MSZ reaguje na "akt terroryzmu państwowego" Białorusi

24 maja 2021, 06:17
MiG29
Fot. mil.by.
Reklama
Defence24
Defence24

DOTYCZY:


W następstwie zmuszenia przez Białoruś do lądowania cywilnego samolotu pasażerskiego w celu zatrzymania aktywisty Ramana Pratasiewicza do MSZ został wezwany Chargé d’Affaires Ambasady Republiki Białorusi. Premier Mateusz Morawiecki nazwał to zdarzenie "aktem terroryzmu państwowego".

Białoruś pod pretekstem zagrożenia bombowego zmusiła w niedzielę do lądowania na lotnisku w Mińsku samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna. Maszynie towarzyszył w pełni uzbrojony myśliwiec MiG-29 (2 rakiety średniego zasięgu R-27 i cztery krótkiego zasięgu R-73), który poderwano w celu jej przechwycenia. Po wylądowaniu zatrzymany został opozycyjny aktywista Raman Pratasiewicz, prawdopodobnie także druga osoba (koleżanka aktywisty). Maszyna wykonała następnie lot do Wilna. Po wylądowaniu okazało się, że oprócz dwojga obywateli Białorusi, w Mińsku pozostało także czterech obywateli Rosji. Według doniesień białoruski aktywista miał być śledzony w trakcie lotu.

Działania Białorusi zostały potępione m.in. przez Polskę, Litwę, Francję i USA. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził: "Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny". W sprawie ewentualnych sankcji rozmawiać będzie dziś Rada Europejska.

W związku z zaistniałą sytuacją wiceszef resortu Marcin Przydacz w trybie natychmiastowym wezwał do MSZ Chargé d’Affaires Ambasady Republiki Białorusi Aleksandra Czesnowskiego.

"Chargé d’Affaires Republiki Białorusi został w trybie natychmiastowym wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdzie usłyszał nasz stanowczy sprzeciw wobec tego typu działań, wobec tego typu kroków, jak nazwał je pan premier Mateusz Morawiecki, aktów terroryzmu państwowego, w którym cywilne samoloty są celowo, pod pozorem procedur bezpieczeństwa, zmuszane do lądowania na terytorium państw, co do których nie były planowane tego typu lądowania, tego typu działania" - mówił po spotkaniu Przydacz. "Oczywiście my jesteśmy tym faktem oburzeni" - dodał.

Poinformował, że jednocześnie strona polska zażądała od strony białoruskiej "jak najszybszego zwolnienia samolotu, bowiem samolot przez wiele godzin był przetrzymywany na terytorium Białorusi". "Dziś już wiemy, w tym momencie, że samolot wylądował w Wilnie z całą grupą pasażerów poza tymi, które zostały zatrzymane przez stronę białoruską" - przypomniał wiceszef MSZ.

Przekazał, że oburzenie strony polskiej i niezgoda dotyczą również "faktu naruszenia procedur bezpieczeństwa, a to celem dokonania działań natury politycznej". "Mieliśmy do czynienia z narażeniem bezpieczeństwa, a tak naprawdę życia, zdrowia ponad 170 pasażerów. Strona białoruska jak słyszeliśmy z oświadczenia rzeczniczki pana Alaksandra Łukaszenki poinformowała, że zostały poderwane samoloty bojowe do odprowadzenia tegoż samolotu cywilnego. To są działania absolutnie nie do zaakceptowania wśród cywilizowanych państw i wśród państw, które przestrzegają podstawowych zasad prawa międzynarodowego w związku z tym sprawa ta stanie się przedmiotem dyskusji najbliższej Rady Europejskiej. O tym pan premier Morawiecki już również poinformował. Tak, ażeby cała UE mogła zdecydować, co do dalszych działań" - wskazał.

Dodał, że w jego osobistym przekonaniu, i nie tylko, ale także tych wszystkich partnerów, z którymi rozmawiał przez dzisiejsze popołudnie "sprawa również powinna zostać postawiona na forum ICAO (Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego - przyp. PAP). "Bowiem rzeczywiście są tutaj podstawy do przypuszczania, że przestrzeń powietrzna na terytorium Białorusi, nie spełnia tych podstawowych zasad dot. bezpieczeństwa" - ocenił.

