Sienkiewicz: wielkie imperia czasami żyją w wielkich kłamstwach

23 sierpnia 2021, 18:30

"Państwo afgańskie przestało istnieć najpierw w głowach ludzi, a dopiero potem przestało istnieć faktycznie. Stąd ten szok jaki w całym świecie to wywołało" - komentuje w rozmowie z Defence24 Bartłomiej Sienkiewicz, poseł na Sejm i były minister spraw wewnętrznych.

"Upadek Kabulu pokazuje koniec pewnej epoki i to jest epoka ingerencji amerykańskich, które miały charakter czasami humanitarnych, czasami wiązały się z polityką z próbą zaradzenia konfliktom. W przypadku Afganistanu to było ściśle związane z obecnością na terenie Afganistanu Al-Kaidy. I coś, co miało być wygnaniem Al-Kaidy z Afganistanu, przerodziło się w 20-letnią obecność, gdzie już nikt nie wiedział, o co toczy się ta wojna i dlaczego tam Amerykanie są. […] Ta obecność amerykańska coraz bardziej była absurdalna. Dlaczego tak się stało? Wielkie imperia czasami żyją w wielkich kłamstwach. Przypomnijmy sobie Związek Sowiecki, który był 10 lat w Afganistanie, nic tam nie osiągnął, wyszedł stamtąd z połamanymi kłami i wyjście z Afganistanu było jedną z przyczyn upadku Związku Sowieckiego - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz.

KomentarzeLiczba komentarzy: 31
;)))
środa, 1 września 2021, 09:44

Sienkiewicz o Polsce: wielkie imperia czasami żyją w wielkich kłamstwach

say69mat
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 10:01

@defence24.pl: Sienkiewicz: wielkie imperia czasami żyją w wielkich kłamstwach ... z kolei mali imperialiści częstokroć posługują się równie małymi kłamstewkami aby realizować autorską wizję wielkiego imperium.

X
środa, 1 września 2021, 09:45

:))), ja od rszu5 poznalem, że on mówi o nas...

Piotr ze Szwecji
niedziela, 29 sierpnia 2021, 13:50

Nie potrzeba imperium do życia w kłamstwie. Jestem Polakiem zamieszkałym w Szwecji i mimo to nigdy nie byłem, nie jestem i nigdy nie będę Zachodnioeuropejczykiem (czy Ortodoksem/Sowietą), jak wielu Polaków, zdrajców, wynarodowieńców i cudzoziemców, było i jest nad Wisłą. Zawsze byłem Wschodnioeuropejczykiem, bo tak mnie babcia starała się wychowywać, po sarmacku, po polsku, po naszemu. My Polacy nie gęsi, mamy własne. Polacy od 1805 roku budują polską państwowość na kłamstwie kim są prawdziwi Polacy, czym jest prawdziwa Polska. Historycy z wysokości swoich katedr gromią nas, ludność R1A ydna z Polski, że nie mamy najmniejszego prawa do bycia potomkami "irańskich" Sarmatów, a już zupełnie nie mamy prawa do bycia częścią ludów "azjatyckich" Scytów. Według tychże historyków cała polska pisana historia o Lechii (Lah to imię sarmackie), jak się Polska przed chrztem zwała, to bzdury i fanaberie naszych spitych na umór w karczmie praojców, którzy upiększali swoje słowiańskie pochodzenie. RP3 to już trzecia polska republika, po RP2 i PRL, budowana na fałszu, kłamstwie i obłudzie, które są motywowane politycznie i pseudonaukowo (nauka historii nie ma żadnego procesu weryfikacyjnego dla tworzonych kreatywnie przez historyków tak zwanych "źródeł"). Polska nie jest wielkim imperium, lecz też żyje w wielkim kłamstwie od 200 lat. To z braku prawdy w fundamentach tworzących polską państwowość wynika jej historycznie udokumentowana strategiczna kruchość i łatwość w pękaniu. To wszystko pomimo udokumentowanych 800 lat historii Polski, gdzie Polska potrafiła organicznie podnieść się nawet z Rozbicia Dzielnicowego i zatriumfować wiek później pod Grunwaldem nad wszechpotęgą państwa Krzyżaków. Przez te 800 lat Polska budowała jednak na fundamencie prawdy. RP3 spoczywa na fundamentalnym kłamstwie kim są Polacy i czym jest Polska.

