Geopolityka

Saudyjska fregata uszkodzona w ataku bojowników Huti

Oprócz fregat klasy Al Ryiadh (jak fregata Al Dammam (816) na zdjęciu), Saudyjczycy dysponują też okrętami klasy Al Madinah, i to taka jednostka została trafiona. Fot. Seaman Jesse A. Hyatt/Wikimedia Commons, Domena Puliczna
Oprócz fregat klasy Al Ryiadh (jak fregata Al Dammam (816) na zdjęciu), Saudyjczycy dysponują też okrętami klasy Al Madinah, i to taka jednostka została trafiona. Fot. Seaman Jesse A. Hyatt/Wikimedia Commons, Domena Puliczna

Należąca do Arabii Saudyjskiej fregata typu Al Madinah została uszkodzona w ataku zorganizowanym przez bojowników sojuszu Huti-Saleh z Jemenu. Według Arabii Saudyjskiej okręt zaatakowały trzy szybkie łodzie motorowe wypełnione materiałem wybuchowym. Według Huti okręt został trafiony przez rakietę przeciwokrętową wystrzeloną z wyrzutni brzegowej.

Atak nastąpił w momencie, gdy saudyjska fregata znajdowała się na wodach przybrzeżnych Jemenu w pobliżu portu Hudaydah (150 km na południowy zachód od stolicy kraju Sana). Według wspierającej Huti telewizji al-Masirah, na pokładzie zaatakowanego okrętu znajdowało się 176 marynarzy oraz „śmigłowiec bojowy”.

Okręt został trafiony w część rufową. Według źródeł Huti saudyjska fregata miała zostać zniszczona. Nie potwierdzają tego źródła w Arabii Saudyjskiej. Nie wiadomo również, który okręt został zaatakowany. Sam film z ataku opublikowany w sieci jest wyraźnie zmontowany. Pierwsze ujęcia pokazują bowiem okręt z prawej burty, a później, już w momencie trafienia, z lewej. Na filmie wyraźnie słychać również strzały artylerii okrętowej, co oznacza, że Saudyjczycy użyli uzbrojenia.

Samo zniszczenie okrętu jedną rakietą było mało prawdopodobne, ponieważ uderzenie wyraźnie poszło w część rufową. Przy dobrze zorganizowanym działaniu grup awaryjnych powstały w ten sposób pożar powinien zostać szybko ugaszony. Z drugiej jednak strony nad hangarem śmigłowca znajduje się wyrzutnia rakiet przeciwlotniczych Crotale, a pod nią magazyn z pociskami. Pożar wywołany przez rakietę mógł więc dojść do składu amunicji, a wtedy uszkodzenia mogłyby już być zdecydowanie większe.

W międzyczasie agencje saudyjskie przekazały informację, że w rzeczywistości zginęło „tylko” dwóch marynarzy, a czterech zostało rannych. Według Saudyjczyków okręt został zaatakowany przez trzy łodzie samobójcze. Po uderzeniu jednej z nich, fregata jest zdolna dopłynąć do portu Jizan, gdzie przejdzie naprawę dokową. Uszkodzenia mają być jednak na tyle niewielkie, że okręt ma powrócić do służby już po tygodniu prac.

Arabia Saudyjska posiada cztery fregaty typu Al Madinah, które zostały wprowadzone w latach 1985-1986: „Al Madinah” (702), „Hofouf” (704, ), „Abha” (706) i „Taif” (708). Zostały one zbudowane we Francji w Lorient. Są to niewielkie fregaty o wyporności 2610 ton, których głównym uzbrojeniem jest osiem rakiet przeciwokrętowych Otomat, rakietowy system przeciwlotniczy Crotale z ośmioma pociskami „woda-powietrze” na wyrzutni (z zapasem 26 rakiet), armata kalibru 100 mm, dwie armaty kalibru 40 mm oraz cztery wyrzutnie torpedowe.

Nie wiadomo jaki śmigłowiec znajdował się na pokładzie fregaty w momencie ataku. Okręt standardowo posiada lądowisko i hangar, który może przyjmować średni śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych i nawodnych Dauphin.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.