Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Ruszają manewry BALTOPS 2020. Sygnał dla Rosji od NATO

Fot. US Navy
Fot. US Navy

Pomimo epidemii koronawirusa, 7 czerwca 2020 r. na Morzu Bałtyckim rozpoczęły się czterdzieste dziewiąte manewry morskie BALTOPS 2020. Ćwiczenie z udziałem dwudziestu dziewięciu okrętów z dziewiętnastu państw jest sygnałem dla Rosji, że NATO nie zostało osłabione przez COVID-19 i nadal jest gotowe do reagowania w sytuacji zagrożenia.

Zgodnie z planem działania Sojuszu Północnoatlantyckiego na Bałtyku rozpoczęły się manewry morskie Baltic Operations 2020 (BALTOPS). W ćwiczeniach które będą trwały od 7 do 16 czerwca 2020 roku bierze udział siedemnaście państw NATO (Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania Włochy) oraz dwa państwa partnerskie (Szwecja i Finlandia).

Według NATO w BALTOPS 2020 wezmą udział mniejsze siły okrętowe niż kilka dni temu zapowiadali Amerykanie. Nie będzie więc pięćdziesięciu a „tylko” dwadzieścia osiem okrętów. Będzie za to większa liczba statków powietrznych (nie 21 a 28) i tyle samo uczestników co zapowiadano (3000 osób). Z punktu widzenia wojskowego nie mają one tak dużego znaczenia jak z punktu wodzenia propagandowego. Ich zadaniem jest bowiem przede wszystkim zamanifestowanie obecności NATO na Morzu Bałtyckim i potwierdzenie, że akwen ten może również liczyć na reakcję sił sojuszu w razie pojawienia się jakiegoś zagrożenia.

To właśnie dlatego ćwiczenia te zostały zorganizowane po raz pierwszy w 1971 roku, a więc jeszcze w czasie, gdy państwa byłego Układu Warszawskiego kontrolowały połowę wybrzeża Morza Bałtyckiego. Sytuacja diametralnie zmieniła się po rozpadzie Związku Radzieckiego i później – po włączeniu do NATO: Polski, Litwy. Łotwy i Estonii. Od tego czasu mniej już chodzi o manifestowanie obecności, a bardziej o demonstrację woli obrony państw sojuszniczych w sytuacji zagrożenia.

Stało się to szczególnie ważne w dobie koronawirusa, kiedy większość krajów zachodnich zamknęło się w swoich granicach. W tym samym czasie Rosja zintensyfikowała ćwiczenia, jakby chcąc pokazać swoją gotowość do działań bez względu na zewnętrzne okoliczności. Było to szczególnie widoczne w przypadku rosyjskiej Floty Bałtyckiej. W szczycie epidemii Rosjanie wyprowadzali z Obwodu Kaliningradzkiego swoje okręty, organizowali strzelania rakietowe i artyleryjskie, przeprowadzili desant morski i rozmieszczali na poligonach lądowych baterie rakiet nadbrzeżnych „Bał” i „Bastion” oraz elementy systemu przeciwlotniczego S-400.

Rozpoczęcie manewrów BALTOPS pomimo COVID-19 jest więc dla Rosji przede wszystkim stanowczą odpowiedzią, że NATO nie zamierza rezygnować ze swoich stałych zadań i epidemia może je zmodyfikować, ale na pewno nie przerwać. Poza tym są oczywiście realizowane zadania typowo wojskowe polegające przede wszystkim na współdziałaniu w czasie operacji zwalczania okrętów podwodnych, zwalczania min oraz obronie przeciwlotniczej.

By to było możliwe BALTOPS 2020 podzielony na dwie fazy. W pierwszej z nich ma być realizowany trening doskonalenia walki CET (combat enhancement training) i trening integracji sił FIT (force integration training). W tej fazie okręty i statki powietrzne będą ćwiczyć wspólne taktyki, techniki i procedury w ramach skryptu programu wydarzeń, umożliwiające im bezpieczne działanie razem jako jednej siły. Zakłada się, że ta część manewrów będzie trwała sześć dni.

Po jej zakończeniu części zostanie zrealizowana końcowa, taktyczna faza ćwiczenia TACEX (tactical phase of the exercise). W tej części manewrów siły będą miały już więcej swobody w działaniu, a dowódcy „wolną rękę” w prowadzeniu własnych programów taktycznych. Faza ta została tak przygotowana aby jak najlepiej odtworzyć działanie w rzeczywistych warunkach kryzysu i konfliktu na Bałtyku.

Ze względu na zagrożenie epidemią koronawirusa podjęto jednak decyzję, że ćwiczenia będą się odbywały tylko na morzu i w powietrzu – bez wcześniej realizowanej fazy lądowej. Dodatkowo po raz pierwszy manewry BALTOPS będą dowodzone przez Dowództwo Morskich Siły Uderzeniowych i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO) z jego stałej kwatery w Lizbonie w Portugalii.

