Rosyjsko-białoruskie porwanie samolotu. To nie precedens, a kontynuacja prowadzonej polityki [OPINIA]

24 maja 2021, 11:59
Putin Luka
Fot. kremlin.ru.
Reklama

Zmuszenie przez władze białoruskie do lądowania cywilnego samolotu pasażerskiego w celu aresztowania opozycjonisty wywołało szok i oburzenie wśród komentatorów na Zachodzie. Tak naprawdę jest to jednak kontynuacja agresywnej polityki, prowadzonej przez Moskwę (i współpracujący z nią Mińsk) od lat. Zatrzymać ją może tylko zdecydowana reakcja Zachodu, a równolegle konieczna jest rozbudowa zdolności obronnych na wschodniej flance NATO.

Władze Białorusi zmusiły do lądowania samolot pasażerski lecący z Aten do Wilna. Maszyna była zarejestrowana w Polsce, należała do irlandzkiej linii lotniczej Ryanair, a na jej pokładzie przebywał ważny opozycjonista, Raman Pratasewicz. Załoga maszyny otrzymała informację o zagrożeniu bombowym na pokładzie oraz polecenie białoruskiej kontroli powietrznej, by udała się do Mińska. W celu jej przechwycenia poderwano co najmniej jeden w pełni uzbrojony MiG-29.

Maszyna wylądowała, została przeszukana. Ładunku wybuchowego oczywiście nie znaleziono, zatrzymano za to opozycjonistę i podróżującą z nim kobietę. Następnie maszyna wystartowała i bez problemów wylądowała w Wilnie, z czego zadowolenie wyraziła europejska komisarz ds. transportu Adina Valean, która dziś potępia działanie Białorusi i mówi o konsekwencjach. Po wylądowaniu maszyny okazało się jednak, że w Mińsku opuściło ją także czterech obywateli Rosji.

Ze świata płyną wyrazy potępienia. Premier Mateusz Morawiecki, całkowicie słusznie, nazywa działania białoruskich władz „aktem terroryzmu państwowego”. Krytycznie wobec Mińska wypowiadają się Komisja Europejska, Francja, Stany Zjednoczone, Niemcy czy Litwa. Pojawiają się zapowiedzi sankcji. Swoich działań broni natomiast Białoruś, wspiera ją też Rosja. Niewątpliwie działania Mińska są bezprawne, godzą w bezpieczeństwo lotów, jak i w prawo międzynarodowe. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że zmuszenie do lądowania – pod fałszywym pretekstem i mniej lub bardziej bezpośrednią groźbą zestrzelenia – stanowi jawne pogwałcenie przepisów dotyczących lotnictwa cywilnego. Określenie „akt terroryzmu państwowego” jest więc uzasadanione, zważywszy że zmuszono do lądowania cywilny samolot, który wcześniej miał wszystkie potrzebne zgody na przelot przez Białoruś.

Czy jednak stosowanie wobec państw NATO agresywnych środków jest precedensem?

Cofnijmy się do 2014 roku. We wrześniu tego roku, niemal równolegle ze szczytem NATO w Walii, gdzie podejmowano pierwsze, historyczne decyzje o wzmocnieniu wschodniej flanki, agencji FSB porwali z terytorium Estonii oficera Policji Bezpieczeństwa Estona Kohvera, po zwabieniu go w pułapkę w rejonie granicy. Niedawno dowiedzieliśmy się, że w 2014 roku rosyjscy oficerowie wywiadu wojskowego GRU brali udział w wysadzeniu magazynów amunicji w Czechach.

W 2018 roku rosyjscy agencji próbowali z kolei otruć, za pomocą bojowego środka trującego, a więc substancji, której Moskwie zgodnie z podpisanymi przez nią zobowiązaniami międzynarodowymi w ogóle nie wolno posiadać i wykorzystywać, Siergieja Skripala. Dwa lata później, podobnej substancji użyto wobec opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, a obecnie, po tym jak po leczeniu w Niemczech powrócił on do Rosji, przebywa w kolonii karnej. Po obu stronach Atlantyku dochodzi do cyberataków, skierowanych na najbardziej istotną infrastrukturę

Co łączy wszystkie te wydarzenia? Wszystkie są prowadzone przez Rosję i godzą bezpośrednio w bezpieczeństwo członków NATO (dotyczy to też otrucia Nawalnego, bo użycie bojowego środka trującego, samo w sobie jest wielkim zagrożeniem). Jednakże, reakcja państw zachodnich jest dość ograniczona. Stosunkowo największy pakiet sankcji wobec Rosji, wprowadzono po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu pasażerskiego nad Ukrainą w lipcu 2014 roku, rozszerzając go gdy Moskwa nasiliła działania ofensywne wobec Kijowa. To zresztą doprowadziło – najprawdopodobniej – do obecnego pata w konflikcie w Donbasie, bo gdyby tych sankcji nie wprowadzono, Rosja mogłaby posunąć się dużo dalej.

Oczywiście od 2014 roku kraje NATO wzmacniają swoje zdolności obronne z myślą o rosyjskim zagrożeniu. Najbardziej intensywnie czynią to państwa, które położone są blisko Moskwy, jak i… Stany Zjednoczone (jako najsilniejszy członek NATO, ale też kraj, który w największym stopniu rozmieścił swój potencjał o wysokim stopniu gotowości w Europie i nadal go utrzymuje oraz rozbudowuje, pomimo zaangażowania w innych regionach świata). Przykładem jest choćby strumień sprzętu wojskowego, jaki od kilku lat płynie do jednostek amerykańskich rozlokowanych w Europie, ale też do strategicznych magazynów Army Prepositioned Stock, pozwalających na szybką reakcję w sytuacji napaści. Taka instalacja powstaje też w Polsce. Z kolei państwa europejskie, takie jak Wielka Brytania czy Niemcy, też zwiększają swój potencjał, ale czynią to bardzo powoli i w niewystarczającym zakresie (przykładem są zdolności obrony powietrznej krótkiego zasięgu).

Rozwój zdolności obronnych oczywiście jest bardzo potrzebny, bo jest niezbędny do zabezpieczenia przed najczarniejszym scenariuszem (otwartą agresją Rosji). Mało tego – powinien następować dużo bardziej dynamicznie i w szerszym zakresie, zwłaszcza w państwach europejskich, bo USA są zaangażowane na wielu innych teatrach działań i borykają się z problemami wewnętrznymi. Nie może jednak stanowić wyłącznej odpowiedzi na działania Moskwy, zwłaszcza te prowadzone poniżej progu otwartego konfliktu.

Tutaj istotne są sankcje gospodarcze, ale takie które powodowałyby realne koszty po stronie Kremla. Na to jednak państwa zachodnie niezbyt mają ochotę, czego przykładem jest kontynuowanie przez Niemcy budowy gazociągu Nord Stream 2, choć wiadomo, że projekt ten godzi w bezpieczeństwo energetyczne Europy Środkowo-Wschodniej, a szczególnie Ukrainy.

Można by zapytać, ile ma to wspólnego z sytuacją na Białorusi? Wbrew pozorom, bardzo wiele. Po sfałszowanych wyborach Mińsk stał się w zasadzie całkowicie zależny od Moskwy, w związku z międzynarodową izolacją w następstwie tłumienia protestów. Białoruskie władze niedwuznacznie sygnalizowały też, że są gotowe do obrony formy swoich rządów za pomocą środków wojskowych, żołnierzy Sił Specjalnych Operacji rozlokowywano zresztą na ulicach w czasie niektórych protestów. Rosja udziela też Białorusi wsparcia gospodarczego, niezbędnego do podtrzymania funkcjonowania władz, a po wybuchu protestów przygotowywano się do ewentualnej interwencji poprzez rozmieszczenie dodatkowych sił porządkowych z Rosji.

Trudno więc oczekiwać, by operacja aresztowania opozycjonisty została przeprowadzona bez koordynacji z Rosją. Jeżeli więc zostaną wprowadzone ograniczone sankcje, dotyczące głównie (lub tylko) Białorusi, ich efekt pozostanie raczej niewielki, a Moskwa jeszcze bardziej uzależni Mińsk od siebie. Skuteczną odpowiedzią byłoby więc uderzenie w interesy ekonomiczne Rosji, na przykład poprzez zatrzymanie (z własnej woli państw europejskich, a nie USA!) gazociągu Nord Stream 2. A na to się nie zanosi.

Co więc mogą zrobić państwa naszego regionu? Oczywiście należy zabiegać o wdrożenie sankcji, ale też wyjaśniać sojusznikom długofalowy i kompleksowy charakter rosyjskiego zagrożenia, dbając przy tym o spójność NATO i UE. Sam fakt konfrontowania się Rosji (i Białorusi) z całą UE (czy wspólnotą transatlantycką), a nie z pojedynczymi państwami mimo wszystko w oczywisty sposób ogranicza zakres agresywnych działań (zwłaszcza tych najszerzej zakrojonych).

Trzeba jednak równolegle przygotowywać się na kolejne potencjalne niebezpieczeństwa poniżej progu wojny. Niezbędna jest więc choćby budowa szeroko pojmowanej świadomości sytuacyjnej, aby móc szybko reagować na zagrożenia. Szeroko pojmowanej, a zatem zarówno pod kątem działalności służb specjalnych/kontrwywiadu, jak i na przykład obserwacji przestrzeni powietrznej i kontroli nad nią.

To ostatnie nie wiąże się bezpośrednio z obecnym incydentem (bo kontrolę nad białoruską przestrzenią sprawują władze w Mińsku). Jednakże, nie od dziś wiadomo o zagrożeniu ze strony dronów na granicy wschodniej, mówił o nim w wywiadzie dla Infosecurity24.pl komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga. Takie bezzałogowce mogą być używane nie tylko przez grupy przestępcze, ale i służby specjalne. Powinno się więc dysponować możliwością ich odpowiednio wczesnego wykrywania oraz zwalczania, także w czasie pokoju. To samo dotyczy ochrony krytycznej infrastruktury, w tym przed cyberatakami. Warto już dziś zadawać sobie pytanie, jak będziemy chronić przed różnymi zagrożeniami choćby instalacje farm wiatrowych, które niebawem pojawią się na Bałtyku.