SZELESZCZĄCY w TRZCINOWISKU
piątek, 27 sierpnia 2021, 10:58

imperia mają to do siebie że najpierw rosną w siłę i idee potem tylko tyją i rosną w pychę ,tycie powoduje miażdżycę blokującą system decyzyjny ,otyłość powoduje ograniczoną dynamikę i potrzeba więcej i więcej siły by wywołać pożądany skutek a każdy szybki ruch wywołuje różne symptomy chorobowe zawirowania i zachwiania o charakterze socjologicznym i decyzyjnym , a przy tym uśpienie instynktu samozachowawczego systemu decyzyjnego zaślepionego pychą i swymi celami powoduje początki końca ,ale system decyzyjny tego nie widzi no bo jak jestem przecież ogromny epatuje siłą , wielkością i odpowiednimi środkami i narzędziami by być skutecznym i tak zaczynają się wewnętrzne choroby które niszczą jak w człowieku jego poszczególne funkcje życiowe ....doświadczyły to na przestrzeni dziejów różne twory mieniące się w owych czasach imperiami i wszystkie padały od wewnętrznych zawirowań ,dobijane przez nacje z zewnątrz których skuteczność opierała się na braku technokratycznego ciężaru i uproszczonym systemie decyzyjnym i kontrolnym ........dziś to USA i NATO pokazało że ma symptomy chorobowe o podłożu neurologicznym, internistycznym powodującą ślepotę , głuchotę a nawet symptomy geriatryczne ......mówiąc delikatnie

kmdr
czwartek, 26 sierpnia 2021, 18:39

W normalnym kraju to ten Pan nie tyle co by już siedział, co jedyną posadę na jaką mógłby liczyć to woźny w szkole w uroczej miejscowości Wyrwipituch Dolny. Panie redaktorze są pewne granice.

asd
wtorek, 24 sierpnia 2021, 21:58

Czasami pada deszcz.

Eh.
wtorek, 24 sierpnia 2021, 21:35

Politolodzy od siedmiu boleści. Z wielką pewnością siebie wygłaszacie komentarze nie mając pojęcia o czymkolwiek.

Rocco
wtorek, 24 sierpnia 2021, 15:49

To ten minister, który kazał podpalić budkę pod ambasadą?

wyborca Bidena
sobota, 28 sierpnia 2021, 19:25

To nie ten

Rain Harper
środa, 25 sierpnia 2021, 10:39

Nic mu nie udowodniono.

Myśliwy nie...
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 04:17

No. I to jest właśnie dowód na to, że jest "level expert" w swoim fachu. Ech...

tuskoland
wtorek, 24 sierpnia 2021, 15:45

Pan Bartek coś wie na temat likwidowania struktur państwa - to pewne. HDiKK

Pewny
wtorek, 24 sierpnia 2021, 15:22

kamieni kupa...

DDR
wtorek, 24 sierpnia 2021, 12:46

To on jeszcze nie siedzi ?

riba
środa, 1 września 2021, 09:47

I nie będzie, taka tu "tradycja"

Milutki
wtorek, 24 sierpnia 2021, 12:02

Pan Sienkiewicz zapomniał o jednej zdradzie USA. USA zdradziły swojego sojusznika z NATO czyli Turcję, USA wsparły ocalanowych terrorystów przeciwko swojemu sojusznikowi. USA liczyły że w imię współpracy wojskowej i łaskawe bycie częścią Zachodu Turcja ustąpi. Turcja jednak nie ustąpiła i sojusz USA z Turcją oraz sympatia narodu tureckiego zostały obniżone. Amerykanie zdają sobie też teraz sprawę ze nie mogą w Syrii stacjonować na wieki aby bronić komunistycznych terrorystów przed Syryjczykami. Amerykanie łapali kilka srok za ogon i skończyli tylko z garścią piór w ręku i łajnem na głowie

say69mat
poniedziałek, 30 sierpnia 2021, 10:08

Hmmm .. patrząc realistycznie na rzeczywistość Afganistanu, która z sił polityczny dysponowała realnym potencjałem generowania pokoju??? Czy strona rządowa była zdolna do stanowienia pokoju bez wsparcia amerykańskich bagnetów??? Czy talibowie będą w stanie kontrolować rzeczywistość społeczną targani konfliktem z wyznawcami rzeczywistości ISIS??? Czy też staną się narzędziem polityki amerykańskiej w regionie, wykorzystując wsparcie amerykańskiego wywiadu w zwalczaniu formacji ISIS???

