Reklama

Siły zbrojne

Rumunia kupiła Patrioty. Podpisano umowę

Fot. Siły Zbrojne Holandii.
Fot. Siły Zbrojne Holandii.

Władze Rumunii podpisały umowę międzyrządową dotyczącą zakupu pierwszej partii zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot.

Ministerstwo obrony Rumunii podpisało dokument Letter of Offer and Acceptance (LOA), będący umową międzyrządową dotyczącą zakupu w USA pierwszej partii zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot w trybie FMS. Dostawy zestawów rozpoczną się w drugiej połowie 2019 roku, pierwszym użytkownikiem będą rumuńskie siły powietrzne. System osiągnie zdolność operacyjną w 2020 roku.

Czytaj więcej: Wysoka poprzeczka dla Patriotów. Krok do sukcesu polskiej tarczy [KOMENTARZ]

Według wydanego przez Raytheon komunikatu podpisany LOA obejmuje dostawę systemu Patriot w konfiguracji PAC-3+, wraz z pociskami PAC-3 MSE i GEM-T w nieujawnionej liczbie. Tym samym Bukareszt stanie się czternastym użytkownikiem zestawów tego typu na świecie.

Z wcześniejszych informacji resortu obrony Rumunii wynika, że otrzymał on LOA obejmujące pierwszą z siedmiu planowanych baterii Patriot, wstępnie zaproponowano kwotę 765 mln USD. Podpisana umowa dotyczy więc przypuszczalnie pierwszej baterii.

Czytaj więcej: Szwecja i Rumunia pod ochroną Patriotów. Sukces USA [KOMENTARZ] 

Rumunia planuje zakup istniejącej konfiguracji Patriot PAC-3+ w liczbie siedmiu baterii w ciągu najbliższych 10 lat. Mają one trafić zarówno do sił powietrznych jak i wojsk lądowych. Łączna maksymalna wartość transakcji zatwierdzona przez amerykańską administrację w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS) została oszacowana na 3,9 mld dolarów, w jej ramach nie przewidziano offsetu.

Zgodnie ze specyfikacją opisaną w FMS w ramach planowanej transakcji Rumunia ma otrzymać do: 

7 radarów AN/MPQ-65 (sektorowych);

7 stacji kontroli AN/MSQ-132 (engagement control station);

13 jednostek Antenna Mast Group (AMG);

28 wyrzutni wielofunkcyjnych M903;

56 pocisków MIM-104E GEM-T TBM (kierowanych metodą Track Via Missile, z możliwością zwalczania pocisków balistycznych);

168 pocisków PAC-3 MSE;

7 jednostek Electrical Power Plants (EPP) III.

Patrioty będą wprowadzane w pierwszej kolejności w miejsce sowieckich zestawów Wołchow i Kub. Pozyskane wcześniej z holenderskich nadwyżek amerykańskie zestawy Hawk prawdopodobnie pozostaną w służbie, przynajmniej przez pewien czas, do pewnego stopnia będą mogły współpracować z Patriotami. 

Czytaj więcej: Rumunia kupi Patrioty i HIMARS. Bukareszt wkracza do rakietowej elity NATO [ANALIZA]

Zakup Patriotów, podobnie jak pozyskanie systemów HIMARS, na które wyraził już zgodę Departament Stanu USA, czy planowane pozyskanie 36 dodatkowych myśliwców F-16 to element szerszego planu modernizacji sił zbrojnych Rumunii. Jego realizacja stała się możliwa dzięki podwyższeniu przez Bukareszt wydatków obronnych z zaledwie 1,3 proc. PKB w 2013 roku do co najmniej 2 proc. PKB w roku 2017. Działania Rumunii przyczyniają się do wzmocnienia potencjału obronnego wschodniej flanki NATO. 

Reklama

Komentarze

    Reklama