Dopytywany przez dziennikarzy, kto jeszcze oprócz opozycyjnego aktywisty Ramana Pratasiewicza, jest zatrzymany na terenie Białorusi, odpowiedział: "Chargé d’Affaires strony białoruskiej zasłonił się brakiem odpowiednich instrukcji ze strony Mińska w związku z tym ja zażądałem takiej odpowiedzi w najbliższym czasie. Oczekujemy na taką odpowiedź strony białoruskiej, jak i w jakim celu tego typu działania były podejmowane, bo istnieje prawdopodobieństwo graniczące w zasadzie z pewnością, że były to cele natury politycznej".

"Wiemy o tym, że został zatrzymany na terytorium Białorusi opozycjonista białoruski. Mamy prawo przypuszczać, że te kroki zostały podjęte po to, aby do tego zatrzymania doprowadzić" - podsumował Przydacz.

Według białoruskiej opozycji, cała sytuacja to prowokacja służb specjalnych, która miała na celu doprowadzenie do zatrzymania Ramana Pratasiewicza. Taką opinię wyraziła m.in. przebywająca na emigracji była kandydatka w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska.

Samolotem linii Ryanair relacji Ateny-Wilno, który lądował w niedzielę awaryjnie w Mińsku, nie odleciało po starcie z Mińska do Wilna sześć osób: dwóch obywateli Białorusi i czterech obywateli Rosji - poinformował na komunikatorze Telegram były białoruski minister i dyplomata Pawał Łatuszka.

PAP/Defence24.pl

Reklama
Reklama
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 34
Reklama
Tofik
sobota, 29 maja 2021, 17:38

Nawet Nie czytalem artykulu,niech zgadne,zbierze sie rada biezpieczenstwa narodowego,rzad wyda oswiadzczenie bedzie powazna nota dyplomatyczne.moze ktos zrozumieniem wyrazy oburzenia w waszyntonie.po lukaszence i rosji splynie jak po kaczce.

Autor
środa, 26 maja 2021, 00:03

Polska powinna miec stosunki z Bialorusia takie jak z Turcja, ktorej w gruncie rzeczy mozna zarzucic wiecej niz Bialorusi.

Hektor
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:22

"Mieliśmy do czynienia z narażeniem bezpieczeństwa, a tak naprawdę życia, zdrowia ponad 170 pasażerów. Strona białoruska jak słyszeliśmy z oświadczenia rzeczniczki pana Alaksandra Łukaszenki poinformowała, że zostały poderwane samoloty bojowe do odprowadzenia tegoż samolotu cywilnego. To są działania absolutnie nie do zaakceptowania wśród cywilizowanych państw i wśród państw, które przestrzegają podstawowych zasad prawa międzynarodowego..." Zabawne. Bo takie właśnie działania ćwiczyło polskie lotnictwo podczas zakończonych kilka dni temu ćwiczeń RENEGADE-SAREX 21.

Alaris
wtorek, 25 maja 2021, 10:36

ĆWICZYŁO w razie ataku terrorystycznego a nie polowało na dziennikarza z naruszeniem zasad bezpieczeństwa.

Hektor
wtorek, 25 maja 2021, 16:39

A jakie to niby zasady bezpieczeństwa naruszyli Białorusini?

BUBA
poniedziałek, 24 maja 2021, 12:24

Potepienem nikt sie w praktyce nie przejmuje. Tu trzeba czynow i to natychmiast ...

Baba Jaga
czwartek, 27 maja 2021, 21:26

W praktyce już mamy zakaz lotów z UE do oraz nad Białorusią, oraz zakaz lotów maszyn białoruskich do Europy. Wraz z Ukrainą. Jak dla mnie, całkiem szybka i konkretna reakcja. Ciekawe ile pociągną białoruskie porty i linie na lotach tylko do Rosji i Chin.

tylko pytam...
poniedziałek, 24 maja 2021, 11:34

A czy pan premier tak samo aktywnie działa w sprawie rozwiązania konfliktu z Czechami w związku z odkrywką Turów ???

