Geopolityka
SDF przejęło stolicę Państwa Islamskiego [AKTUALIZACJA]
Położona na północy Syrii Ar-Rakka została we wtorek całkowicie wyzwolona z rąk bojowników Państwa Islamskiego (IS). Nad całą byłą stolicą samozwańczego kalifatu kontrolę sprawują Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF).
Informację o tym podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka i potwierdził ją rzecznik SDF.
Czytaj więcej: Rozpoczęto ostateczną fazę odbicia Ar-Rakki
Agencja Reutera poinformowała, powołując się na źródło w mieście, że bojownicy kurdyjsko-arabskiego sojuszu SDF świętują na ulicach zwycięstwo.
Lokalny dowódca SDF powiedział agencji, że w mieście nie ma bojowników IS ani na stadionie, ani w szpitalu, dwóch ostatnich znaczących obiektach pod kontrolą dżihadystów w mieście. Nad stadionem w Ar-Rakce powiewa flaga SDF, a bitwa o obiekt sportowy została zakończona.
Wcześniej w nocy z poniedziałku na wtorek o te silnie umocnione przez dżihadystów miejsca toczyły się walki.
Według rzecznika SDF Mustafy Balego podczas operacji przejęcia szpitala, który był główną kwaterą bojowników IS w Ar-Rakce, zginęło "22 zagranicznych dżihadystów". Stadion w Ar-Rakce służył z kolei jako magazyn broni oraz jedne z największych więzień w samozwańczym islamskim kalifacie. W poniedziałek SDF przejęło również plac, gdzie bojownicy IS przeprowadzali egzekucje.
"Wciąż nie wiemy gdzie są improwizowane ładunki wybuchowe (IED) oraz podłożone bomby (...), więc SDF będzie kontynuował oczyszczanie obszaru" - powiedział rzecznik dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji antydżihadystycznej Ryan Dillon. Od południa w niedzielę koalicja nie przeprowadziła żadnego nalotu w Ar-Rakce.
W niedzielę kilkuset bojowników IS opuściło Ar-Rakkę, w mieście nad Eufratem pozostali jedynie dżihadyści pochodzący spoza Syrii.
Ofensywę przeciw IS w Ar-Rakce SDF rozpoczęły w listopadzie ub.r.; do samego miasta oddziałom udało się wejść 6 czerwca, a 4 lipca SDF weszły do starego miasta. Informowano wówczas, że broni się tam ok. 2,5 tys. dżihadystów.
W walce o wyzwolenie miasta kurdyjscy bojownicy napotykali silny opór ze strony terrorystów, którzy zastawiają w mieście pułapki, podkładają bomby i atakują cywilów, grożąc śmierciom tym, którzy chcą uciec z miasta.
IS zajęło Ar-Rakkę w 2014 roku. Właśnie tam dżihadyści dopuszczali się największych okrucieństw, m.in. publicznych egzekucji przez ścięcie. Miasto było samozwańczą stolicą Państwa Islamskiego w Syrii oraz centrum planowania operacji terrorystycznych za granicą.
Czytaj więcej: Co zagraża światu? Na czele listy ISIS i zmiany klimatu
tak tylko ... uzupełniam na marginesie
Niestety chyba gen. Isman poległ (Dowódca operacji SAA w Deir ). To już drugi Generał ? Po śmierci pierwszego w ramach odwetu posypały się straty wśród żołnierzy jednostek specjalnch tzw. Amerykańskiej koalicji a Kurdowie musieli przerwać zajmowanie pól roponośnych po drugiej stronie Eufratu. Obecnie "Kurdystn" sie kurczy do granic z przed 2012 r. ...
tak tylko ... uzupelniam
Cytuję ! Archer - Grupa Zadaniowa "Gniew Eufratu" ZWYCIESTWO!!!!! WLASNIE ZDOBYLISMY STOLICE ISIS !!! PANSTWO ISLAMSKIE ZOSTALO DE FACTO ROZBITE!!! KILKA GODZIN TEMU ZAKONCZYLA SIE PONAD 4 MIESIECZNA BITWA O AL-RAQQA. Byla to jedna z najciezszych bitew naszych czasow. Chwala wszystkim poleglym i walczacym z terrorem kalifatu w Raqqa! Chcialbym rowniez zaznaczyc, ze wszyscy bojownicy bioracy udzial w tej operacji byli OCHOTNIKAMI. Kurdowie, Arabowie, Jazydzi, Syriacy oraz kilkudziesieciu obcokrajowcow, w tym nas - POLAKOW! koniec cytatu :)