Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie Buki w Algierii

Fot. Vitaly V. Kuzmin/ CC BY SA 4.0
Fot. Vitaly V. Kuzmin/ CC BY SA 4.0

Systemy obrony powietrznej Buk-M2E kupione przez Algierię na podstawie umowy z 2013 r. zostały dostarczone i wprowadzono je na wyposażenie armii tego państwa.

W sierpniowym numerze magazynu sił zbrojnych Algerii El-Djeich ukazało się zdjęcie wyrzutni Buk-M2 na białoruskim pojeździe kołowym MZKT 6922 6x6. Fotografię miano wykonać podczas lipcowych manewrów Majd 2017, w których udział wzięły jednostki armii algierskiej stacjonujące w zachodniej części kraju.

O przewidywanej dostawie systemów Buk M-2E i śmigłowców Mi-28NE do Algierii informował w kwietniu 2016 r. rosyjski dziennik Kommiersant. Umowę na dostawę tego sprzętu podpisano w 2013 r.

Czytaj też: Algieria pierwszym zagranicznym użytkownikiem Su-34. Efekt użycia w Syrii?

Buk-M2E (w kodzie NATO SA-17 Grizzly) to system obrony powietrznej średniego zasięgu, przeznaczony do zwalczania samolotów, śmigłowców, pocisków manewrujących i balistycznych, dysponujący możliwością jednoczesnego zwalczania do 24 celów i zasięgiem skutecznym ok. 20 km.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. igor_uk

    Rosjanie reklamują ten sprzęt hasłem: testowany na Mh-17 Szkoda tylko, że Algierczycy zamiast zapłaty na konta ruskich nie przekazali pieniędzy na odszkodowania dla rodzin ofiar zbrodni rosyjskiej.

  2. bubu

    a sprawa tego pasażerskiego MH17 zestrzelonego BUK-iem przez ruskich , jest już wyjaśniona ? tam coś było 300 ofiar

    1. X

      wyjaśniona, jak widać BUK zyskuje coraz to nowe zamówienia.

    2. Nikt nic nie wyjaśnił! Amerykanie mieli przedstawić twarde dowody, że to ruscy zrobili, ale na obietnicach się skończyło i sprawę wyraźnie wyciszono.

  3. mi6

    W 2013 umowa... tak bez fazy analityczny-koncepcyjnej, analiz, koncepcji obronnej,bez offsetu? To tak kupić i już mamy? Za chwile Algieria, Rumunia i Litwa będą miały lepsza obronę płot niż my-potęga środkowoeuropejska z marzeniami o najnowszych technologiach. Już kosciuszko wiedział, ze nawet mając gorszy sprzęt niż wróg można go skutecznie użyć tylko trzeba mieć go dużo i wiedzieć jak używać. Patriot to powinna być wisienka na torcie, zwieńczenie naszego systemu obrony a kraj powinien być nasycony obroną plot niższego i najniższego szczebla czyli Narew i piorun. Z tym ostatnim jest jako tako ale reszta leży i nawet jak za jakieś 5 czy 10 lat w końcu wdrożymy patrioty to i tak będzie to za mało. Sam minister Waszczykowski stwierdził, ze patriot będzie bronił stolicy, sztabu i miejsca przerzutu wojsk NATO. A reszta kraju? Na łasce rakiet wroga.

    1. WP1

      Ale to było wiadomo od samego początku że 8 baterii starczy do obrony Warszawy,Redzikowa,kilku lotnisk i sztabu dowodzenia a wiekszą część obszaru naszego kraju będzie nadal bez jakiejkolwiek obrony.Tym bardziej że w naszej baterii będą zaledwie dwa pojazdy wyrzutnie a więc 16 pojazdów z wyrzutniami na cały kraj.I zapewne po kilka rakiet do jednej baterii kupimy

  4. Polanski

    Czy 20 km to średni zasięg? To S-400 ma bardzo daleki zasięg? 400km.

    1. niki

      W naszych warunkach bliski zasięg to do 10km, średni 10-30km a daleki to pow. 30km. Tak to widzę.

    2. Davien

      Zasieg jest żle podany, standard dla Buk-M2 to 35km. S-400 ma te całe 400km wyłacznie dla wysoko lecacych niemanewrowych celi jak AWACS-y czy transportowce i to pod warunkiem że w koncu dostana 40N6, bo jak na razie to maks zasięg z rakietami 48N6D3M wynosi 250km

    3. nod

      Zasięg oblicza się w stosunku do określonego rodzaju celu. Te 20km może dotyczyć manewrującego myśliwca, taki tankowiec który manewrów nie wykonuje czyli rakieta leci doń po najekonomiczniejszej dla niej trasie trafi pewnie i z 50km. To czy cel ucieka czy się zbliża też ma znaczenie no i wysokość...

  5. WP1

    To i w Afryce mają lepszą OPL niż my mamy w Polsce.....

Reklama