Nie należy też zapominać o rozbudowie i rozwoju konwencjonalnych zdolności obronnych, niezbędnych jako element potencjału odstraszania, mającego zapobiegać przede wszystkim otwartej agresji. Mało tego: działania te, zwłaszcza w priorytetowych obszarach takich jak obrona powietrzna czy budowa świadomości sytuacyjnej powinny być realizowane w szerszym zakresie. W celu sprostania działaniom poniżej progu wojny konieczne jest jednak współdziałanie państwa ale i instytucji międzynarodowych. Przed Polską i Europą więc daleka i trudna droga.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 249
Reklama
Krążek
piątek, 28 maja 2021, 21:34

Strasznie zacofany kraj ta Białoruś. Cywilizowane narody wysyłają drona na takich co ich nie lubią

Mohmed
wtorek, 1 czerwca 2021, 09:51

Wolni od Merkel i WHO . Nie biorą udziału eksperymentach i żyją normalnie chociaż biedniej .

Eeee
czwartek, 27 maja 2021, 12:02

"gdyby tych sankcji nie wprowadzono, Rosja mogłaby posunąć się dużo dalej" , a ja mógłbym wygrać w totolotka. Celem sankcji była udawana proba zmiany polityki Rosji co sie calkowicie nie udało. Zreszta sam pomysł był od poczatku tylko pod opinie spoleczna. Wiadomo było ze przeciez nie da sie w ten sposób zmienić polityki w takim kraju jak Rosja.

Mohmed
wtorek, 1 czerwca 2021, 09:53

Sankcje pomogły Rosji w odbudowaniu samowystarczalność i polepszeniu rolnictwa . Już Rosja nie będzie miała takiego importu z Uni niż przedtem :-)

Polak
czwartek, 27 maja 2021, 16:13

A po co... Putin jest idealnym przywódcą dla zachodu, umiejętnie okrada Rosjan, a kraj pod jego przywództwem się zamiast rozwijać to zwija. Przypomnę, że w 2007 r PKB Rosji było ponad 2 bilion Przed pandemią w 2019 było ponad 1.5 bilion , teraz to nie mam pojęcia czy 1,4 jest :) Zaznaczę, że Polska ma ponad 600 mld PKB. Za około 5 do 7 lat spotkamy się z ruskimi w okolicach 1 biliona :) Brawo sankcje i brawo głosy, że nie działają... :) :) :)

wtorek, 1 czerwca 2021, 09:55

U nich za te 5 lat będzie kapitalizm bo sankcje wymuszą działania a u nas komuna i niewolnictwo w czystej postaci

sceptyk
piątek, 28 maja 2021, 15:34

Wolałbym się z nimi spotkać w kosmosie, a nie na papierze.

Geniusze
niedziela, 30 maja 2021, 22:55

Ty się już z nimi spotkałeś w kosmosie.

Raf
piątek, 28 maja 2021, 00:21

1,5 biliona ale złotych to my niedługo będziemy mieli ale długu

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 15:03

Raf, wy to już macie kilka bilionów długu ale w rublach w tej Rosji.

skryba
czwartek, 27 maja 2021, 11:48

Jeśli to nie był indywidualny eksces Łukaszenki, serdecznego przyjaciela senatora Karczewskiego, a zagrywka Putina, to był to majstersztyk.Teraz Łukaszenka nie ma wyjścia - musi wejść do ZBIR-a bez żadnych warunków. Tak czy owak Putin wymanewrował dyrektora kołchozu.Biedni Białorusini!!!

andys
niedziela, 30 maja 2021, 15:24

Byli tacy co wymanewrowali Ukrainę. Miało być tam życie jak na Zachodzie, teraz nie wiadomo kiedy polepszy się i bedzie mniej wiecej tak jak na ...Białorusi!

bropata
czwartek, 27 maja 2021, 08:54

Niezależny dziennikarz, opozycjonista mający w CV staż ukraińskim Azowie i Radiu Swoboda. Jakoś mi go nie żal.

Polak
czwartek, 27 maja 2021, 16:16

A mi nie żal wagnerowców w Syrii i Brawo USA !

Trollminator
czwartek, 27 maja 2021, 10:53

Opinie strony rosyjskiej już poznaliśmy.

taka prawda
czwartek, 27 maja 2021, 10:11

do tego walczył w Donbasie gdzie strzelał do Ruskich i tam został ranny, nie ma się co dziwić, że go dorwali i wcale się nie zdziwię jak na polecenie z Kremla, zadziałali tak samo jak izraelski Mosad, bez patyczkowania się.

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 18:31

I mam nadzieję że dostanie to na co zasłużył

Put in put out
czwartek, 27 maja 2021, 03:34

Rosja już niebawem udławi... się:)))

Herr Wolf
czwartek, 27 maja 2021, 08:03

Kolejny wróżbita

Wiesio
środa, 26 maja 2021, 22:42

Proste pytanie: Jasio ukradł Kaziowi rower ale udało mu sie nie ponieść żadnych konsekwencji. Czy teraz Kazio ma prawo ukraść hulajnogę Frankowi? Kazio twierdzi za ma takie prawo bo w przeszłości nie tylko Jasio ale wielu innych ukradło komuś rower a nawet sanki i piłkę. Właśnie obserwuję medialną akcję Kaziów, którzy mnie przekonują ze ich prezydent ma prawo do aktów terroryzmu państwowego bo wielu innych przed nim także stosowało podobne metody. To zadziwiający przykład nowej moralności. Choć moze i nie taki nowy. Pamiętam jak kiedyś mówiono na wschodzie, ze co prawda u nas jest gułag, łubianka itp. ale na zachodzie biją ... hmm tych no Afroamerykanów czy jakoś tak.

Bumer
czwartek, 27 maja 2021, 20:08

Gratuluję bardzo dobrego komentarza.

placek23
czwartek, 27 maja 2021, 11:08

Pytanie można łatwo odwrócić. Czyli gdy "nasz sukinsyn" zrobi coś paskudnego, to udajemy, że nic się nie stało, a jeśli to jest "nie nasz sukinsyn" to podnosimy wrzask wniebogłosy, jak brzydko postąpił i walimy w niego ze wszystkich armat, oby tylko huk był jak największy? Typowa europejska/zachodnia hipokryzja i podwójna moralność, która bardziej drażni niż najgorsze postępki najgorszych dyktatorów i "dyktatorów".

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 15:12

Doprawdy?? jakos sobie nei przypominam porywania samolotów pasażerskich i grozenia im zestzreleniem na Zachodzie. Ale zawsze się jakiś obrońca terrorystó jak placek23 znajdzie.

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 18:33

Incydent z samolotem Prezydenta Boliwii ?

Orson
czwartek, 27 maja 2021, 16:23

Naprawdę uważasz ze hipokryzja w UE jest gorsza niz represje PolPota, Stalina, Mao, Kima, Kadafiego czy Łukaszenki. Czy wiesz o czym piszesz? Czy wiesz jak sie maja najgorsze postępki najgorszych dyktatorów do hipokryzji ??? Europejska/zachodnia hipokryzja i podwójna moralność nie zostawia za soba masowych grobów, nie tworzy obozów do reedukacji, nie torturuje, nie zastrasza i nie knebluje milionów swoich obywateli. Co najwyżej drażni wrażliwe sumienia komentatorów piszących z odległych krain wolności i swobód obywatelskich.

ppp
czwartek, 27 maja 2021, 19:18

Zostawiała masowe groby w swej historii i dziesiątki milionów zabitych . Między okresem barbarzyństwa krajów zachodnich a między przewrotem bolszewickim i czasami stalinowskimi nie upłynął zbyt długi okres . To była różnica kilku dziesięcioleci czy kilkunastu lat . Wystarczy zapoznać się tylko trochę z historią świata .

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 15:13

Dokładnei wystarczy sie zpoznac z historia świata by widzieć że wypisujesz same kłamstwa. Ale jak uczyłes się sowieckiej historii....

spoko
czwartek, 27 maja 2021, 15:21

Typowa europejska/zachodnia hipokryzja Rozumiem ze mieszkasz na wschod od UE

Mikado
czwartek, 27 maja 2021, 13:56

Zestawienie hipokryzji polityków EU z represjami i torturami Łukaszenki wobec własnych obywateli wypada naprawdę blado. Tego się nie da zrelatywizować. Tu w UE i w Polsce możesz sobie wypisywać co zechcesz i gdzie zechcesz. Moze cię ktoś kto czuje się obrażony pozwać do sądu i nawet wyegzekwować kase i przeprosiny. Ale to się nijak ma do masowych aresztowań, pobić i tortur. Tu będą sie "boksowali" twoi adwokaci tam zostaniesz spałowany na dzień dobry i umieszczony w 20-to osobowej celi o powierzchni 5m kwadratowych. Nawet nie próbuj porównywać sytuacji UE ina Białorusi bo to śmieszne i żałosne.

ppp
czwartek, 27 maja 2021, 19:22

Ciekawe ????? Jakoś represje wobec dysydentów czy przeciwników politycznych w UE nie są czymś wyjątkowym . Wystarczy przypomnieć sobie wydarzenia z Hiszpanii czy Francji .

spoko
piątek, 28 maja 2021, 16:56

Gdyby represje w UE byly takie same jak w Rosji czy Bialorusi To juz tego tekstu nie zdazylbys napisac

ppp
sobota, 29 maja 2021, 08:19

W komunie w latach 70-tych czy w 80-tych też się "gadało" i też nikogo zbyt mocno nie represjonowano za to i z pracy też nie wyrzucano . Oczywiście odpowiednie służby odpowiednie notatki robiły . Natomiast sytuacja się zmieniała gdy ktoś aktywnie organizował wystąpienia i protesty przeciw władzy i systemowi . Dzisiaj mamy do czynienia z podobną sytuacją i praktycznie niczym się nie różniącą . Służby śledzą wypowiedzi , mają sieć donosicieli i monitorują internet odnotowując wypowiedzi i opinie społeczeństwa oraz poszczególnych osób W sieci nikt nie jest praktycznie anonimowy . Spróbuj tylko jednak aktywnie działać na rzecz obalenia aktualnego porządku rzeczy a zrozumiesz , że system sprawowania władzy w poprzednim systemie i dzisiejszym niewiele się różni . Można by rzec , iż kiedyś bardziej otwarcie się "gadało" a dla władzy i systemu kontroli społeczeństwa było to źródło informacji nastrojów społecznych . Dlatego też za takie gadanie w latach 70-tych czy 80-tych nie ścigano . Dzisiaj trzeba bardziej trzymać język na kłódkę i uważać co się mówi gdyż mamy do czynienia z większą ilością lokalnych kacykó uważających , iż "prawda" jest tylko po ich stronie . Taka postawa nie ma tylko jednych partyjnych barw a raczej wynika z egocentrycznej postawy pewnych jednostek , które często swymi korzeniami wywodzą się z glinianych klepisk .