kkk
środa, 25 sierpnia 2021, 08:24

darujcie juz sobie propagande towarzyszu

Milutki
środa, 25 sierpnia 2021, 10:07

To jest prawda przez wielu wypierana z świadomości

Wojciech
wtorek, 24 sierpnia 2021, 21:47

USA zdradzają WSZYSTKICH sojuszników po kolei. Wystarczy, że taki mają akurat interes.

Polish blues
wtorek, 24 sierpnia 2021, 10:30

Nie pierwsze to wejście/wyjście i zapewne nieostatnie. Po Wietnamie wszyscy (szczególnie po tej stronie żelaznej kurtyny) wieszczyli rychły upadek USA. Co się stało? Nic. To dzisiaj Wietnam usilnie zabiega o kontakty z USA

Milutki
wtorek, 24 sierpnia 2021, 14:22

USA nie upadnie , Talibowie przecież nie zdobyli Waszyngtonu. Upadła jednak pewna wizja USA i wiara w siłę sprawczą tego kraju że jest on w stanie zmieniać społeczeństwa i inne kraje na swoją modłę. Na świecie wśród sojuszników USA, szczególnie tych których łączą z USA tylko bieżące interesy, zapaliła się lampka ostrzegawcza że USA ich też może zostawić i to bardzo szybko. Arabowie z Zatoki Perskiej pocieszali się że mimo zapowiedzi przesunięcia na Pacyfik USA wciąż pozostają na Bliskim Wschodzie, że za deklaracjami odejscia nie idą czyny . Teraz gdy widzą jak wielka baza Bagram opuszczona została w jedną noc bez powiadamiania afgańskich sojuszników, arabscy sojusznicy rozumieją jak szybko USA może opuścić bazy w Zatoce Perskiej .

Kodziarz
wtorek, 24 sierpnia 2021, 10:00

Jak zwykle u p.Sienkiewicza banały i odkrywanie ameryki na nowo

Zborek
wtorek, 24 sierpnia 2021, 11:13

nigdy mu nic nie wyszło poza budką ambasady

SAS
wtorek, 24 sierpnia 2021, 10:45

Banały, jak banały. Po fakcie wszyscy mądrzy. Przed faktem, sytuację realnie oceniali nieliczni. Jedno było pewne już w 2001, Afganistanu podbić się nie da

JSM
wtorek, 24 sierpnia 2021, 13:45

Oczywiście, że się da. Wystarczy wpuścić tam zmutowane bakterie albo gąsienice które zeżrą uprawy maku i jest po talibach i po Afganistanie. Nie da się tego zrobić tylko dlatego, że wszystkie liczące się wywiady czy to Rosji czy Turcji czy USA karmią się opium produkowanym w Afganistanie. Pomimo 20 lat okupacji przez NATO ilość produkowanego opium wzrosła prawie 2x. :-)

Rain Harper
środa, 25 sierpnia 2021, 10:42

Ruska narracja wiecznie żywa. Moskalom się w głowie nie mieści, jak ogromnym budżetem dysponują agencje USA, i stąd powtarzanie tych kocopałów.

Kie
wtorek, 24 sierpnia 2021, 17:13

Karmią się bo potrzebują brudne pieniądze na tajne operacje

Szept
wtorek, 24 sierpnia 2021, 10:28

Z twórczości p. Sienkiewicza najbardziwj poboba mi się opinia z czasów gdy doradzał Buzkowi jako ekspert od spraw wschodnich. Twierdził że Rosja nie jest w stanie pobudować gazociągu po dnie Bałtyku i że należy dociskać Rosjan aby nowy gazociąg biegł przez Ukrainę. No i Buzek dociskał, z jakim skutkiem każdy widzi.

Matałek
wtorek, 24 sierpnia 2021, 15:03

Nie Rosja tylko Niemcy, Szwajcarzy i inni.

Tweets Defence24