Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Samolot z II wojny światowej wystawiony na internetowej aukcji

Na aukcji można kupić sprawny dwupłatowiec z II wojny światowej N3N-3 - fot. Iron Horse Auction Company
Na aukcji można kupić sprawny dwupłatowiec z II wojny światowej N3N-3 - fot. Iron Horse Auction Company

Do 24 kwietnia do 15.00 (czasu NC) trwa internetowa aukcja, na której wystawiono amerykański samolot z czasów II wojny światowej typu N3N-3. 


Aukcję online prowadzi firma Iron Horse Auction Company, Inc. w Rockingham (Północna Karolina), a samolot został wystawiony na sprzedaż przez amerykański sąd z powodu bankructwa poprzedniego właściciela. Jest to unikalna okazja do nabycia maszyny wojskowej z czasów wojny i to jeszcze zdolnej do lotów. Jak się ocenia samolotów N3N-3 w takim stanie jest jeszcze około trzydziestu.

Czytaj też: Wodowanie ORP „Gdynia” – na monecie

N3N-3 był budowany przez zakłady lotnicze Naval Aircraft Factory i był ostatnim dwupłatowcem w lotnictwie wojskowym. Oryginalnie był on przeznaczony do akcji poszukiwawczo – ratowniczych jako wodnosamolot. W ostatnich latach służby był wykorzystywany jako samolot treningowy dla pilotów biorących udział w II wojnie światowej.

Sprzedawany egzemplarz miał numer 3033 i posiada komplet dokumentów świadczących iż został sprzedany z nadwyżek wojskowych pierwszemu cywilnemu właścicielowi. Obecnie jest on przechowywany w hangarze Charlotte Metro Area w Północnej Karolinie.

(MD)

Komentarze