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 15:15

To ty chyba dziecko nigdy w tej komunie jak ja nazywasz nie żyłes.

qwert
wtorek, 1 czerwca 2021, 18:36

Ty nie żyłeś w komunie na pewno

Tomek
środa, 26 maja 2021, 22:32

Czy w ostatnich miesiącach Europa zachodnia nie zmusiła do lądowania samolotu głowy państwa w celu przeszukania samolotu ? Bo chyba nie będzie takiej hipokryzji ,że prezydenta niepodległego państwa można zmusić do lądowania a samolot rejsowy to nie .

ppp
czwartek, 27 maja 2021, 19:27

Też tłumaczono się dziwnym połączeniem radiowym do wieży kontroli lotów co było pretekstem do zmuszenia do lądowania samolotu rządowego i jego przeszukania . Stare numery i nie jest do wynalazek ruski czy Białorusinów . Rok temu też szykowano akcję przymuszenia do lądowania samolotu w Kijowie ze współpracy z CIA tylko podobno wtyka w SBU ostrzegłą Rosjan .

....
środa, 26 maja 2021, 14:46

Oczywiście że to porwanie to nie precedens. Prosze sobie przypomniec porwanie samolotu z prezydentem Boliwi.

Fgu
czwartek, 27 maja 2021, 01:43

To nakładaj sankcje na co czekasz, Rosja razem z sojusznikami !

Bumer
czwartek, 27 maja 2021, 08:23

Najlepiej na ropę i gaz to w końcu europa poszuka sobie innego dostawcy.

bbb
środa, 26 maja 2021, 11:56

Proponuję do tego porwania podczepić jeszcze Iran i Chiny to będzie komplet!

Polak
środa, 26 maja 2021, 09:24

Bardzo słaby tekst propagandowy proponuję jechać na naukę do USA

clash
środa, 26 maja 2021, 11:07

Wiadomo ze kazdy kto podpisuje sie "Polak" to akurat Polakiem nie jest. Nikt urodzony w Polsce nie musi udowadniac, albo podkreslac ze jest Polakiem. Daswidania Sasza i milego dnia zycze.....

Fgu
środa, 26 maja 2021, 09:12

Ilu obrońców się znalazło hoho jak się uwijają jak mróweczki.

Tam i z powrotem czyli podróż kombajnem przez raj Łukaszenki
środa, 26 maja 2021, 13:58

Przecież od razu wiadomo było, że tak będzie.

Trol
środa, 26 maja 2021, 07:24

Ależ gremium ochoczo przystąpiło do obrony białoruskiego terroryzmu. Wyciągną każdy podobny przypadek że świata żeby udowodnić że Białoruś postąpiła słusznie, świetnie i zgodnie z prawem... Jakie to typowe.

ppp
czwartek, 27 maja 2021, 19:31

Z określeniem terroryzm toi raczej należy trochę skromniej się posługiwać . Ciekawsze wychodzi na jaw przy okazji , iż służby polskie czy litewskie wmieszane były i są w próbę przewrotu na Białorusi . To też można odpowiednio nazwać .

Ehehe
czwartek, 27 maja 2021, 12:06

Tak samo jak twój komentarze. Przy kazdym komentarzu gdzie ktos ma odmmienna opinie i nie potraficie sie do niej ustosunkowac czy podac jakichkolwiek argumentow. Żadnego aktu terroryzmu ze strony bialorusi nie bylo. Doniesienia medialne i naglowki dla dekli to nie fakty.

lef
środa, 26 maja 2021, 04:35

Nasza rusofobia jest wielkości Himalajów. Pewnie Rosja odpowiada też za klimat i pogodę. Mam nadzieję, że międzynarodowe śledztwo wyjaśni wiele spraw tego incydentu. Żeby się nie okazało, że tak jak w 2008 był nagonka na Rosję, ze zaatakowała Gruzję, a kilka miesięcy później specjalna komisja UE ustaliła, że konflikt rozpoczeli Gruzini artyleryjskim atakiem na Cchinwali.

Wpr
środa, 26 maja 2021, 09:11

A IIWS zaczęli Polacy...

ricki
środa, 26 maja 2021, 21:02

może nie zaczęli ale do wiosny 39 współpracowali z Hitlerem. Faktów nie zmieni się, nie zaczaruje i miarą klasy jest przyznanie się do tego.

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 15:18

Istotnie, faktów że Polska nie współpracowała z Hitlerem, ale robiła to Rosja która tez wywołała raem z Niemcami IIWŚ nie zakrzyczysz.

Bumer
środa, 26 maja 2021, 22:22

Wspólpracowali to komuniści do 41go i to nie tylko mu pomagając materialnie,ale nie wypowiadając mu wojny.

Palmel
wtorek, 25 maja 2021, 21:30

Łukaszenka zrobił to co Ukraińcy w 2016 roku z białoruskim samolotem na pokładzie którego był antymajdanowiec który zmuszono do lądowania w Kijowie i nic a z tym samolotem, natomiast ten scenariusz napisali amerykanie w 2020 roku kiedy to miał być w lipcu przejęty Białoruski samolot z wagnerowcami na pokładzie lecącymi z Mińska , w 2013 roku amerykańskie samoloty zmusiły samolot z prezydentem Boliwii do lądowania w Wiedniu szukali Snowdena, zatrzymany walczył w batalionie Azow który używa symboli 2 Dywizji Pancernej SS „Das Reich”, Łukaszenka też zaoszczędził pieniądze Polskiego podatnika bo nie trzeba go utrzymywać i ochraniać a co nas obchodzi Białoruś

Kot
środa, 26 maja 2021, 07:21

Nie kłam. Białoruski samolot wystartował z Kijowa i został zawrócony na lotnisko. Nie został przechwycony lot międzynarodowy pomiędzy całkiem postronnymi krajami. A samolot prezydenta Boliwii został przeszukany po wystosowaniu prośby czy można to zrobić

placek23
środa, 26 maja 2021, 15:04

Nie ma kłamstwa. W 2016 roku samolot linii białoruskich krótko przed opuszczeniem przestrzeni powietrznej Ukrainy został cofnięty do Kijowa pod wprost przekazaną przez naziemną kontrolę groźbą użycia lotnictwa bojowego w razie niewykonania polecenia. Z pokładu zdjęto obywatela państwa trzeciego, który głosił poglądy nieprzychylne rządowi ukraińskiemu. Twierdzisz, że to taka wielka różnica? W 2012 roku rejsowy A320 linii syryjskich podczas lotu z pasażerami z Moskwy do Damaszku nad Turcją został przy pomocy samolotów bojowych ściągnięty do Ankary pod pretekstem przewozu broni. Po przeszukaniu zakwestionowano mu jakiś towar tzw. podwójnego przeznaczenia, tzn. na pewno nie żadną broń, bo broń nie może być podwójnego przeznaczenia. Jest jakaś różnica? Ukraina wprost przyznała w 2020 r., że przygotowywała niemal identyczną akcję zatrzymania 33 tzw. wagnerowców na trasie Mińsk-Białoruś? jest jakaś różnica? Chyba tylko taka, że nieudolnie przygotowywała i musiała odwołać w ostatniej chwili, bo rzekomo poszedł przeciek z otoczenia prezydenta.

środa, 26 maja 2021, 23:20

Pomyłka. Na trasie Mińsk-Stambuł miało być.

Herr Wolf
środa, 26 maja 2021, 07:05

Polska też nie pozwoliła ruskiej delegacji latać po naszym niebie jak i przejechać motorom..

Davien
środa, 26 maja 2021, 08:58

Al jakoś maszyny Szojgu nikt nie zmusił dolądowania w Warszawie inie aresztował jego sekretarza Wolfik. Podobnie Polska może decydować kogo wpuszcza na swój teren.

Herr Wolf
środa, 26 maja 2021, 09:16

Twoje zdanie nikogo tu nie obchodzi

bender
środa, 26 maja 2021, 10:41

Jak zwykle się mylisz.

Grom
środa, 26 maja 2021, 09:32

Tak samo jak twoje. Gdy dla Rosjan nie pozwoliliśmy wlecieć w nasza przestrzeń bo chcieli to zrobić bez uprzedzenia nas jak do siebie to grozili potem bombowcami . Ruscy niech sobie rządzą u siebie ale od polski odczepcie się

Bumer
środa, 26 maja 2021, 22:24

Coraz gorzej im to rządzenie nawet u siebie wychodzi.Czego się nie dotkaną to....

yaro
wtorek, 25 maja 2021, 21:20

Na gorące głowy - szklaneczka zimnej wody. Wymuszone lądowanie na lotnisku w Ankarze W 2012 roku myśliwce tureckich sił powietrznych zostały podniesione w powietrze, aby zmusić syryjski samolot pasażerski do lądowania na lotnisku w Ankarze. Samolot leciał , na trasie z Moskwy do Damaszku, był podejrzewany o przewóz ładunków wojskowych. Tę wersję wygłosił osobiście premier Turcji Recep Erdogan. -Wymuszone lądowanie prezydenckiego samolotu Evo Moralesa, prezydenta Boliwii W lipcu 2013 roku amerykańskie służby wywiadowcze podejrzewały prezydencki samolot boliwijskiego przywódcy Evo Moralesa o przewiezienie Edwarda Snowdena. Wszystko dlatego, że przyleciał On na negocjacje do Moskwy. Samolot lecący w przestrzeni powietrznej Austrii zmuszono do natychmiastowego lądowania w Wiedniu. To wydarzenie bez precedensu, ponieważ naruszało wszelkie międzynarodowe i dyplomatyczne prawa chroniące przywódców innych krajów. Snowdena na pokładzie samolotu nie było . -Wymuszenie przez Ukrainę lądowania samolotu pasażerskiego Belavia (białoruskie linie lotnicze) w Kijowie W 2016 roku samolot linii Belavia wystartował z kijowskiego lotniska „Zhuljany”. Na 50 ok. kilometrów przed wejściem w przestrzeń powietrzną Białorusi kontroler polecił pilotom natychmiastowy powrót na lotnisko odlotu. W przypadku odmowy groził, że myśliwce Sił Powietrznych Ukrainy przechwycą samolot i zmuszą do lądowania. Wszystko po to, by usunąć z pokładu pewnego obywatela Armenii. Później strona ukraińska zaprzeczyła faktowi zagrożeń, ale sieć zachowała zapis rozmów pilotów samolotu Belavia z ukraińskim dyspozytorem. W 2020 media ukraińskie poinformowały, o skandalu w najwyższym kręgu władz Ukrainy i "przecieku" długo planowanej operacji wywiadu. W/g planu miano wybawionych rosyjskich najemników z firmy "Wagner" , zakontraktować do służby w Libii. Najemnicy mieli lecieć z Mińska do Stanbułu. Nad Ukrainą, myśliwe ukraińskie miały zmusić samolot do lądowania, a pozostający na pokładzie rosyjscy najemnicy postawieni przed sądem za zbrodnie na Donbasie w tym zestrzelenie samolotu pasażerskiego Malezji.

