Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Sierpniowe Lotnictwo już w sprzedaży

…a w nim analiza ofert na wielozadaniowy śmigłowiec dla Wojska Polskiego, modernizacja lotnictwa Turcji, powietrzny wymiar tegorocznej wystawy Eurosatory i pierwsze japońskie myśliwce z lat 20. XX wieku. 

Przetarg na 70 śmigłowców dla polskich sił zbrojnych to temat głośny od niemal dwóch lat. Pomimo, że nadal nie wyłoniono jego zwycięzcy, to sytuacja na tym polu pozostaje dynamiczna – uaktualniane są m.in. wymagania na te maszyny, aktywni pozostają też trzej światowej klasy oferenci. O tym jakie zadania ma spełniać nowy śmigłowiec, jak sprawowali się jego poprzednicy i jak konkurencyjne konstrukcje różnią się między sobą pod względem parametrów w analizie Henryka Kowalczyka.

Turcja to jedno z najsilniejszych państw NATO i prawdziwie wzrastająca światowa potęga – gospodarcza i militarna. Rozwój jej przemysłu i sił zbrojnych nie mogły się odbyć bez segmentu lotniczego. Przemysł turecki od niemal trzech dekad produkuje zaawansowane myśliwce odrzutowe, a teraz  rozszerza swoje zdolności m.in. o uderzeniowe śmigłowce. Na czym polega turecka mądrość i jak łączy ona zakupy lotnicze z rozwojem rodzimego przemysłu – o tym w artykule Roberta Czuldy.

Organizowana pod Paryżem wystawa Eurosatory  jest jedną z największych na świecie i mimo, że poświęca się ją przede wszystkim wojskom lądowym i specjalnym, to nie zabrakło na niej aspektów lotniczych. Na wystawie pojawiło się kilka interesujących maszyn załogowych, głównie ze stajni Airbusa, wiele rozwiązań obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, a także całe zatrzęsienia bezzałogowców różnych rozwiązań i klas. Szczegółowe sprawozdanie z wystawy przedstawił Maciej Szopa.

Japońskie lotnictwo w czasie drugiej wojny światowej, a nawet wcześniej – podczas agresji na Chiny, było formacją  liczną i wyposażoną w nowoczesne typy maszyn. Aż wierzyć się nie chce, że w czasie pierwszej wojny światowej ten rodzaj uzbrojenia w Kraju Kwitnącej Wiśni praktycznie nie istniał i  sprowadzał się do garści samolotów obserwacyjnych.  Kiedy pojawiły się więc pierwsze japońskie myśliwce, jak wyglądały i prezentowały się na tle konstrukcji europejskich i amerykańskich? – o tym w artykule Leszka A. Wielkiczko.

 

Reklama

Komentarze

    Reklama