Chyżwar dawniej Marek
poniedziałek, 24 maja 2021, 11:32

Batka robi co robi, ponieważ za nim stoi Putin. Putin robi, co robi, bo jest świadom tego, że przy obecnych układach może bezkarnie pogrywać w kulki. Szkoda tylko, że to był samolot irlandzkich linii lotniczych. Lepiej by było gdyby Batka zmusił do lądowania samolot linii lotniczych z kraju, który chce robić z Ruskimi interesy na NS2.

Jerzy
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:52

Białoruś zmusza do lądowania samolot zarejestrowany w Polsce, a my co robimy? Nic, wzywamy służby dyplomatyczne i wyrażamy oburzenie, to jakiś kosmiczny żart, albo raczej kosmiczne jaja. Czemu nie postawimy ultimatum albo wojna, albo nielegalnie zatrzymany wraca na Litwę. Czekamy 24 godzin, jak ultimatum nie zostanie zrealizowane, to nasze kolumny pancerne zajmują Grodno i tyle w temacie.

Andrzej
poniedziałek, 24 maja 2021, 23:11

A co nas to w ogóle obchodzi? Niezależnie od tego kto ma rację - Białorus jest krajem suwerennym i nic Polsce i innym krajom do jej spraw wewnętrznych.

Chateaux
czwartek, 27 maja 2021, 20:06

Zwlaszcza że porwany został polski samolot....

Andrzej
piątek, 28 maja 2021, 12:39

Nie został porwany - tylko zgodnie z konwencją Chicagowską wezwany do lądowania - zgodnie z prawem.

czwartek, 27 maja 2021, 16:26

Białoruś nie jest kajem suwerennym - rządzi nią podnóżek Putina. I tak powinien być traktowany - jak podnóżek. Powinniśmy rozmawiać bezpośrenio z Putinem.

Haha
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:51

Jak tak zrobili to znaczy, że mogą

Grażyna
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:45

Łukaszenki jest ekologiczny a UE będzie malować kredkami po lotniskach protesty o niekologicznym lataniu samolotem

Urko
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:37

Z błahszych powodów powodów już wybuchały wojny... Co by było gdyby spróbowali uprowadzić amerykański samolot a nie polski ?

Eter
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:10

Samolot jest Irlandzki

Chateaux
czwartek, 27 maja 2021, 20:06

Ma polską rejestrację, a woec jest polski.

Urko
wtorek, 25 maja 2021, 08:35

Czytałem, że ta maszyna jest zarejestrowana w Polsce. Czy ma irlandzki kod wywoławczy?

Oskier
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:28

Sankcje!? Komu to zagraża. Normalnie zróbmy swoich wagnerowców i destabilizujmy ten syf białoruski, co nam dadzą sankcje... Robimy swoich zielonych ludzików i mówimy, że to niezależni Białorusini, a nie żadna armia nato czy polski.

Andrzej
poniedziałek, 24 maja 2021, 19:20

Gorzej?

Pragmatyk
poniedziałek, 24 maja 2021, 10:24

Samolot będący w strefie lotów Białorusi, podlega pod wieże na lotnisku w Mińsku do czasu opuszczenia strefy i przejęcia go przez wierzę lotniska w Wilnie. Jeżeli nastąpiło zgłoszenie o bombie to wieża w Mińsku odpowiada za bezpieczeństwo samolotu i pasażerów. W tym celu samolot został sprowadzony na ziemię i w trakcie sprawdzenia na wypadek zamachu, rutynowo sprawdza się pasażerów. Jeżeli trafiła się osoba ścigana listem gończym na terenie Białorusi to się ją aresztuje. Wszystkie procedury zostały zachowane, a Polska i inne kraje powinny się skupić na praworządności, poszanowaniu konstytucji i traktowaniu ludzi przez władzę. Jak nasi rządzący dalej będą obszczekiwać Rosję i Białoruś to cytując " dostaną w zęby". Rząd swoim zwyczajem podkuli ogon i ucieknie do Londynu skąd przy kominku będzie "dzielnie" walczył. A my.... zostaniemy i będziemy ginąć bo podczas ćwiczenia Zima broniliśmy się 4 dni a straty były na poziomie 80% . Należy pamiętać że w scenariuszu ćwiczenia napadnięto nas w ciągu godzin pracy. Gdyby atak nastąpił w piątek po 18.00 kiedy koszary są puste, to w sobotę przed obiadem było by po wszystkim, a nasi sojusznicy nie ginęli by za Warszawę tylko jak to mają w zwyczaju "potępili by akt agresji" i przyjęli na swoim terytorium rząd polski wraz z rezerwami złota jako zapłatę.