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:00

Nikt nie zmuszał samolotu Moralesa do czegokolwiek,zwyczajnie kłmiesz rusku. A już brednie o Wagnerowcach, których wysłął na Białorus sam Putin..... Ech ale zawsze taki Yaro,obrońca terrorystów i zbrodniarzy sie znajdzie.

ppp
czwartek, 27 maja 2021, 19:47

Zakaz wlotu w ostatniej chwili w przestrzeń powietrzną Francji i innych krajów UE i NATO jak można nazwać pod pretekstem awarii na pokładzie samolotu rządowego podobno otrzymanej przez wieżę kontroli lotu . Skąd później oficjalne protesty i oparcie się całej sprawy o ONZ oraz oficjalne przeprosiny niektórych państw NATO

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 15:23

Normalnie, zwykłym zakazem, zawsze mógł zawrócić , nikt nie wysyłał EF-2000 by groząc zestzreleniem zmusic go do zawrócenia do np Berlina. Sam wyladował w Wiedniu, a na pokład weszli dopiero po uzyskaniu zgody. Wiec daruj sobie kiepskią manipulacje.

antyDavien
czwartek, 27 maja 2021, 10:13

nikt Davienku Ciebie nie przebije w obronie terrorystów wytworzonych przez USA w Syrii.

czarno to widzę
wtorek, 25 maja 2021, 18:58

Jak myślicie - jak zareagowali by Amerykanie, gdyby się dowiedzieli, że w samolocie lecącym nad Polską znajduje się Snowden?

ppp
czwartek, 27 maja 2021, 19:48

Tak samo jak w przypadku samolotu prezydenta Boliwii .

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:01

Nijak, leciałbyy sobie spokojnie, chyba ze byy ten zdracja wsiadł do samolotu z USA:)

inż.
środa, 26 maja 2021, 15:27

Zdrajca? Oglądałeś film? Raczej obrońca ludzi jako ogółu.

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 15:25

Zwykły zdrajca który uciekł z materiałami wywiadowczymi prosto do Rosji. I jakos nikt nie próbował go ani zestrzelic ani zmusic do lądowania np w Polsce, itp.

Bumer
środa, 26 maja 2021, 22:26

Jakby przeczytał coś Suworova to by mu się rozjaśniło, a tak wpadł z deszczu pod rynnę.

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 21:29

Przecież latał nad Europą. Nikt nie chciał zezwolić na lądowanie i tyle.

we4r
wtorek, 25 maja 2021, 16:09

oburzenie ;) zobaczcie co wyprawiaja już i będa wyprawać chinole, nie na darmo ich projekt nazywa sie ali-expres. jak alibaba i 4 mld rozbójników

Chyżwar dawniej Marek
środa, 26 maja 2021, 08:53

Chinole to niby koledzy Putina. Tacy, którzy włamują się do "Rubina" projektującego ruskie okręty podwodne.

AWU
wtorek, 25 maja 2021, 15:39

Oficjalna linia moskiewskiego Min Propagandy jak widać poniżej: "Zachód zrobił to samo zmuszając samolot prezydenta Boliwii do lądowania w VIE" Nieśmiało zauważam iż suwerenne państwa zamknęły swą suwerenną przestrzeń powietrzną dla przelotu tej maszyny, do czego prawo ma każdy kraj z Boliwią włącznie.. nikt nie wysłał myśliwców do tego samolotu.. zresztą przerabialiśmy to już podczas konfliktu w Kosowie gdy Rosjanie wbrew zawartym godziny wcześniej porozumieniom chcieli wysłać spadochroniarzy w celu przejęcia lotniska przed nadejściem sił KFOR.. po prostu Węgry i Rumunia i Bułgaria zakazały im prawa przelotu i na tym skończyła się rosyjska ekspedycja.. A co do incydentu w MSQ .. zastanawiająca postawa Ryanair i Michael'a O'Leary "Jesteśmy wdzięczni iż PRAWIE wszyscy pasażerowie bezpiecznie dotarli do portu docelowego" .. w środowisku linii lotniczych nowe powiedzenie.. slogan reklamowy Ryanair: "Lataj z nami .. PRAWIE wszyscy docierają do portu docelowego!" Zastanawiający na zdjęciach z MSQ brak załogi Ryanair.. na płycie wobec obecności białoruskiego ZOMO powinien stać kapitan gdyż to byli JEGO pasażerowie .. a przynajmniej wysłać F/O ... Jestem pewien iż gdyby był to doświadczony Kapitan który poprzednio przelatał tys godzin w siłach powietrznych .. nie dał by się zaszantażować będąc 120 SEKUND od granicy Litwy/UE/NATO a nawet w MSQ byłby ze swoimi pasażerami .. ale jak mówią .. "you get what you pay for" .....

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:04

AWU jak masz obok MIG-29 z pociskami pod skrzydłami i wiesz ze sponsor Łukaszenki, Rosja lubi celowo zestzreliwać samoloty pasażerskie , a na pokładzie masz ponad 100 pasażerów.... Raczej bys nie ryzykował że będziesz szósty na liscie ZBiR-u.

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 18:45

Też zastanawia zachowanie kapitana. Ale tajemnicą poliszynela jest kto lata w RA.

Kazik :)
wtorek, 25 maja 2021, 17:58

Dobry komentarz!!!!

Mama Leona
wtorek, 25 maja 2021, 14:53

Kręcą swoje lody, jak każdy komu nikt nie umie przeszkodzić. Demonstracja. Test. Element politycznej konstrukcji wielopiętrowej - Rosjanie zdaje się nie są w tym tacy kiepscy. A my zadziałajmy wreszcie naszym interesie, nie poprzez krociowe transfery na wątpliwe gadżety czy pudrowanie zabytkowych czołgów. Panta rei, walka trwa a my jedynie kosztownie obstawiamy tego czy innego dobrego wujka. I gadamy jak jego papuga.

Jampol
wtorek, 25 maja 2021, 14:22

Jaki Raman to jest Roman !!!!! oni tylko tak wymawiają to imię , nie ma Ramana !!!!

demokracja
wtorek, 25 maja 2021, 12:03

Czy ci sami komentatorzy oburzali sie tez w roku 2013, jak za sprawa najFiekszej demokracji na swiecie sciagnac z nieba samolot z Evo Morales ? i to tylko dlatego, ze najFieksza demokracja na swiecie chciala pojmac Snowdena? A jesli bialorus mialaby kogos torturowac..to polecam tez polskie tajne wiezienia, gdzie wydobywano wypowiedzi od ludzi uprowadzonych z innych krajow...i to tez za pomoca najFiekszej demokracji na swiecie

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 15:15

Ile razy będziecie te brednie powtarzać? Przeczytałeś poprzednie komentarze? Tamten samolot nie uzyskał zgody kilku państw na lądowanie. Rozumiesz? Nikt go do niczego nie zmusił.

inzynier
wtorek, 25 maja 2021, 15:08

Samolot Morales lądował z własnej woli w Wiedniu, czaisz różnicę? Wiec bez bajek tutaj rodem ze sputnika

z wlasnej woli
środa, 26 maja 2021, 11:08

czaje roznice... ale nie wiem czy ty ja czaisz...jesli chcesz leciec przez ocean, musisz zatankowac...bo droga daleka a stacje benzynowe na oceanie akurat zamkniete. Jesli na polecenie "najFiekszej demokracji na swiecie" nie dostajesz praw do ladowania np. w hiszpani..to po pewnym czasie MUSISZ gdzies wyladowac... i dlatego MUSIAL wyladowac w wiedniu, bo inaczeh by spadl na ziemie (juz jako celowy ataka terrorystyczny)...ale nie zrobil tego dobrowolnie...czaisz roznice? Jako inzynier musisz chyba wiedziec, ze bez paliwa lata sie tylko na dol.

Kowalskiadam154
wtorek, 25 maja 2021, 11:27

Boliwijski samolot prezydencki zmuszony do lądowania w Wiedniu na zlecenie USA Tak tylko przypominam jeżeli mowa o państwowym terrorze:)

Ni
wtorek, 25 maja 2021, 13:55

Rozumiem, że ten samolot został zmuszony do lądowania pod groźbą najpierw bomby na pokładzie, a później zestrzelenia, czy tak? Bo dopiero wtedy można by jako tako porównywać, choć nie do końca. Nie było tam amerykańskich agentów, ani samolot nie lądował na terytorium USA. Tak tylko przypominam.

olo
wtorek, 25 maja 2021, 13:27

a ja przypominam o próbie zestrzelenia samolotu rosyjskiego z prezydentem Putinem na pokładzie w dniu 17 lipca 2014 roku...

Kot
środa, 26 maja 2021, 07:27

Hehehe. Co wy jeszcze wymyślicie.. za to mh 17 żeście Rosjanie zestrzelili. A to mała różnica próbować a zestrzelić. Bandyci

spoko
wtorek, 25 maja 2021, 17:52

Chcesz powiedziec ze oploczency chcieli zestrzelic samolot z Putinem a trafili w MH17

spoko
wtorek, 25 maja 2021, 13:06

Kowalskiemu tylko przypomne ze w przypadku z prezydentem Boliwii nie bylo klamstwa o jakiejs bombie nie bylo wysylania mysliwcow Pilot sam poprosil o ladowanie w Wiedniu ze wzgledu na \paliwo\ I ostatnie Morales nikogo nie wpuscil do swojego samolotu

Wawiak
wtorek, 25 maja 2021, 13:04

Jakieś dowody? Bo powodem była oficjalna odmowa zgody na przelot nad terytorium konkretnych państw - co było także pewna demonstracją braku akceptacji dla rządów w Wenezueli, a nie sfabrykowana informacja o bombie.

qq
wtorek, 25 maja 2021, 11:18

Łukaszenka z Białorusi zrobił własny kołchoz tak jak kiedyś za komuny rządził kołchoźnikami. Teraz odda kraj i jego niepodległość jeszcze większemu i cwańszemu kołchoźnikowi Putinowi. Białoruś jako bufor przed Rosja to już mrzonki. Dobrze że tworzy się dodatkowa dywizje niedaleko Białorusi to oznacza ze ktoś już przewidział co zrobi Łukaszenko i niema co liczyć na układy z "lokalnym dyktatorem" bo Rosja i tak zbliży się do granic RP i NATO od wschodu.

