Geopolityka

Senator McCain: na Litwie potrzebne są wojska USA

Dalia Grybauskaite, fot. Kapeksas, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)
Dalia Grybauskaite, fot. Kapeksas, Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Podczas spotkania w Wilnie z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite przewodniczący komisji sił zbrojnych Senatu USA John McCain powiedział, że wojska amerykańskie powinny znajdować się na Litwie na stałe, na zasadzie rotacyjnej. 

„Kwestia liczebności amerykańskiego kontyngentu wojskowego w państwach bałtyckich jest uzależniona od zapotrzebowania, odbywających się ćwiczeń, wspólnych operacji wojskowych, ale ważna jest tu trwała obecność” - powiedział dziennikarzom amerykański senator. Zaznaczył, że „przyjaciele powinni wiedzieć, że mogą liczyć na USA”.

McCain, cytowany przez litewską telewizję publiczną LRT, zapewnił, że USA nie zdradzą państw Europy Wschodniej i zrobią wszystko, by nie trafiły one „do strefy rosyjskiej dyktatury”.

Prezydent Grybauskaite w wydanym w czwartek komunikacie podkreśliła, że „Litwa ufa USA, państwu, które jest światowym liderem wolności i demokracji”. „W czasie zmieniającej się sytuacji geopolitycznej aktywna rola USA w Europie i w naszym regionie pozostaje najpewniejszym gwarantem bezpieczeństwa” - oświadczyła prezydent. 

W ocenie Grybauskaite amerykańscy senatorowie, tak jak i Litwa, opowiadają się za zdecydowaną odpowiedzią tym państwom, które zaburzają międzynarodowy pokój, za koniecznością walki z propagandą i innymi zagrożeniami hybrydowymi.

W czwartek i piątek na Litwie z wizytą przebywa troje senatorów USA. McCainowi towarzyszy Lindsey Graham, republikański senator z Karoliny Południowej i Amy Klobuchar, demokratyczna senator z Minnesoty. 

Celem podróży amerykańskich polityków jest zapewnienie krajów sojuszniczych, że mimo kontrowersyjnych wypowiedzi prezydenta elekta Donalda Trumpa mogą one liczyć na współpracę z USA w kwestiach dotyczących obronności i bezpieczeństwa.

McCain, Klobuchar i Graham złożyli już wizytę w Estonii i na Łotwie, a udadzą się jeszcze na Ukrainę oraz do Czarnogóry.

PAP - mini

Komentarze