Samolot z ewakuowanymi z Kabulu wylądował w Warszawie

19 sierpnia 2021, 08:08
pw89n8_840472matchedpovk4d5
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
Reklama

W czwartek w Warszawie wylądował Wcześniej szef KPRM Michał Dworczyk powiedział, że w Kabulu została jedna Polka, dziennikarka Jagoda Grondecka, która zadeklarowała wylot z Kabulu w czwartek.

W środę późnym wieczorem samolot z ewakuowanymi z Kabulu Polakami i polskimi współpracownikami oraz ich rodzinami na pokładzie wylądował na lotnisku w Warszawie. Boeing Dreamliner 787 wystartował z międzynarodowego portu lotniczego Nawoi w Uzbekistanie, gdzie zostały wczesniej przetransportowane wojskową maszyną osoby ewakuowane z Kabulu.

Jak przekazał w czwartek szef KPRM, który był gościem programu "Tłit" Wirtualnej Polski, w środowym transporcie do Warszawy było 76 osób. Michał Dworczyk zapowiedział też lądowanie kolejnego cywilnego samolotu, z "mniejszą" grupą ewakuowanych osób. Maszyna wylądowała już w Warszawie.

"W kolejnych godzinach i dniach możemy się spodziewać kolejnych takich lotów, ponieważ został utworzony most powietrzny pomiędzy Warszawą a Kabulem de facto, tzn. między Uzbekistanem a Kabulem latają samoloty wojskowe, natomiast z Uzbekistanu do Warszawy to samoloty cywilne przewożą osoby ewakuowane" - mówił Dworczyk. "Tak długo będziemy prowadzić te działania, aż będzie taka potrzeba, tzn. aż wszystkie osoby, które pomagały czy to polskiemu kontyngentowi, czy polskim dyplomatom zostaną bezpiecznie zabrane" - dodał.

Z dostępnych informacji, przekazywanych m.in. przez serwis Flightradar24 wynika, że Siły Powietrzne wydzieliły do działań co najmniej trzy maszyny 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a mianowicie dwa C-130E Hercules, i jeden Casa C-295M. MON nie informuje jednak o szczegółach misji ze względów bezpieczeństwa

W rozmowie z wp.pl szef KPRM wskazał też, że największym wyzwaniem jest dotarcie do strefy, która znajduje się pod kontrolą wojsk sojuszniczych. "Mieliśmy bardzo nerwowe ostatnich kilkadziesiąt godzin. Dwie duże grupy osób przeznaczonych do ewakuacji nie mogły dostać się na teren lotniska, bo posterunki talibów to uniemożliwiały. Udało się dopiero dzisiaj nad ranem" - mówił.

Poinformował też, że na lotnisku w Kabulu czeka kolejnych 90 osób. "Za jakieś dwie godziny będzie kolejny transport, kolejny raz wylądują nasze wojskowe samoloty w Kabulu i na te samoloty czekają już osoby ewakuowane" - mówił.

"Będziemy prowadzić do tej pory tę ewakuację, aż to będzie możliwe i aż wszystkie osoby, które wspierały Polaków w Afganistanie, zostaną przejęte na tę bezpieczną część lotniska, a następnie ewakuowane" - poinformował. Dworczyk był też pytany o Polaków, którzy jeszcze zdecydowali się pozostać na miejscu — w Afganistanie; wymienił tylko dziennikarkę Jagodę Grondecką.

"W tej chwili na lotnisku jest jeszcze dziennikarka — pani Jagoda, której też należą się podziękowania, dlatego że w ciągu tych ostatnich kilku dni wykonała naprawdę bardzo dużą pracę, pomagając Afgańczykom, którzy byli przeznaczeni do ewakuacji, a starali się dostać na teren lotniska, współpracując z pracownikami Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

"Natomiast pozostali obywatele polscy, o których mieliśmy wiedzę i którzy zgłosili deklarację wyjazdu, zostali już ewakuowani" - zaznaczył Dworczyk. Szef KPRM powiedział, że w czwartek rano rozmawiał z Grondecką i deklarowała ona, że tymi samolotami, które w czwartek przylecą, będzie wracać do Polski. "Ta praca, którą pani redaktor wykonała, byłą naprawdę olbrzymia — przez wiele godzin, pod dużą presją stresu i zagrożenia" - zaznaczył.