Siły Zbrojne RP wydzieliły do ćwiczenia okręty z 8.Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia (dwa trałowce projektu 207), dwa samoloty SU-22 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego ze Świdwina, samoloty F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z Poznania oraz samolot AN-28B1R i śmigłowce Mi-14 PŁ z Brygady Lotnictwa MW.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (12)

  1. Jacek

    W dniu 7 kwietnia 2015 roku amerykański samolot rozpoznania radiotechnicznego RC-135W (numer pokładowy 62-4131, znak wywoławczy CAMUS47) prowadził misję nad Bałtykiem, która polegała na obserwowaniu rosyjskiej granicy morskiej w rejonie Obwodu Kaliningradu. Według Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej maszyna USAF leciała z wyłączonymi transponderami, dlatego w celu jej identyfikacji wysłany został myśliwiec Su-27. Samoloty w trakcie tego zdarzenia miały zbliżyć się do siebie na niebezpieczną odległość. Strona amerykańska nie podała bliższych danych na temat tego lotu zwiadowczego (szpiegowskiego). W związku z opisanym incydentem lotniczym, stały przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych zgłosił inicjatywę, według której ewentualne nieporozumienia pomiędzy Rosją i NATO rozstrzygałaby specjalna komisja OBWE. Polski przedstawiciel stwierdził wtedy, że  państwa OBWE powinny dołożyć wszelkich starań, aby "uniknąć jakichkolwiek akcji mogących doprowadzić do groźnych incydentów militarnych"...

  2. Ahoj Mesko

    Bolko i Mieszko prowadzą flotę NATO

    1. Śliwka Estonka

      Dwa flagowe holowniki NATO dla,Estonii Zabierzemy

    2. BUBA

      Ale mamy kilku Admirlow na jedna jednostke ...

  3. FR technologiczne imperium

    Ciekawe kiedy Rosja zorganizuje takie manewry nad wybrzeżem USA, parasol powietrzny zapewni Kuzniecova więc oby nie padało :)

  4. Kapustin

    Ruski moze odetchnąć KALININGRAD ocalony Ruskie sensory na nord stream 2 pokazuja kierunek ataku Flotata plynie do Estonii Port NATO JUŻ gotowy

  5. MaG

    No to wysłaliśmy zabytki na te manewry,sojusznicy pewnie mieli ubaw po pachy :) Dno i wodorosty !!!!!

  6. andys

    1. Nie wiem, czy oni tam się nie pozabijają w takim tłoku? "siedemnaście państw NATO (Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Stany Zjednoczone, Turcja, Wielka Brytania Włochy) oraz dwa państwa partnerskie (Szwecja i Finlandia)." Z drugiej strony, tylko pozazdroscić imprez zwiazanych z podsumowaniem manewrów. Kazdy przywiezie swoich kucharzy, orkiestry dęte, zespoły folklorystyczne, może i dziewuchy! To będzie bal!! 2. Na poważnie- wolałbym , aby kraje leżące nad Bałtykiem (to ogromny potencjal , znacznie przekraczajacy potencjał Rosji) utworzyły efektywny system wspólnej obrony, poprzydzielały sobie zadania, sfinalizowały produkcję u siebie i nastepnie zakup najnowocześniejszego uzbrojenia. To wystarczy.

  7. Ahoj Mesko

    Bolko i Mieszko prowadzą flote NATO Łączność online Portugalia 100 satelit gotowe A ile łodzi podwodnych wyszło na Bałtyk?

  8. Leon zawodowiec

    Mi 14? To JESZCZE lata? Ostatni resurs 1979

  9. rota

    No właśnie ,jedni drugim nakręcają spiralę zagrożenia...Jedni mówią ,że robią to dla pokoju i demokracji a na świecie mają mają bazę wojskową , na bazie wojskowej i tylko wszędzie rozprzestrzeniają swoją strefę wpływów.Drudzy mówią ,że muszą bronić swoich granic aby Amerykański pokój i demokracja nie wlazła na Kreml.I ogólnie cyrk w cyrku w którym jako klauni i my występujemy...

  10. Na bezrybiu

    Bryza osłania2 tralowce Przypominam ze dwie suczki strategicznie krążą nad flotą

  11. Marek1

    Jakie zadania spełniały 2 polskie Su-22 ? Ze wzgledu na brak jakichkolwiek syst. radiolokacyjnych i komputerowych syst. kier. ogniem zapewne spełniały zadanie samolotów-celów.

  12. Zbigniew

    Nasza marynarka wojenna nie ma wielkich możliwości rażenia, a więc warto by rozważyć ulokowanie, np. w Świnoujściu, obok trałowców, grupy uzupełniających obronę delty Odry kutrów silnie uzbrojonych w rakiety.

Reklama