Jak donosi agencja TASS, jednostki 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej wezmą udział w zbliżających się białorusko-rosyjskich ćwiczeń wojskowych „Zapad-2021”. Te strategiczne manewry, które odbywają się cyklicznie, co cztery lata planowane są na wrzesień br.
W komunikacie biura prasowego Zachodniego Okręgu Wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej poinformowano, że w okresie letnim planowane jest ponad 150 różnego rodzaju ćwiczeń na wielu szczeblach. Mają być one realizowane w ramach szkolenia poddziałów wspomnianej armii, udział w nich ma wziąć łącznie 7000 żołnierzy, którzy będą szkolić się na terenie pięciu różnych obwodów. Końcowym ich etapem sprawdzającym dodatkowo osiągnięte efekty będzie ich udział właśnie w Zapad-2021.
Czytaj też: Rosja pokazuje ciężką artylerię dla desantu
Główny nacisk ma być położony na dowódców plutonów poszczególnych pododdziałów wszystkich związków taktycznych 1. Gwardyjskiej Armii Pancernej. Ponadto na poligonach wszyscy uczestniczący w tym szkoleniu żołnierze mają przećwiczyć procedury szkolenia taktycznego, strzeleckiego, inżynieryjnego oraz medycyny pola walki. Szkolone i zgrywane mają być także załogi bojowych wozów piechoty BMP-2 i BMP-3, kołowych transporterów opancerzonych BTR-80 i BTR-82A, a także czołgów podstawowych T-72B3, T-80 i T-90 czy też samobieżnych wyrzutni taktycznych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu 9K720 Iskander-M oraz systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowych krótkiego zasięgu 9K332 Tor-M2.
1. Gwardyjska Armia Pancerna to jeden ze związków operacyjnych wchodzących w skład Zachodniego Okręgu Wojskowego. Powołana do życia ponownie w 2014 roku, kontynuuje tradycje formacji o analogicznej nazwie jeszcze z okresu II wojny światowej. Głównym celem jej powstania była konsolidacja, dotąd niepołączonych pododdziałów pancernych z rejonu Moskwy w wielką jednostkę pancerną szczebla operacyjnego, która ma stanowić swoistą pancerną pięść rosyjskiej armii. Z tego właśnie powodu wchodzące w jej skład pododdziały są uważane za elitarne, a sama jednostka używa najnowszych wozów bojowych, jakie znajdują się na wyposażeniu SZ FR i jest na bieżąco przezbrajana w kolejne. W jej skład wchodzi po jednej dywizji i brygadzie pancernej i strzelców zmotoryzowanych, a także brygady: artylerii, rakietowa, rozpoznawcza i rakietowej obrony przeciwlotniczej.
Ostatnia edycja ćwiczeń Zapad odbyła się w dniach 14-20 września 2017 roku na sześciu poligonach na Białorusi i na trzech w Rosji. W sumie, według oficjalnych informacji, brało w nich udział 12 700 żołnierzy i 700 jednostek sprzętu z obu krajów. Nieoficjalnie jednak w ćwiczeniach tych mogło brać udział nawet 90-100 tysięcy żołnierzy i tysiące egzemplarzy ciężkie sprzętu wojskowego. Każda edycja tych ćwiczeń, a także zakres realizowanych w ich ramach zadań budzi silne obawy zachodnich sąsiadów obu tych państw, a w tym przede wszystkich tych ze wschodniej flanki NATO oraz całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Z tego powodu są pilnie obserwowane i śledzone przez społeczność międzynarodową ze względu na potencjalne ryzyko podjęcia działań destabilizujących sytuację w Europie Środkowo-Wschodniej.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie