Reklama

Geopolityka

Sieciocentryczność wkracza do sił morskich USA.

Niszczyciel USS „McCampbell” jako pierwszy otrzymał nowy system sieciowy CANES – fot. M.Dura
Niszczyciel USS „McCampbell” jako pierwszy otrzymał nowy system sieciowy CANES – fot. M.Dura

Amerykańska marynarka wojenna poinformowała, że z powodzeniem zakończyła instalację pierwszego taktycznego systemu sieciowego nowej generacji na pokładzie niszczyciela USS „McCampbell”.

Na stacjonującym w japońskiej bazie morskiej Yokosuka niszczycielu typu Arleigh Burke USS „McCampbell” (DDG 80) zakończono instalację systemu sieciowego CANES (Consolidated Afloat Network and Enterprise Services). Wcześniej – do października br. system był sprawdzany jak będzie się zachowywał w środowisku morskim i jak będzie się sprawował podczas wykonywania zadań operacyjnych przez okręty.

CANES ma być kluczowym rozwiązaniem zwiększającym cyberbezpieczeństwo, poprawiającym sposób dowodzenia, kontroli, łączności i rozpoznania sił okrętowych. Amerykanie podkreślają, że dzięki szeroko wprowadzonej standaryzacji automatycznie mniejszy się liczba wariantów systemów sieciowych, jakie są obecnie wykorzystywane w ich flocie.

Obecnie trwa jednoczesna instalacja systemu CANES na różnej klasy okrętach, w tym na: dwóch lotniskowcach, ośmiu niszczycielach typu Arleigh Burke i jednym okręcie desantowym doku. W sumie do 2021 roku nową siecią informatyczna ma być objętych 190 okrętów nawodnych i podwodnych oraz Morskie Centrum Operacyjne (Maritime Operations Centers).

Przy czy założono, że wymiana sprzętu komputerowego (hardware) będzie się odbywała co 4 lata natomiast oprogramowanie będzie odświeżane co dwa lata. Pozwoli to siłom morskim nadążać za technologią, wyeliminować pojawiające się w czasie pracy problemy i co najważniejsze zmniejszyć zagrożenia dla sieci.

Reklama

Komentarze

    Reklama