Siły zbrojne

15 lat Puszczyków w Wojsku Polskim [FOTO]

Fot. kpt. Ewa Złotnicka
Fot. kpt. Ewa Złotnicka

15 lat temu, 16 listopada 2006 roku na lotnisku wojskowym ówczesnego 1. Ośrodka Szkolenia Lotniczego w Dęblinie odbyło się uroczyste przyjęcie na wyposażenie Sił Powietrznych dwóch pierwszych śmigłowców SW-4, którym nadano nazwę "Puszczyk".

Jak przypomina rzecznik prasowa 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego kpt. Ewa Złotnicka, SW-4 to śmigłowiec wielozadaniowy polskiej konstrukcji powstały w latach 90. XX wieku w PZL Świdnik. To lekka maszyna wielozadaniowa napędzana silnikiem Rolls-Royce 250-C20R/2 o mocy 457 KM. Masa własna śmigłowca to tylko 1050 kg, natomiast masa startowa wynosi 1800 kg. Śmigłowiec  zaprojektowano zgodnie i z europejskimi przepisami lotniczymi JAR-27 i amerykańskimi FAR-27. Konstrukcja oparta jest na duraluminium, z zastosowaniem materiałów kompozytowych.

„Puszczyk” przeznaczony jest  do przewozu 5 osób łącznie z pilotem. Siły Powietrzne RP wykorzystują SW-4 „Puszczyk” w wariancie szkolnym, ze zdublowanymi sterownicami oraz rozbudowanym wyposażeniem pilotażowym. Śmigłowiec może latać w dzień i w nocy według przepisów VFR tj. w warunkach widoczności ziemi. Dzięki wyposażeniu w dodatkowe instrumenty pilotażowe i radiowo-nawigacyjne możliwe jest również wykonywanie szkolenia w warunkach bez widoczności ziemi. Śmigłowiec jest ponadto przystosowany do wykonywania szkolnych lotów nocnych z użyciem gogli noktowizyjnych - NVG (Night Vision Goggles).

Maszyny SW-4 pełnią podstawową rolę w ramach szkolenia polskich żołnierzy, spełniając wymogi NATO w zakresie szkolenia pilotów. Wykorzystywane są m.in. do ćwiczenia lotów w różnych warunkach oraz nauki autorotacji.

image
Fot. kpt. Ewa Złotnicka

„Puszczyk posiada odpowiednie parametry techniczne oraz konstrukcyjne, które przekładają się na jego manewrowość oraz bezpieczeństwo pilotażu” – podkreśla dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, gen, bryg. pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz. „Nowoczesne wyposażenie umożliwia mu wykonywanie misji w dowolnych warunkach pogodowych zarówno w dzień, jak i w nocy. SW-4 dobrze sprawdza się w realizacji wymagających zadań szkoleniowych przez pilotów śmigłowców” - dodaje.

Reklama
Reklama

Śmigłowce początkowo trafiły na wyposażenie 1. Ośrodka Szkolenia Lotniczego, a od roku 2010 wszystkie „Puszczyki” znajdują się na wyposażeniu 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Imię "Puszczyk" zostało nadane przez byłą łączniczkę AK, uczestniczkę Powstania Warszawskiego Zofię Rusecką, która została matką chrzestną śmigłowców.

W trakcie posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej w kwietniu br. poinformowano, że Wojsko Polskie posiada 22 śmigłowce typu SW-4 Puszczyk. Te używane do szkolenia, lekkie jednosilnikowe maszyny są jednymi z "najmłodszych" śmigłowców w Wojsku Polskim. Jak mówił  w czasie wspomnianego posiedzenia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, SZ RP mają 238 wiropłatów, w tym 68 W-3, 22 SW-4, 58 Mi-2, 25 Mi-8, 19 Mi-17, 10 Mi-14, 4 SH-2H, 28 Mi-24 i cztery Black Hawki.

image
Fot. kpt. Ewa Złotnicka

Komentarze