Wawiak
wtorek, 25 maja 2021, 13:04

Nie tyle własny, co ruski - on jest tylko szefem z nadania.

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 10:43

A gdzie sankcje dla ruskich? NS2 ma się dobrze? Merkelowa ubolewa?

Herr Wolf
wtorek, 25 maja 2021, 11:19

A za Co?

Miczurin
wtorek, 25 maja 2021, 14:41

Nie za co, tylko po co. Ano po to aby Wołodia miał mniej na czołgi....Poniał?

Herr Wolf
wtorek, 25 maja 2021, 18:42

Ich sprawa na co wydają! Oni nam nie zazdroszczą wydawania kasy na zabawki..

bender
środa, 26 maja 2021, 10:44

Ależ jak najbardziej naszą sprawą jest, żeby każde złamanie międzynarodowego prawa bolało ich przynajmniej finansowo.

czytelnik D24
środa, 26 maja 2021, 10:26

Pracowity dzień? Prikaz to prikaz.

czytelnik D24
wtorek, 25 maja 2021, 13:19

Gdyby nie Rosja to Białorusini nigdy by się nie odważyli na taki krok. Idę o zakład że to było uzgodnione z rosyjskimi władzami.

Wania
środa, 26 maja 2021, 06:05

Na pokładzie byli rosyjscy agenci, którzy wysiedli na Białorusi. To była wspólna akcja ich KGB. Pod publiczkę, żeby przestraszyć społeczeństwo.

Herr Wolf
wtorek, 25 maja 2021, 18:43

Jaki krok

Whiro
środa, 26 maja 2021, 07:33

Ja myślę że całe zamieszki na Białorusi to robota Putina. Białoruś Stawiska się Rosji i nawet ich wojsko trenowali z Brytyjczykami, zaczęli kupować ropę za granicą. Wtedy Putin im w tamtym roku zakręcił kurek, nagle później zaczęły się po wyborach zamieszki a informacje że Polska chce zająć Grodno, czy o jakimś zamachu na Łukaszenkę pochodziły skąd? No z Rosji. To Rosja razy do przejęcia i końcowego wymazania z map świata kolejnego słowiańskiego narodu i państwa. Białorusi. Rosja to największy kst Słowian.

spoko
środa, 26 maja 2021, 13:23

Gruzja dazyla do UE dostala wojenke i separtystow to samo bylo z Ukraina no jeszcze Armenia zaczela z nadzieja patrzyc na UE i tez dostala wojenke No i Bialorus Lukaszenko zaczal nawet rope kupowac na zachodzie Oczywiscie ze protesty na Bialorusi byly na reke Putinowi wystraszyly na dobre \batkia\ i skieroiwaly go do kremla po pomoc No i teraz ta awanura z tym samolotem beda rozne sankcje na Bialorus i jeszcze mocniej popchna ja na zachod W bialoruskiej tv pokazano zapis rozmowy pilota i wiezy kontrolnej w Minsku W tej rozmowie jakoby sam pilot prosil o zezwolenie na ladowanie w Minsku

wolnyy
środa, 26 maja 2021, 21:17

A co jest w tej UE , że tak jest atrakcyjna. Czy likwidacja lokalnych przemysłów i rolnictwa jest tym czymś? A może wzrost zadłużenia( w przypadku polski to ponad 1.5 bln zł) . Albo promocja i narzucanie siłą ideologii lgbt? Albo może emigracja zarobkowa? Polska w tej chwili bez dotacji ue i kredytów leży i kwiczy.

spoko
czwartek, 27 maja 2021, 00:17

Wolnyy Przyjedz popracuj pomieszkaj a zobaczysz roznice miedzy Rosja a UE

qq
wtorek, 25 maja 2021, 12:42

za to że jest haha. To tak jak rosyjska strategia zwalczać wszystko i wszystkich co nie zgadzają się z linią Kremla a jak się zgadzają to nie zaszkodzi ich co jakiś czas politycznie terroryzować

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 12:04

A za to? https://www.defence24.pl/rosja-i-bialorus-uwazaja-incydent-na-minskim-lotnisku-za-sluszny Poza tym Białoruś to mikry kraj. Nie mają środków i możliwości, aby zrobić coś takiego samodzielnie i bez ruskiego protektoratu. Ponadto, tak martwisz się o mocodawców?

Herr Wolf
wtorek, 25 maja 2021, 18:45

A co się stało ktoś zginął albo zniszczono pół miasta?! Chyba rozumiesz o czym piszę

Trol
środa, 26 maja 2021, 07:35

Nic się nie stało. PrRcie hskcwy Rosjanie coś robocie to zawsze słusznie. Nawet mordując Polaków w Katyniu robiliście według takich jak ty nam przysługę, po pizbyliscue się tych co walczyć nie chcieli i się poddawali bez walki. Prawda rosyjski kolego?

Herr Wolf
środa, 26 maja 2021, 09:21

Słabo chłopczyku Słabo! Może coś w temacie mordów na morzu białym

bender
środa, 26 maja 2021, 10:45

Po co? Mamy sporo tematów w bliższej okolicy.

Gość
wtorek, 25 maja 2021, 10:41

Rosja w ten sposób podporządkowuje sobie coraz bardziej Białoruś. Podejrzewam że Putin przygotowuje się systematyczne do ataku na Ukrainę.

Herr Wolf
wtorek, 25 maja 2021, 12:59

Zapytaj bankimuna

Piotr ze Szwecji
wtorek, 25 maja 2021, 09:55

Polska zawsze zaskoczona. Politycy mają do swojej dyspozycji wojsko, siły specjalne, wywiad, kontrwywiad i etc. Politycy mogą wypowiedzieć nawet wojnę innemu krajowi. Polska dalej zawsze niemile zaskoczona działaniami polityków zza granicy. Polska jest jak martwa teoretyczna państwowa kłoda spływająca z nurtem światowej geopolityki. Jedyne co potrafią polscy politycy to łasić się do polityków wielkich światowych potęg, by one w miejsce Polski, zapewniły Polsce bezpieczeństwo. Jak widać po tym wydarzeniu, światowe potęgi nie są pod wrażeniem lizusostwa polskiego politykierstwa, które po raz wtóry pokazało swój debilizm, głupotę i co najbardziej boli piekielną krótkowzroczność. No ale w 21 wieku, dzięki działaniu polityków, nawet mężczyźni nie są dłużej mężczyznami.

Darek
wtorek, 25 maja 2021, 15:26

O czym ty piszesz!? To Polska na spółkę z Białorusią samolot uprowadziła czy wręcz sama na polecenie Putina to zrobiła?!

Sailor
wtorek, 25 maja 2021, 09:39

Generalnie Polska i kraje bałtyckie nie powinny oglądać się na Unię tylko zamknąć granicę dla wszystkich, którzy pracują dla reżimu i ich rodzin oraz handlu i pozamiatane.

Herr Wolf
wtorek, 25 maja 2021, 11:22

A może odwrotnie

spoko
wtorek, 25 maja 2021, 13:08

Do tego Polska powinna deportowac Her Wolf do jego ojczyzny

Wawiak
wtorek, 25 maja 2021, 13:06

Uderzenie po kieszeni akolitów Łukaszenki byłoby stokroć skuteczniejsze, niż jakiekolwiek "oburzenie" i protesty.

Herr Wolf
wtorek, 25 maja 2021, 18:47

Za co że zlikwidowali zagrożenie bombowe

ppp
czwartek, 27 maja 2021, 19:57

Za to , że ośmielił się zastosować takie same metody jak państwa NATO i USA . Przecież wiadomo , że w każdej takiej akcji takie dziwne informacje są fikcyjne gdyż są tylko pretekstem . Tylko nikt nie jest w stanie tego udowodnić , że faktycznie nie było takiej informacji . A pisanie o jakiś dowodach w takiej sytuacji to tylko propaganda . Łukaszenka niczego nowego nie zrobił bo wcześniej robili to inni .

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:07

No nawet Fantasy i kumple takich urojeń jak Wolfik nie maja.

Chyżwar dawniej Marek
środa, 26 maja 2021, 14:01

Wolfik nie ma żadnych urojeń. Pisze to, co zwierzchnicy kazali mu pisać.

Whiro
środa, 26 maja 2021, 07:42

Człowieku. Czy z tobą wszystko ok? To była jawna prowokacja. Samolot miał o wiele bliżej na Litwę niż do Mińska gdy kazano mu lecieć na tamto lotnisko. Czy gdyby to był realny scenariusz to Białoruś wysłała by ten samolot z bomba nad Mińsk czy na mniej ważne lotnisko? Nawet wierząc że aresztowali tam opozycję dalej tu wciskasz że było jakieś realne zagrożenie bombowe i że jakiś Hamas (hahaha) wysłał ostrzeżenie jedynie do Łukaszenki? Ile będziesz się człowieku kompromitował żeby tłumaczyć terrorystów? Ktoś co za to płaci czy po prostu cis z tobą jest nie tak ?

Rezerwista
piątek, 28 maja 2021, 20:12

Prawdopodobnie samolot był już w powietrzu przejęty przez FSRU, skoro do granicy miał 150s , ciekawe jak zawracał ... na ręcznym? musiał wlecieć podczas tego manewru w przestrzeń Litwy. Na pokładzie podczas powrotu na Litwę zabrakło jeszcze 4 pasażerów. Ciekawe co zeznawał pilot-kapitan...

spoko
środa, 26 maja 2021, 13:28

Herr Wolf to taki nowy Komintern zadanie ma jedno rozpowszechniac kremlowskie klamstwa i brednie

Sailor
wtorek, 25 maja 2021, 09:34

Jak zwykle ruskie trolle obsiadły forum jak muchy wiadomo co i piszą takie bzdury, że słońcu wstyd świecić. Dlatego mamy taka pogodę. Tylko jest mały problem. Przecież na te ich bzdety i jawne kłamstwa nikt się nie nabierze. Szkoda tej pary w gwizdek. Ta kasa się nie zwróci.