W rozmowie padło też pytanie, czy Polska uzna rząd talibów. "Ta sytuacja (...) jest bardzo dynamiczna. W tej chwili wszyscy tutaj mówię o absolutnej większości krajów, które były zaangażowane w działania w Afganistanie, skupiają się na ewakuacji" - odparł minister. Jak dodał, kolejne działania naszego kraju będą zależeć od rozwoju sytuacji międzynarodowej.

Kiedy Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W niedzielę wkroczyli do stolicy kraju Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Siły USA musiały w poniedziałek wstrzymać wszystkie ewakuacje po tym, jak lotnisko w Kabulu zostało zatłoczone przez tysiące osób chcących opuścić zajętą w niedzielę przez talibów stolicę Afganistanu. Pas startowy i płyta lotniskowa są już wolne od tłumów, a we wtorek rano loty wznowiono.

PAP/Defence24.pl

image
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Reklama
Alek
czwartek, 19 sierpnia 2021, 19:26

Wszyscy powinni być skierowani do USA. Fragment z sieci" Według naszego rozmówcy obecnie jest najlepszy moment, by wszystkie zainteresowane strony wysłały samoloty do Afganistanu. - Czas zabrać nie tylko najbliższych współpracowników, ale również tych, którzy trochę w mniejszym zakresie, ale jednak z naszym kontyngentem współpracowali." Dla kolejnych pokoleń Polaków ci ludzie, gdy dostaną nasze obywatelstwo, będą stanowić zagrożenie. Reprezentują odmienną, obcą i często niezrozumiałą dla nas kulturę.

stygg
piątek, 20 sierpnia 2021, 10:08

No świetne źródło. Tak, świat jest straszliwy i zagrożenia są wszędzie. Tych 500 osób na krzyż będzie stanowić dla polaków śmiertelne zagrożenie. podobnie jak sprzęty AGD, internet, nawet prąd elektryczny, ten to jest groźny. Zakazałbym.

Zet
czwartek, 19 sierpnia 2021, 14:20

Zanim Polska zdecydowała, czy w ogóle rozpocząć ewakuację, Czesi już ją zakończyli. ACR wysłała do Kabulu trzy samoloty i zabrała 200 osób, 4 z nich na prośbę Słowacji i 3 na prośbę Polski. Polskie mocarstwo w praktyce!

rer
piątek, 20 sierpnia 2021, 15:08

To co wywieźli Czesi teraz to Polacy wywieźli już w czerwcu tyle w temacie.

Autor
czwartek, 19 sierpnia 2021, 19:50

Takie porównywanie jest głupie. Niemcy 4 największa gospodarka na świecie rozpoczeła ewakuację w tym samym czasie co my ponieważ na szybkość ewakuacji składa się sporo czynników.

Zet
czwartek, 19 sierpnia 2021, 22:08

Nie ma to nic wspólnego z wielkością gospodarki. Chodzi o ustalone procesy, umiejętność reagowania i wreszcie zdolność konkretnych odpowiedzialnych osób do podejmowania szybkich i trafnych decyzji. Czesi pokazali, że potrafią, Polacy, Słowacy i Niemcy, o których wspomniałeś, nie. To piękny przykład polskich aspiracji do statusu mocarstwa są po prostu niewygodne sny.

