Rosyjskie bombowce przerwały konferencję przywódców Litwy i Hiszpanii

8 lipca 2021, 16:27
Spanish_Air_Force,_Eurofighter_Typhoon,_C.16-30_11-10
Zdjęcie ilustracyjne: Eurofighter Typhoon, fot. Gerard van der Schaaf/Flickr/CC BY 2.0
Reklama

Konferencja prasowa prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy i premiera Hiszpanii Pedra Sancheza, która w czwartek odbywała się w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach, została przerwana z powodu konieczności poderwania myśliwców w ramach NATO-wskiej misji Air Policing. Była to reakcja na dwa rosyjskie bombowce Su-24, które przelatywały nad Morzem Bałtyckim.

Kapitan Andrius Dilda z działu komunikacji litewskiego Sztabu Obrony poinformował, że „radary zauważyły dwie maszyny w przestrzeni powietrznej nad Morzem Bałtyckim, które nie miały planu lotu i nie odpowiadały na wezwania, dlatego aktywowana została lotnicza misja policyjna”. Jak się później okazało, była to para bombowców Su-24.

W powietrze poderwano dwa Eurofightery Typhoon. Na tle jednej z maszyn odbywała się konferencja prasowa. Zdjęcia zarejestrowały, jak hiszpańscy lotnicy, którzy obecnie pełnią misję w Szawlach, przygotowują myśliwiec, a Nauseda i Sanchez opuszczają miejsce konferencji prasowej. Po pewnym czasie konferencja prasowa została wznowiona.

„Właśnie byliśmy świadkami prawdziwego zdarzenia, które uzasadnia obecność hiszpańskich sił na Litwie. Chciałbym podziękować naszemu pułkownikowi i całej misji hiszpańskiej” – powiedział Sanchez.

Również Nauseda podziękował hiszpańskim żołnierzom „za wysoki poziom przygotowania”. Zaznaczył, że Eurofightery wystartowały w ciągu niecałych 15 minut.

Po przybyciu z Szawli do Wilna szef hiszpańskiego rządu powiedział, że „dziś świat i my na własne oczy widzieliśmy, że reakcja była szybka i można było zaobserwować, jak dobrze zabezpieczone są granice”. „Byliśmy świadkami doskonałej współpracy żołnierzy litewskich i hiszpańskich” – dodał premier Hiszpanii.

Reklama
Reklama

Omawiane zajście skomentowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Poinformowało ono, że dwa bombowce Su-24 w czwartek odbyły regularną misję szkoleniową nad „neutralnymi” wodami Morza Bałtyckiego. „Lot został wykonany według ścisłych zasad korzystania z międzynarodowej przestrzeni powietrznej i bez naruszania granic żadnego kraju” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

Od początku maja hiszpańskie siły powietrzne prowadzą misję na Litwie z siedmioma myśliwcami Eurofighter Typhoon. Jest to już ósma misja Hiszpanów.

Misja Baltic Air Policing trwa od 2004 roku. Trzy kraje bałtyckie wstąpiły wtedy do NATO, a ponieważ nie dysponują własnymi samolotami myśliwskimi, Sojusz postanowił zagwarantować ochronę ich przestrzeni powietrznej. Myśliwce NATO stacjonują od tamtej pory w bazie w Szawlach. W 2014 roku misję wzmocniono, włączając do niej bazę w Amari.

PAP/Defence24.pl

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 117
Reklama
chorążyPL
poniedziałek, 13 września 2021, 14:20

Coraz śmieszniej w NATO, cyt. "podziękował ... „za wysoki poziom przygotowania”. ..., że Eurofightery wystartowały w ciągu niecałych 15 minut." koniec cyt. Ba - przypominam sobie relacje naszych lotników z II WŚ. z Anglii- "musieliśmy w ciągu 2 minut wystartować", to była technika lotnicza i przygotowanie Ich do walki. P.S. Proszę podać, jaki był czas reakcji pary dyżurnej w PRLu, to co sobie przypominam ( w latach 60-tych XX w. byłem w lotnictwie) niewiele gorszy od naszych orłów z II WŚ.

Niuniu
poniedziałek, 12 lipca 2021, 20:46

Z długiej dyskusji forumowiczów zainspirowanej artykułem jak zwykle na czoło wychodzi DAVIEN z wpisem "Ito, bo z mieszkańców Królewca mało kto tam pozostał jak uciekali przed Armia Czerwoną. Dziwne jakby Rosjanie którzy zaiedlili OK protestowali. A na Hawajach referendum o przyłączenie się do USA wygrano głosami rdzennych mieszkańców archipelagu." - referendum na Krymie też wygrano głosami rdzennej ludności. I teraz jest rosyjski tak jak Hawaje amerykańskie. Brawo Panie Davien.

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 12:43

Niuniu, nie było referendum na Krymie, była szopka z wynikami wydrukowanymi w moskwie i ludżmi napedzanymi Kałachami do urn by wrzucali juz wypisane karty do głosowania. Wiec znowu zrobiłeś z siebie błazna.

znowu rozbawiony
wtorek, 13 lipca 2021, 13:05

Davien <-- "znowu zrobiłeś z siebie błazna"... Nic dodać, nic ująć! Zrozumiałeś? Pytanie retoryczne... '-)

Alfret
sobota, 10 lipca 2021, 15:47

Przez te 15 minut rosyjskie samoloty mogly w teorii przeleciec 362.5km, zakladajac ze lecialy z maksymalna predkoscia. Czyzby konferencja zostala zaplanowana tak, aby zachaczyla o jakis przewidywalny plan Rosjan i koniecznosci startu hiszpanskiego samolotu? Jesli w Polsce para dyzurna rowniez potrzebuje 15 minut na poderwanie samolotu to nie ma sie co dziwic, ze Rosjanie przez dlugie lata naruszali przestrzen powietrzna III RP.