wtorek, 25 maja 2021, 22:55

Wierzą lotniska?! Eugeniusz jesteś!

Hektor
poniedziałek, 24 maja 2021, 20:16

A co robiły w powietrzy kilka dni temu polskie myśliwce w czasie ćwiczeń RENEGADE-SAREX 21? Czy aby nie trenowały przechwycenia cywilnego samolotu pasażerskiego?

USA bohater
poniedziałek, 24 maja 2021, 09:54

Pamiętacie jak Amerykanie chcieli zestrzelic samolot nad Pensylwania m?

Andrzej
środa, 26 maja 2021, 17:08

Pamiętamy taką samą akcję USA z 1986 - w strefie wolnego morza

Andrzej
poniedziałek, 24 maja 2021, 19:27

Pamiętamy więcej: Tuż przed północą 10 października 1985 cztery myśliwce F-14 Tomcat z lotniskowca USS Saratoga przechwyciły w pobliżu Krety lecącego do Tunisu egipskiego Boeinga 737 i zmusiły go do wylądowania w bazie NATO na Sycylii. Porywacze zostali aresztowani na pokładzie samolotu przez amerykańskich komandosów z formacji Navy Seals" - chodzi o porywaczy statku Ahille Lauro. Tak żeby Pan Premier wiedział z kogo Baćka czerpie wzór.

DUDEK
poniedziałek, 24 maja 2021, 09:30

Towarzysz paździerz powiedział Unii Europejskiej trąbka ....Unia co najwyżej może w ramach oburzenia i wzajemnej solidarności wyrazić głębokie oburzenie i wyprodukować wagon nieistotnych dokumentów ,pogadać sobie i potupać nogami ..a restrykcje są i co nadal Białoruś handluje z Europą ...

radioFM
poniedziałek, 24 maja 2021, 09:26

Zdjęcia tych Rosjan powinny trafić na bilbordy i dożywotni zakaz wstępu na teren UE.

oburzony
poniedziałek, 24 maja 2021, 08:58

Terroryzm państwowy u naszych granic, a my ja zwykle "wzywamy ambasadora"??? Zamiast NATYCHMIASTOWO zamrozić stosunku dyplomatyczne z Białorusią, wydalić WSZYTSKIE składy dyplomatyczne w całej Europie, zamrozić aktywa prywatne firmowe w bankach EU i USA, przerwać stosunku handlowe z Białorusią oraz zakazać wjazdy komukolwiek z reżimu Łukaszenki do Europy i USA pod groźbą aresztowania, to oni będą teraz całymi tygodniami ogłaszać "WYARZY ZANIEPOKOJENIA"!!!

Pjoter
poniedziałek, 24 maja 2021, 17:15

Zablokują im porty morskie :)

czwartek, 27 maja 2021, 16:27

Lotnicze zablokowali.

say69mat
poniedziałek, 24 maja 2021, 08:53

@defence24.pl: Przekazał, że oburzenie strony polskiej i niezgoda dotyczą również "faktu naruszenia procedur bezpieczeństwa, a to celem dokonania działań natury politycznej". "Mieliśmy do czynienia z narażeniem bezpieczeństwa, a tak naprawdę życia, zdrowia ponad 170 pasażerów. ... mocne!!! Robi wrażenie w odniesieniu do powszechnego tupolewizmu w rzeczywistości n-tej RP. W tym - tupolewizmu - na poziomie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwa osób narażonych na niepożądaną aktywność służb naszych sąsiadów ze wschodu.

Tweets Defence24