Bumer
wtorek, 25 maja 2021, 11:13

A dziwisz im się? Taka praca rozwija i co najważniejsze mają wolność wypowiedzi.Najlepsze w tej akcji jest to,że wiele osób na zachodzie nawet nie wie gdzie leży Białoruś,a teraz to już wszystko wiedzą.Dzisiaj rano facet mnie pytał czy o tym słyszałem i czy Białoruś jest w europie.

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 10:38

Pytanie tylko dlaczego te komentarze w ogóle tutaj są. O to by trzeb zapytać DF24. Największy propagator ruskiej propagandy w Polsce.

Mariusz
wtorek, 25 maja 2021, 13:10

Przesadza Pan. Wystarczy poczytać Onet (o ile w ogóle włączają komentarze) albo dowolne media z sekcją komentarzy, żeby zobaczyć dziesiątki ruskich siejących propagandę

wtorek, 25 maja 2021, 11:26

Też mnie to zastanawia...

Herr Wolf
wtorek, 25 maja 2021, 11:22

Jakie

Chyżwar dawniej Marek
środa, 26 maja 2021, 09:09

Na przykład twoje.

czytelnik D24
wtorek, 25 maja 2021, 13:11

Zabawne że akurat ty zadajesz to pytanie :)

Wawiak
wtorek, 25 maja 2021, 13:08

:-)

Tatekx
wtorek, 25 maja 2021, 09:08

Dramat i wstyd...

Buczacza
wtorek, 25 maja 2021, 06:25

Mam wrażenie że sam tytuł tłumaczy wszystko. Z artykułu wynika też współpraca rosji i białorusi. To podobnie jak w czasach UW tam też wszystkie służby oprócz podziału obowiązków. Były pod nadzorem naszych osobistych radzieckich przyjaciół. I każda akcja musiała uzyskać akceptację tow.radzieckich. Widzę tutaj też pewne analogie do okresu z przed 2 woj.św. Tam też jeden zawodnik grał ostro licytował i przebijał spektakularnie. A w kraju był traktowany jak Bóg. Mało tego kobiety za nim szalały. Też głosił potrzebę wielkości i odbudowy jednego kraju. A wszyscy inni udawali, że tego nie widzą. Dzwonili podpisywali porozumienia robili sobie zdjęcia. I....

sff
wtorek, 25 maja 2021, 13:36

Acha, a dziś już wiemy że to nie on sterował wybuchem IIWS ale kręgi bankowe i polityczne którym zachciało się własnego państwa na BW

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:08

Właśnie dzis doskonale wiemy ze to Stalin sterował wybuchem IIWŚ, ba sam ja wywołał razem z Hitlerem.

clash
wtorek, 25 maja 2021, 05:28

Te twarze na zdjeciu- oczytane, promieniujace madroscia , dobrocia i wyrozumialoscia , bije z nich glebia przemyslen , wyraznie widac ze to przyszli konstruktorzy silnika na antymaterie ......

Herr Wolf
wtorek, 25 maja 2021, 13:01

A polskie twarze?

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 17:23

Dlaczego pytasz? Nie widzisz ich codziennie? No fakt, na ruskiej prowincji ich raczej nie uraczysz. To ruscy szukają na swoich zapyziałych strychach papierów na dowód posiadania przodków w Polsce. Nie na odwrót.

sid
wtorek, 25 maja 2021, 10:30

Lepsze takie twarze niż nowoaryjscy niemieccy inżynierowie i lekarze o średnim IQ na poziomie 65 pkt.

wtorek, 25 maja 2021, 11:27

Nie, nie lepsze.

Box123
wtorek, 25 maja 2021, 02:44

Jeżeli sankcje miały by być skuteczne to po pierwsze powinny objąć nie tylko Bialorus ale i Rosję, bo jest rzeczą oczywistą, że rozkazy poszły z Kremla. Po drugie sankcjami takimi jak zakaz wjazdu na teren UE powinni być objęci nie tylko głowni politycy reżimu Łukaszenki ale wszyscy co do jednego pracownicy służb mundurowych i resortów siłowych (nawet policjanci drogówki) oraz wszyscy urzędnicy i politycy partii powiązanych z reżimem oraz ich rodziny (aż do najniższego szczebla administracji lokalnej). Dopiero takie działania mogłyby realnie wywrzeć presję na Putina i batke, a jednocześnie nie były by obciążeniem dla zwykłych obywateli. W przeciwnym razie to jest pic na wodę. Objęcie sankcjami paru najważniejszych dygnitarzy, którzy mają własne pałace nigdy nie będzie skuteczne. Tymczasem lewacki Bidon właśnie nagrodził Putina za aneksję Krymu, okupację części Ukrainy, doprowadzenie do śmierci kilkunastu tysięcy ludzi na Ukrainie i prześladowania oponentów politycznych w kraju. Pokazał tym sam, że Putin może czuć się bezkarnie i robić co chce. Odpowiedzią Polski musi być gwałtowne zwiększenie wydatków na modernizację armii, skupywanie i rozwój licencji i przeprowadzone na szeroką skalę zbrojenia

Dropik
wtorek, 25 maja 2021, 08:25

To mało . Trzeba objąć sankcjami ludzi biznesu (i ich biznesy) z Rosji. W sumie sprowadza się do do próby obalenia reżimu Putina metodami ekonomicznymi. Jesli sankcje obejmą tylko Białoruś to będzie to zgodne z wolą Kremla, który jest coraz bliżej wchłonięcia Białorusi. Naszym zadaniem jest utrzymanie suwerennej Białorusi , a niestety Baćka nam tego nie ułatwia. Niestety Zachód nie brał reżimu Putina zbyt poważnie choć wszystkie polskie rządy ostrzegały przed takim podejściem...

Herr Wolf
wtorek, 25 maja 2021, 13:02

A może zbombardowac jak Palestyna???

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:10

No popatrz to przecież wspierany przez Rosje i Iran Hamas zabija wielokrotnie więcej palestyńczyków niz Izrael, jak choćby w ostatnim szale wpakowali w Gazę kilkaset rakiet które do izraela nei doleciały.

Trol
środa, 26 maja 2021, 07:55

Przecież Palestynę bombarduje wielki sojusznik Rosji Izrael. Czy choć raz Rosja się odezwała na fakt tych ataków? Co Rosja robi jak 8ztael atakuje ich sojuszników z Syrii czy Iranu? Nic....USA i UE oficjalnie nawoływali do odstąpienia od eysuegjsnia Palestyńczyków. Rosja nawet słowem nic nie powiedziała. Ale pretensje nasz do USA i UE . Nie uważasz że to kacapsko parszywe?

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:12

Trol, do tego ostatnio to Hamas zabił chyba więcej Palestyńczykó od Izraela( terrorytów nie licze) pakując w Strefę Gazy kilkaset własnych rakiet( na 4 dni przed końcem było ponad 350 pocisków Hamasu które trafiły w Gazę)

Wojciech
wtorek, 25 maja 2021, 02:07

Po pierwsze Białoruś NIE ZATRZYMAŁA ANI NIE ZMUSIŁA do lądowania żadnego samolotu. Użyli banalnej sztuczki o ładunku wybuchowym żeby przekonać pilota do lądowania w Mińsku. Każdy pilot, szczególnie kiedy się go zmotywuje odpowiednią kwotą zrobi to samo. W sumie mógłby lecieć do Wilna gdzie miał bliżej ale skoro Pan Łukaszenka taki chojny to dlaczego by nie do Mińska?

Fifa rafa
środa, 26 maja 2021, 08:01

No samolotu nie zatrzymała na 8h i nie zatrzymała lecących nim pasażerów? Nie dokonali fałszywego zgłoszenia o bombie co już jest karalne i nie dokonali tego w celu wymuszenia na samolocie ładowania na Białorusi w celu aresztowania opozycjonisty i jego dziewczyny? Myślę że ja zatrzymali żeby teraz lód przymusem podpisał każdy papier jaki mu podsuną. Przyzna się pewno że to on zorganizował ten zamach na Łukaszenkę o którym dość szybko ucichło. Chłopy się też bez problemu przyznali i po sprawie...

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 10:36

Tak "chojny" w swojej głupocie człowieku. Ten samolot wojskowy obok to tylko ot tak. I jeżeli ty masz takich panów jak król arbuzów to tylko współczuć. Mocni jesteście w sieci.

sff
wtorek, 25 maja 2021, 13:39

samolot wojskowy pojawil się dopiero przy podchodzeniu do lądowania w Mińsku, orle

czytelnik D24
środa, 26 maja 2021, 10:24

Kłamiesz.

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 17:23

Faktycznie. Kolosalna różnica.

tłuczki należy edukować, tylko czy to coś da?
środa, 26 maja 2021, 09:27

Jasne, że kolosalna wobec tego co wcześniej głosiły media ale tłuczki jej nie dostrzegają.

sid
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:18

ten porwany samolot byl zarejestrowany w Polsce gdzie była para dyzurna polskich F 16 na granicy bialorusko-polskiej i czego nie broniła samolotu

Sailor
wtorek, 25 maja 2021, 09:29

Ponieważ był w przestrzeni Białorusi, a my wojny jeszcze nie prowadzimy. Chociaż gdyby to był samolot amerykański to Białoruś była by już bombardowana.

JSM
wtorek, 25 maja 2021, 08:53

Żaden samolot nie został porwany.

czytelnik D24
wtorek, 25 maja 2021, 13:12

Doprawdy? To po co wysłali uzbrojonego Miga-29?

Sailor
wtorek, 25 maja 2021, 09:30

Nieeee piloci wylądowali bo im siku się zachciało.

sff
wtorek, 25 maja 2021, 13:40

musieli, żeby potem nie rozmawiać chociażby z polskim prokuratorem

TeJot
wtorek, 25 maja 2021, 08:26

Bo musieliby naruszyć Białoruska przestrzeń powietrzna a to oznacza agresję lub jeśli wolisz akt wojny. Dotarło?

Bumer
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:05

3mld euro.