Anonim
piątek, 20 sierpnia 2021, 03:18

Co ewakuowali Niemcy zapasy piwa i wina oraz ...7 osób. Holendrzy 15 osób, samolot z Danii wrócił pusty. Polska ewakuowała już cześć ludzi w czerwcu. Teraz są ewakuowani ci którzy uwierzyli Amerykanom. A że Czesi sie ewakuowali szybciej od Polaków, oni już tak mają zawsze uciekają pierwsi.

Zet
piątek, 20 sierpnia 2021, 12:24

I oto znowu, kiedy skończą się argumenty, zaczyna się polska mitologia. Powolna reakcja Polaków, jak i np. Niemców, nie jest spowodowana jakimś heroizmem, ale źle ustawionymi procesami i niekompetencją zainteresowanych. Nawiasem mówiąc, Czechy też w czerwcu zabrały część ludzi (podobnie jak Polska), a gdy mówimy o tym, kto uciekł, ostatnim samolotem przelecieli ostatni czescy żołnierze (jednostka żandarmerii Kamba i oficerowie wywiadu wojskowego). Do tego czasu byli stale obecni w Afganistanie, więc nie trzeba było ich tam wozić, aby zapewnić ewakuację. Czyli, jak mówię, Polska gra o supermocarstwo i jak zwykle kończy się to niezręcznie.

yar
czwartek, 19 sierpnia 2021, 17:07

A czy wiesz, że Polska zakończyła swoją misję i ewakuowała wszystkich,którzy chcieli już w czerwcu! Zostali ci, którzy wtedy NIE CHCIELI się ewakuować, a teraz zmienili zdanie.

Zet
czwartek, 19 sierpnia 2021, 18:23

A co to ma wspólnego z tym, że Polska nie jest w stanie szybko zareagować, gdy z dnia na dzień wybucha kryzys? Inni mogą to zrobić, przecież Czesi wywieźli część ludzi w czerwcu, kiedy ACR wycofało się z Afganistanu, ale byli w stanie odpowiedzieć w ciągu kilku godzin i uratować nie tylko swoich, ale i Polaków.

Anonim
piątek, 20 sierpnia 2021, 03:20

Jakich Polaków ? To aż dwie kobiety były, powinni dostać medal z buraka za taki bohaterski czyn.

Zet
piątek, 20 sierpnia 2021, 12:31

Dlaczego więc nie odebrało ich polskie mocarstwo? Zamiast prosić Czechów o pomoc? Trzy osoby, dwóch Polaków i Afgański mąż jednej z nich, zostali zabrani przez ACR na bezpośrednią prośbę Ambasady RP w Pradze. Byłbym bardzo ciekaw, jak by to było, gdyby było odwrotnie, boję się, że Polska by nie pomogła.

yar
czwartek, 19 sierpnia 2021, 22:57

Przeczytaj raz jeszcze co napisałem. Ze zrozumieniem.

Zet
piątek, 20 sierpnia 2021, 12:36

Czytam Pana reakcję i staram się Panu jeszcze raz wytłumaczyć, że część personelu afgańskiego ewakuowała ACR już na przełomie czerwca i lipca, kiedy wycofał się główny kontyngent ACR, czyli sytuacja niemal identyczna jak w przypadku Polska. Niemniej jednak, gdy sytuacja się pogorszyła, czeski rząd i armia zdołały odpowiedzieć w ciągu kilku godzin i oprócz „własnych” uratowały na prośbę Polski i Słowacji inne isoby.

Maciek
czwartek, 19 sierpnia 2021, 12:08

Talibowie pozwalają zatem na tę ewakuację co sugeruje, że sprawa jest w jakiś sposób dogadana . Podejrzewam, że jakieś porozumienie między Talibami a USA jednak jest. Talibowie przejmują kolejne miasta bez rozlewu krwi czyli tak jakby USA po prostu oddała Afganistan Talibom na zasadzie jakiegoś tajnego paktu. W mojej ocenie wokół Agfanistanu jest obecnie w mediach dużo fałszywych informacji a w zasadzie mamy do czynienia z dezinformacją. Sprzeczne są obrazki w których tłumy wskakują na lądujące samoloty (raczej wytwór kinematografi amerykańskiej) a potem idzie przekaz , że tłumy protestują przeciw Talibom. Jeśli ktokolwiek protestował to była to prowokacja raczej . Nikt przy zdrowych zmysłach nie wyszedłby z własnej woli protestować przeciw Talibom :).

