które ledwo starczają dla Tu-160 i ich eskorty, a co mówić o kilkudziesięciu dodatkowych Tu-22M3M.
Davien
No cóz biorac pod uwage ze to dwie rózne klasy maszyn to jakos modernizacja B-52H jest znacznie barrziej zaawansowana niz rosyjskiego odpowiednika B-1B:)
aktualizator
"które posiada niewielką liczbę bombowców naddźwiękowych Tu-160, a możliwości ich budowy są bardzo ograniczone, jeśli w ogóle nadal istnieją." o czym Pan pisze produkcja bombowców Tu-160 została juz przywrócona ... Prosimy nie wprowadzać czytelników w błąd.
GB
Naprawdę? Zamówienie na 10 sztuk Tu-160 w ciągu 10 lat. To klepanie, a nie produkcja. Ale wychodzi przy modernizacji do standardu Tu-22M3M, że Rosja złamała kolejny traktat SALT-2. Ciekawa jaka będzie odpowiedź USA? Wyprodukują sobie 200 B-21?
Gorol
Na razie modernizują jedynie stare maszyny i coś tam składają z części, które zostały w zakładzie po wstrzymaniu produkcji lata temu. O zupełnie nowych maszynach na razie nie ma mowy.
Davien
Panie aktualizator, nic nie zstało przywrócone, jedyny nowo powstały Tu-160 to dokończenie starej maszyny bazujace na nieukończonym kadłubie. Dopierow tym roku podobno maja zacząc produkcje nowych pod Tu-160M2 i to w ilosci całych 10 sztuk do roku 2023. Żródło Rogozin