Według nieoficjalnych informacji, do których dotarło Defence24.pl rządowi negocjatorzy osiągnęli w końcu wstępne porozumienie z fińską Patrią umożliwiające dalszą produkcję tych KTO w Polsce. Jak pisaliśmy decyzja rządu w tej sprawie spodziewana jest w połowie kwietnia. Z tego punktu widzenia wizyta ministra Siemoniaka w Finlandii stanowi logiczny element wspomnianego konsensusu.
Przeczytaj więcej o porozumieniu z Patrią w sprawie produkcji KTO Rosomak
Druga istotna kwestia, która zostanie poruszona podczas rozmów obu ministrów obrony to Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony UE (CSDP). Polska wraz z licznymi partnerami podejmuje próby jej aktywizacji o czym świadczy m.in poświęcone jej posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z 4 marca br., czy ustalenia wspólnego szczytu Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego, na którym doszło do spotkania 6 ministrów obrony tuż przed obradami szefów rządów. Wskazuje to jednoznacznie na próbę zbudowania szerszej europejskiej koalicji, która podniesie kwestię obronnego filaru UE w trudnych czasach demilitaryzacji większości krajów starego kontynentu. Dla Polski byłoby to ciekawe uzupełnienie NATO, dla państw spoza tego sojuszu zwiększenie własnego bezpieczeństwa w coraz bardziej niepewnych czasach.
Przeczytaj także: Polska łączy obronnie Weimar z Wyszehradem, to nowa jakość
I tu dochodzimy do trzeciej kwestii, która z pewnością zostanie poruszona w czasie rozmów w Helsinkach- bezpieczeństwa na obszarze bałtyckim. Grudniowa wypowiedź szefa sztabu szwedzkiej armii, który stwierdził, że Szwecja w wypadku ograniczonego ataku jest w stanie bronić się przez tydzień wywołała wielką debatę w tym kraju. W chwili obecnej rozważane są tam różne scenariusze: od wstąpienia do NATO, po aktywizację tzw. planu Stoltenberga (szeroki sojusz militarny w basenie Morza Bałtyckiego z udziałem krajów nordyckich i bałtyckich) i zawarcie bilateralnego sojuszu Szwecji i Finlandii.
Przeczytaj również: Polskie bezpieczeństwo- przełamać monopol NATO
Polska trzyma rękę na pulsie tych szybkich przemian ogarniających północną Europę. W lutym minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odbył rozmowy w Warszawie z Alexandrem Stubbem Ministrem Spraw Europejskich i Handlu Zagranicznego Finlandii. Debatowano o przyszłości Unii Europejskiej i CSDP. Dzisiejsza wizyta ministra Tomasza Siemoniaka w Helsinkach to kolejny krok, który sytuuje nas w roli partnera kluczowych państw nordyckich. Dzięki temu nie będziemy stać na uboczu wydarzeń wzbierających nad Bałtykiem.
Piotr A. Maciążek