Reklama

Technologie

13 państw NATO, w tym Polska, rozpoczyna współpracę w dziedzinie morskich bezzałogowców

Fot. NATO
Fot. NATO

Ministrowie obrony z 13 państw NATO, w tym z Polski, podpisali w środę w Brukseli deklarację intencji współpracy przy wprowadzaniu morskich systemów bezzałogowych.

Deklaracja jest następstwem ustaleń lipcowego szczytu Sojuszu w Brukseli, gdzie uzgodniono m.in. wzmocnienie zdolności morskiej. Oprócz Polski deklarację poparli ministrowie z Belgii, Danii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Norwegii, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Turcji, Wielkiej Brytanii i Włoch. W imieniu MON dokument podpisał wiceminister Tomasz Szatkowski.

Wymienione państwa – jak poinformowała kwatera główna NATO – zdecydowały się połączyć swoje zasoby, aby tworzyć lepsze, bardziej elastyczne i bardziej interoperacyjne morskie pojazdy i systemy bezzałogowe.

NATO podkreśla, że morskie drony mogą umożliwić znacznie bardziej skuteczne działanie w takich kluczowych obszarach jak wykrywanie i usuwanie min oraz poszukiwanie i śledzenie okrętów podwodnych. We współpracy z tradycyjnymi morskimi środkami walki bezzałogowce mogą podnieść świadomość sytuacyjną i stopień kontroli nad akwenami.

Dzięki tej inicjatywie sojusznicy będą także mogli wykorzystać korzyści skali, aby zmniejszyć koszty, dzięki temu zwiększenie budżetów obronnych może pójść jeszcze dalej – podkreśliły służby prasowe NATO.

Deklaracja intencji współpracy to dokument przyjmowany na bardzo wstępnym etapie kooperacji między państwami. W lutym w kwaterze głównej NATO Polska przystąpiła do podobnego programu współpracy w zakresie pozyskania wielozadaniowego samolotu morskiego, przeznaczonego do patrolowania i zwalczania okrętów podwodnych. Wpisywało się to w prowadzony przez Inspektorat Uzbrojenia program Rybitwa.

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (3)

  1. Alaris

    do osób hejtujących to jaki udział wniesiemy w tą deklarację: tym artykule nie ma ani słowa o budowie okrętów ( w kwestii których też mamy pewne doświadczenia), ale za to jest o budowie morskich systemów bezzałogowych w których mamy ogromne doświadczenie. Warto tu chociażby wymienić system przeciwminowy Głuptak, który jest bardzo nowoczesny oraz posiada pewne unikalne cechy.

  2. ktos

    Kazde z tych panstw ma wieloletnie doswiadczenie w produkcji okretow i uzbrojenia morskiego. Co wniosla Polska do tej grupy? Chociaz... w sumie mamy dobrych malarzy okretowych.

  3. tylko pytam SKW

    Czy ND STREAM może być wykorzystywany przez Rosję i Niemcy jako mega sonar?

Reklama