Monkey
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:00

Sami nic im nie zrobimy. Musimy postawić na rozwój własnych sił zbrojnych w jak najszerszym zakresie i jak najszybciej. Niekoniecznie przepłacając za amerykański sprzęt.

asdf
wtorek, 25 maja 2021, 21:38

spoznione o conajmniej 10 lat

Monkey
wtorek, 25 maja 2021, 23:10

@asdf: Prawde piszesz, ale lepiej późno, niż wcale. Tak popatrz na wojnę w obronie Konstytucji 3 Maja. jakby Stanisław tzw. August nie spanikował i nie przystapił do targowicy, to jeszcze różnie mogło być. Jego bratanek książę Józef, gen. Kościuszko i gen. Zabiełło (Michał, nie jego nieudolny brat, który utracił frajersko twierdzę w Brześciu) mieli wielką ochotę powalczyć. Książę Poniatowski nawet może zbyt wielką (natarcie 12 szwadronów jazdy pod Markuszowem, gdzie szukał śmierci po zdradzie stryja, niby króla). Ale to takie moje rozważania z rodzaju słynnych "na imieninach u cioci":-)))

magazyn
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:35

Brawo Białoruś , jeżeli służby specjalne Izraela, robią taki proceder od dawna , napadając np na statki na morzach i je przejmując , mówiąc o tym że wiozły broń dla grup terrorystycznych. To dlaczego Białoruś nie ma prawa zająć statku powietrznego , jeżeli na pokładzie jest ktoś kto na Białorusi wpisany jest jako poszukiwany listem gończym , czyli terrorysta? No to tradycyjnie Izraelowi i Ameryce można a innym nie można?

Karls
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:21

Racja uważam że Łukaszenka ma jaja, a teraz ciekawe co zrobią urzędasy z UE i NATO? Wyślą notkę dyplomatyczna

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 18:53

Może i ma, ale rozumu to żadnego. A ty czym myślisz?

Bumer
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:08

A co powiesz o tym,że interesy Izraela są czasami sprzeczne z Amerykańskimi? Izrael to już długo się raczej nie ostoi i żadne dotacje Amerykańskie tego nie zmienią.Sama demografia ich załatwi.

sff
wtorek, 25 maja 2021, 13:43

czasami? optymista ...

jan
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:09

jakoś świat nie był wstrząśnięty jak Brytyjczycy porwali samolot pasażerski; LUTY 2017 ROKU "Dwa brytyjskie myśliwce poderwano w powietrze w trybie alarmowym, by eskortowały pakistański samolot pasażerski, który następnie wylądował w porcie lotniczym Stansted". Również nikt nie histeryzował gdy w maju 2021 roku: "Boeing 787 Dreamliner linii lotniczych El Al był eskortowany przez myśliwce nad Europą po tym, jak pilot podniósł alarm w piątek. Załoga podejrzewała, że na pokładzie znajduje się bomba." Również nie było w Europie oburzenia gdy w czerwcu 2019 roku : "Dwa myśliwce RAF-u musiały eskortować samolot pasażerski linii Jet2 z powrotem na lotnisko w Stansted. Powodem była jedna z pasażerek, którą zaraz po lądowaniu aresztowano." Maj, 2017 rok. USA "Amerykańskie lotnictwo poderwało dwa myśliwce, by eskortowały samolot linii American Airlines lecący na Hawaje. Powodem była informacja o awanturze, którą wszczął na pokładzie jeden z pasażerów. Więc o co chodzi z tym aktem terroryzmu? Można zmusic samolot pasażerski do lądowania wysyłając uzbrojone myśliwce czy moga to robic tylko "demokratyczne panstwa? Histeryzujący politycy europejscy powinni popukac się w czółka. Zgłoś

Normalny wśród lekko dziwnych
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:07

Tu był wykorzystany mechanizm straszenia dla prywatnych celów w celu utrzymania się na stołkach 2 dyktatorów wbrew woli ciemiężonego ludu i chyba długo nie pożyją, jako dyktatorzy. Na tej samej zasadzie można sobie wyobrazić, ze ktoś w ten sam sposób porwie syna czy córki tych dyktatorów lecących samolotem, bo kto określonym mieczem wojuje ....

Ciekawski
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:57

W normalnych okolicznosciach ti pilot decyduje o tym, na ktore lotnisko uda sie w sytuacji zagrozenia. W tym przypadku najblizsze bylo Wilno. Polecenie kontrolera polaczone z tym, ze samolot mial sie udac na wcale nie najblizsze lotnisko, dawalo kapitanowi wyrazne powody do obaw, ze cos tu jest nie tak. A to, co dzialo sie pozniej, bylo juz tylko potwierdzeniem tych obaw.

JSM
wtorek, 25 maja 2021, 02:10

To niby dlaczego pilot zawrócil do Mińska a nie poleciał do bliższego Wilna? Sam podjął taką decyzje. Meyśliwce pojawiły sie dopiero kiedy podchodził do lądowania.

Davien
wtorek, 25 maja 2021, 08:43

Nie kłam, mysliwiec MiG-29 eskortowł go od chwilikiedy zmuszono pasażera do zawrócenia grożąc zestrzeleniem.

trzcinq
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:13

E tam wielkie halo. Zróbcie sobie drinka i dobry film obejrzyjcie a i żonę przytulcie. Sprawa rozejdzie się po kościach.

kmdr
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:39

po kontach, po kontach.

starszy kapral
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:44

Nie rozejdzie sie

Wojciech
wtorek, 25 maja 2021, 02:11

Oczywiście, że sie rozejdzie. Tylko nadgorliwa Polska dostanie po tyłku.

wtorek, 25 maja 2021, 11:31

Jak się nie rozejdzie, to przyjdziesz tu przeprosić za swoje słowa?

olo
wtorek, 25 maja 2021, 13:46

rozejdzie się chociażby ze względu na zeznania Protasiewicza o jego mocodawcach

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:15

Jakich zeznaniach?? Mówisz o tych napisanych w białoruskim KGB które będzie musiał odczytac by go katować przestali?

Felix
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:30

A co Ma UE do tego? Polska twierdzi, że prowadzi suwerenną politykę to niech sama sobie radzi.

rED
poniedziałek, 24 maja 2021, 19:45

To po co w ogóle jest ONZ?

Monkey
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:32

@rED: Dla samego istnienia. To inna nazwa dla Ligi Narodów, dlatego nazywam ich Liga Narodów bis.

kmdr
poniedziałek, 24 maja 2021, 22:42

Po to co Liga Narodów. A jaki był efekt, nie czasem II wojna światowa?

sff
wtorek, 25 maja 2021, 13:51

nie, IIWS została wywołana przez plemię handlowe bo chcieli mieć swoje państwo

Fghh
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:21

Ja bym oczekiwal 732 rozelucji UE stanowczo potepiajacej takie dzialania.no i moze pare rysunkow kreda na chodniku.put8n i backa nawalq w porcieta

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:17

No i się doczekałeś: sankcje handlowe, przestzreń powietrzna UE zamknieta dla Białorusi i silna "sugestia" by do tego bandyckiego kraju nie latać.

patriota
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:19

Wiadomo, że lotnictwo Litwy to 1-2 samoloty L-39, ale ciekawe, czy możliwy byłby taki przypadek. Bardzo doświadczony i bardzo opanowany pilot odrzutowego samolotu z pociskami BVR uruchamia przy granicy stref powietrznych Litwy i Białorusi radar i namierza Mig-29. Sytuacja napięta, gdyż przeciwnik działa w trybie bojowym gotowy do zestrzelenia samolotu pasażerskiego. Ostrzeżenie jakie otrzymuje pilot Mig-29 jest jasne i oczywiste. Przypomniałem sobie czasy zimnej wojny :) Wtedy to jednak wojskowi to byli często twardziele.

Pan Babinicz
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:49

Nie, to nie jest ta sama sytuacja. Samolot z Edwardem Snowdenem otrzymał zakaz przelotu przez kilka krajów, nikt go nie zmuszał do lądowania. Tutaj wysłano myśliwiec żeby zmusić samolot do zmiany trasy i lądowania na Białorusi. Analogiczna sytuacja byłąby wtedy gdyby samolot Ryanair nie otrzymał zgody na przelot nad terytorium Białorusi.

ppp
sobota, 29 maja 2021, 09:41

Czy rozumiesz aerodynamikę lotu samolotu ? Nie widziałem jeszcze samoltu , który bez paliwa lub innego zasilania jest w stanie unosić się w powietrzu . To były identyczne działania w celu wymuszenia awaryjnego lądowania we Wiedniu gdzie czekały już odpowiednie służby . Te działania to zwykły pretekst a w lotach cywilnych obowiązują pewne procedury nakazujące wypełnianie poleceń z wieży kontroli lotów . Terroryzmem mogła być próba wymuszenia na załodze samolotu przez osoby znajdujące się na pokładzie aby nie wypełniała tych poleceń . W lotnictwie komunikacyjnym nie ma miejsca na po; tykę ani na działania militarne . Jak dla mnie niezrozumiały jest błąd służb specjalnych strony , która stale realizuje podobne działania i akcje ( litewskich ? polskich ? amerkańskich ? )

Andrzej
wtorek, 25 maja 2021, 13:53

myśliwiec pojawił się dopiero przy lądowaniu w Mińsku

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:18

I pewni dlatego pasażerowie widzieli go jak samolo zawracał do Mińska Andriej. Przy ladowaniu to był Mi-24 dodatkowo.

środa, 26 maja 2021, 08:24

Taaaa. A nawet stał cały czas w hangarze i tylko kolowal już po wylądowaniu pasażera. A właściwie to nie był myśliwiec tylko latawiec. I tak naprawdę pilot pasażera podjął decyzję o ładowaniu sam, zwabiony aromatem wódki i sała... @Andrzej, zdejmij kaszankę, masz niedokrwioną głowę powyżej linii uszu :)

ziomeczek
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:10

W Wiedniu zatrzymano samolot z prezydentem Boliwii bo ponoć miał być Snowden na pokładzie. Ktoś z ujadających tu wtedy też ujadał?

wtorek, 25 maja 2021, 11:33

Snowdenowi też grożono zestrzeleniem?

Wawiak
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:49

Snowden był poszukiwanym, a nie azylantem.

ppp
sobota, 29 maja 2021, 09:44

???????????? Wawik zastanów się nad logikom wypowiedzi - praktycznie zawsze jest tak , iż dla jednych jest poszukiwanym a dla drugich azylantem . Kolejność można swobodnie zmieniać .