Michał
czwartek, 19 sierpnia 2021, 10:33

Za PO taka efektywność, skuteczność, szybkie podjęcie decyzji i jej realizacja - byłaby niemożliwa.

stygg
piątek, 20 sierpnia 2021, 09:25

A ja twierdzę, że za PO przebiegłoby to 3 razy sprawniej. Udowodnij mi, że jest inaczej. Darujcie sobie te peany ku czci, bo to śmieszne.

Monkey
czwartek, 19 sierpnia 2021, 14:05

@Michał: A i tak wieszane są na rządzie psy, że zbyt późno zareagował.

kamień
czwartek, 19 sierpnia 2021, 18:59

oczywiście, wszyscy powinni chwalić.

Monkey
piątek, 20 sierpnia 2021, 01:22

@Kamień: Gdzie ja coś takiego napisałem? Po prostu nie należy szukać dziury w całym teraz. Jeżeli popełniono jakieś błędy, można się nad nimi zastanowić i ewentualnie je rozliczyć po bezpiecznym ewakuowaniu tych, którzy mają być ewakuowani.

Kosa
czwartek, 19 sierpnia 2021, 15:02

Oczywiście, jak na Totalną Opozycję przystało, tak przyglądam się tym ludziom i ręce nie mają już gdzie opadać. Tak antypaństwowej opozycji nie ma w całej Europie. Ci ludzie byli śmieszni, teraz są coraz bardziej niebezpieczni. Dzisiejszym planem Totalnej Opozycji jak uderzyć w PiSowski rząd, jest apel aby wpuszczać każdego bez żadnej weryfikacji przez granicę z Białorusią, PO wysłało na granicę nawet swoich posłów którzy chcieli to wymusić na Straży Granicznej. Jak wspomniałem prędzej, politycy Totalnej Opozycji, szczególnie PO zgłupieli do reszty, jedynym ich zadaniem jest maksymalne rozhuśtanie łódki! Łódki której nazwa to Polska.

Monkey
czwartek, 19 sierpnia 2021, 15:36

@Kosa: Nie lubię obecnie rządzących, ale to co robią „totalsi” woła o pomstę do nieba. Sprowadzą na Polskę większe kłopoty niż Zjednoczona Prawica. W pełni popieram politykę niewpuszczania uchodźców do nas, bo muzułmanie się nie adaptują. To do nich trzeba się dostosować. Tutaj, w UK jest to dobrze widoczne.

Kosa
czwartek, 19 sierpnia 2021, 23:59

@Monkey Rozumiem Pana, nawet się z Panem zgadzam. Tutaj nie chodzi o to, aby lubić jakiś polityków bądź nie. Nigdy nie byłem związany z jakąkolwiek partią polityczną. Do PiSu mam również, bardzo dużo zastrzeżeń, to chyba normalne? Politycy mają pracować dla nas, nie odwrotnie, niestety wielu o tym zapomina, podchodząc do polityków jak do celebrytów, jak do gwiazd rocka;-) Nie tędy droga! Wracając do meritum, rozumiem, że opozycja ma być z reguły w opozycji do rządu. Natomiast jest jeszcze coś takiego jak racja stanu! Na Zachodzie jest to od polityków wymagane, niestety w naszym Bantustanie jest to coś abstrakcyjnego. Obserwując naszą Totalną Opozycję oraz jej zaplecze medialne widzę jeden wielki amok, to już nie jest opozycja tylko taka Targowica 2.0!

Tweets Defence24