Jacek
poniedziałek, 24 maja 2021, 15:53

W dniu 15.07.2017 roku dwa niemieckie myśliwce Eurofighter przechwyciły koreański samolot pasażerski Boeinga 777, który leciał z Seulu do Zurychu. Maszyna należąca do linii lotniczych Korean Air została zmuszona do lądowania na lotnisku w Stuttgarcie. Oficjalnym powodem tego zdarzenia było uszkodzenie system łączności w samolocie pasażerskim…

Pan Babinicz
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:51

"..Obsługa naziemna lotniska w Stuttgarcie wszczęła alarm, gdy kontrola lotów straciła kontakt z pilotami Boeinga 777 koreańskich linii lotniczych Korean Air. Rzeczniczka lotniska w Stuttgarcie potwierdziła, że o 22.15 załoga samolotu przestała odpowiadać na wezwania kontrolerów. Uruchomiono procedury bezpieczeństwa i Bundeswehra poderwała dwa uzbrojone myśliwce." ..tyle i tylko tyle ..

ppp
sobota, 29 maja 2021, 09:51

To jest typowy przykład wypełniania obowiązujących procedur . Załoga samolotu komunikacyjnego nie ma prawa ich łamać i zachowywać się jak agresor . Ten system procedur bezpieczeństwa ostatnio częściej wykorzystywały dla swoich celów raczej USA i NATO .

Obserwator
poniedziałek, 24 maja 2021, 15:51

W dniu 21 lutego 1973 roku nad Półwyspem Synaj samolot pasażerki Boeing 727 linii lotniczych Libyan Arab Airlines, został przechwycony przez izraelskie myśliwce F-4 Phantom II. Po kilku próbach zmuszenia libijskiej maszyny do lądowania, izraelscy pilotów otworzyli ogień z działek M61 kal. 20 mm. Spośród 113 osób znajdujących się na pokładzie samolotu pasażerskiego - zginęło 108…

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:16

Bo samolot libijski nei reagował na zadne sygnały a jak nakazli mu ladoanie to najpierw uciekał a potem skierował sie w stronę Dimony.

ppp
sobota, 29 maja 2021, 10:04

Nie wypełniał poleceń pilotów myśliwskich zgodnie z procedurami obowiązującymi w lotnictwie komunikacyjnym co można uznać za próbę ucieczki i zachowanie agresywne wobec państwa do , którego w posiadaniu należy przestrzeń powietrzna . Pilot francuski i libijski winien wykonać polecania izraelskich samolotów tym bardziej , że nie mógł być pewny swojego faktycznego położenia . W lotnictwie komunikacyjnym obowiązują pewne procedury nakazujące wykonywania poleceń .

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 15:37

Panie ppp ignorował polecenia , uciekał i skierował sie w strone strefy zamknietej wokół Dimony. A teraz porónaj to sobie z terrorystycznym porwaniem samolotu RyanAir.

Fanlub Daviena i GB
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:30

W lipcu 2020 dwa amerykańskie F-15 zmusiły do awaryjnego lądowania irański samolot pasażerski. Z powodu gwałtownej utraty pułapu kilku pasażerów odniosło rany...

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 10:42

Straszna historia.

Wawiak
poniedziałek, 24 maja 2021, 21:52

A dowiedziałeś się dlaczego tak zareagowali? Czy to świadomie pominąłeś, bo cały twój post okazałby się bzdurą?

KBB
poniedziałek, 24 maja 2021, 15:27

"Zmuszenie ... do lądowania cywilnego samolotu pasażerskiego w celu aresztowania opozycjonisty wywołało szok i oburzenie". Panie redaktorze, to już było w 2013 r. Tyle że wtedy państwa UE (Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy) zablokowały przelot samolotu z prezydentem Boliwii Evo Moralesem i delegacją państwową z Moskwy do La Paz w Boliwii. Samolot który zmuszono do lądowania w Austrii i przeszukano. Na polecenie z USA (wiceprezydentem był wtedy J. Biden) chciano aresztować Edwarda Snowdena, któremu za ujawnienie tajemnic o inwigilacji sieci telekomunikacyjnych groziła (i grozi nadal) w USA kara śmierci. Ale - donos o Snowdenie lecącym do Boliwii okazał się podsuniętą CIA fałszywką. Wywiad białoruski pracuje lepiej, jak widać. Opis jest tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Evo_Morales_grounding_incident

Davien
niedziela, 30 maja 2021, 15:40

Ale jakos nie przypominam sobie EF-2000 grozacego maszynie Moralesa zestrzeleniem 2min od granicy AAustrii i zmuszającejgo do lotu do Wiednia. Nie przypominam sobie wdzierajacych sie na pokład zołnierzy austriackich ale zwykłych celników którzy weszli dopiero po uzyskaniu zgody Moralesa.

Wojak
poniedziałek, 24 maja 2021, 15:12

Mam Déjà vu widziałem dzisiaj w telewizji jak opozycja Białoruska krzyczy przez 1 minutę był tam też Biedroń i myślałem, że to strajk kobiet i czerwonych piorunów z Martą Lempart na czele, wstyd dla Polski, że PIS musi coś takiego wspierać dostając instrukcję z Waszyngtonu i Londynu.

bender
środa, 26 maja 2021, 10:51

Staraj się myśleć powoli i krótkimi zdaniami. Zminimalizujesz ryzyko przegrzania jednostki centralnej, czyli wystąpienia błędów, które sprawiły, że podzieliłeś się powyższymi "przemyśleniami".

Krystian
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:47

Czy Polska mogla wyslac f 16 by odstraszyc te migi 29?

starszy kapral
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:58

Mogli byc przygotowani i wypozyczyc cos lepszego od ruskich. Pewne rzeczy trzeba wazyc, tym bardziej ze u nas narew w powijakach a wisla daleko

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:32

Mogła! Ale tylko jeden i ostatni raz, przynajmniej dla tych wysłanych F-16... :D

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:19

No istotnie bo Białorusi by sie szybko MiG-i i Su skończyły, wiec po co miałyby Jastzrębie dalej latać:))

Hi
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:10

Na razie tylko nasz helikopter naruszył granicę. Takie agresywne działanie NATO

wtorek, 25 maja 2021, 11:35

I został zestrzelony? Taka bohaterska obrona Białorusi :)

czwartek, 27 maja 2021, 14:24

Po co się ośmieszać? Naruszyć przestrzeń naruszył, został od razu wykryty. Nikt odpowiedzialny nie strzela w takich przypadkach od razy tylko sprawdza. Naruszenie potwierdzone przez nasza strone, przeproszono za przypadkowe zdarzenie. Sprawa zakończona. Skoro został wykryty to jakby coś było nie halo to by został zestrzelony. Ale takie naruszenia sie zdarzaja i tyle.Bywa.

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:43

Nie bardzo, to była przestzreń białoruska i byłby to powazny incydent. Do tego prwda wyszła na jaw troche pózniej.

Hanys
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:38

Mogłaby, ale nie miałyby już do czego wracać i spadłyby tuż po wkroczeniu nad teren Białorusi.

Davien
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:20

Wow, a co by przestarzałe białoruskei lotnictwo mogło zrobic??

patriota
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:20

Nie w strefie białoruskiej kontroli przestrzeni powietrznej. Tutaj jest problem.

sorbi
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:42

ale oni - Łukaszenka i Putin - są do siebie z facjaty podobni. Jak bracia.

środa, 26 maja 2021, 08:36

Te same geny (stepy Azji, stąd lekko skośne oczka), to samo środowisko (dużo wódy i tłuszczu w diecie, stad nalane buzie), i... mamy bliźniaczki

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:37

To oczywiste, że prócz Łukaszenki sankcjami powinien oberwać też jego pryncypał.

Polak
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:29

Dawno mówiłem na wschodzie mur postawić i niech naginają na około .

Eee tam
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:17

wnioski prywatne SĄ PROSTE od dawna - DO ROSJI I NA BIAŁORUŚ SIĘ NIE JEŻDZI NIGDY i tyle

EwroKołchoz
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:13

Podświetlić budynek parlamentu w Brukseli na znak protestu. Można też rozdać ludziom kredę.

zeneq
poniedziałek, 24 maja 2021, 16:26

Kreda? To już niemal wypowiedzenie wojny. Lepiej ograniczyć się do głębokiego ubolewania. W ostateczności można przestać kupować białoruskie komputery i telefony.

Sarmata
poniedziałek, 24 maja 2021, 18:41

Są kraje gdzie wyroby Białoruskiej firmy Prestigio są bardzo popularne. W Polsce też możesz kupic telefony i tablety tej firmy.

ciekawy
wtorek, 25 maja 2021, 13:17

Są tak popularne że w Polsce sprzedaż tego sprzętu oscyluje w granicach błędu statystycznego.

mc.
poniedziałek, 24 maja 2021, 14:04

Mordowanie przeciwników i byłych agentów, strzelanie do cywilnych samolotów, porywanie samolotów, mordowanie własnych obywateli bo zostali uwięzieni przez terrorystów... A Europa patrzy i kredkami na ulicach rysuje protesty.

Eee tam
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:22

No a co ? Rosjanie i Białorusini muszą ten temat sami załatwić jak Ukraińcy w 2014 nikt tego za nich nie zrobi

olo
wtorek, 25 maja 2021, 14:01

a co takiego Ukraińcy SAMI zalatwili w 2014? Napisaleś chyba w kontekście snajperów co strzelali do ludzi na ulicach z broni dostarczonej pocztą dyplomatyczną...

.
piątek, 28 maja 2021, 20:41

Odzyskali niezależność od Rosji... stracili cześć terytorium ale raczej było warto. Białoruś tez utraci cześć wschodnią... Rosja nie podaruje ale mogą zyskać dużo więcej.... wolność. Rosji nie będzie stać na dziwna wojnę z Ukrainą i Białorusią.

Kiks
wtorek, 25 maja 2021, 18:52

Raczej ruski specnaz. Oni tak lubią.

HeHe
wtorek, 25 maja 2021, 21:22

To ruski specnaz strzelał do protestujących i do Berkutu z okien oraz dachu hotelu "Ukraina" w którym była kwatera Prawego Sektora? A może ruski specnaz to gruzińscy snajperzy wynajęci przez Prawy Sektor i Swobodę? :)

Davien
środa, 26 maja 2021, 09:20

Nie, to Berkut stzrelał do protestujących na Majdanie na rozkaz Janukowycza i to rosyjski Specnaz wspomagał w tym Berkut. Wiec skończ opowiadac bajki ze Sputnika.

Tweets Defence24