Davien
sobota, 10 lipca 2021, 22:41

Alfret podstawowa róznica to taka że Air Policing to nie działania bojowe ale zwykła identyfikacja samolotu którego nie rozpoznaja systemy cywilne . Ntomiast co do naruszania przstzreni powietrznej Polski to może jakies przykłady. Aha jak lecieliprosto w kierunku czyjejś pzrestzreni powietrznej to reakcja była znacznie szybsza.

Niuniu
piątek, 9 lipca 2021, 17:33

Hiszpania powinna w takim razie rozmieścić swe samoloty na całym świecie. Wszędzie nad wodami neutralnymi lata pełno niezidentyfikowanych samolotów.

Oka
piątek, 9 lipca 2021, 15:20

żenada i komedia

ito
piątek, 9 lipca 2021, 11:20

"Eurofightery wystartowały w ciągu niecałych 15 minut"- już nie pamiętam dokładnie ile, ale za PRL para dyżurna na start miała poniżej 5 minut. 15 minut z umiarkowaną prędkością poddźwiękową (ok. 800 km/h) oznacza 200 km. Czyli od południowego krańca Saaremaa (Estonia) do granicy litewsko- rosyjskiej. ZANIM wystartowali. „dziś świat i my na własne oczy widzieliśmy, że reakcja była szybka i można było zaobserwować, jak dobrze zabezpieczone są granice”. Tak. Z pewnością.

Herr Wolf
piątek, 9 lipca 2021, 23:01

180 sekund

.
piątek, 9 lipca 2021, 15:08

Kiedyś było lepiej :-) A tak na poważnie to zanim oni otworzą kabiny i się wgramolą w godzinie W to nie będzie już lotniska.

ito
piątek, 9 lipca 2021, 18:16

Lepiej nie lepiej, ale jeśli cos było tajne to nie dowiadywałeś się o tym z gazet, jeśli coś miało być szybko, to było naprawdę na biegu. Nie wiem, jak jest teraz, ale wtedy samoloty dyżurne stały ustawione do startu, z podpiętymi agregatami rozruchowymi, spadochron czekał na pilota w środku, a sam pilot kamieniem siedział w pełnej gotowości na gwizdnięcie. Dane zadania dostawał często już po starcie.

Davien
sobota, 10 lipca 2021, 09:14

Inne czasy, dzis niespodziewana napaść jest praktycznie niemozliwa a Air Policing to nie dyzury bojowe.

ito
niedziela, 11 lipca 2021, 10:26

Nie? To jak to jest, że ciągle czytam i słyszę o "dyżurach bojowych w ramach misji air policing"? I D24 też tak to określa.

R
piątek, 9 lipca 2021, 09:18

Dobry PR dla Hiszpanii :)

red
piątek, 9 lipca 2021, 08:45

Numer jak z L . Kaczyńskim w Gruzji.......

Darek
piątek, 9 lipca 2021, 16:57

Taaa na scieżce i na kursie…

naxs
czwartek, 8 lipca 2021, 23:33

Boże, jaki ten samolot Eurofajter Pyton jest brzydki...

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 10 lipca 2021, 14:35

Jaki by nie był Rosjanie nie posiadają żadnego samolotu, który miałoby do niego start.

Esteta
piątek, 9 lipca 2021, 11:21

To ty jeszcze suchojek i migów nie widziałeś - przyjrzyj się szczegółom tych szkaradziejstw :-)

Tomasz34
czwartek, 8 lipca 2021, 19:43

Może wystarczy przeszkolić rosyjskich pilotów jak włączać transpondery:)? Do tego warto pomyśleć nad zdemilitaryzowaniem Obwódu kaliningradzkiego, który Rosja zajęła bezprawnie po II Wojnie Światowej. I wtedy będzie spokojniej.

Bałt
piątek, 9 lipca 2021, 09:04

Tak naprawdę to niemcy zajęli Prusy bezprawnie. Od tego trzeba by zacząć.

Drozo
czwartek, 8 lipca 2021, 23:36

No jak zajęła bezprawnie? To Stany Zjednoczone i Wielka Brytania po spotkaniu ze Stalinem zadecydowała o podziale świata , przyznając Związkowi Radzieckiemu Okęg kaliningradzki... Zaraz wyjdzie z twojej gadki ,że Polska zajęła bezprawnie Pomorze i Dolny Śląsk, Ziemię Lubuską, Warmię I Mazury..

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 14:43

A Polsce Warmię i Mazury oraz Pomorze Zachodnie i Dolny Śląsk . Akurat ze Śląskiem sprawa miała się trochę inaczej i można mówić po części o polskości tych terenów natomiast do innych terenów nijak mają się prawa Polskie do tych ziem . Można uznać to jedynie jako zadośćuczynienie dla Polski za straty poniesione od Niemców . Słowianie zamieszkujący np. Pomorze Zachodnie nie utożsamiali się z Piastami a wręcz przeciwnie walczyli przeciwko państwu Piastów . Karkołomne jest wiązanie Pomorzan z plemionami polskimi a tym bardziej z Polską . W większości ukegli germanizacji i stanowili część narodu niemieckiego podobnie jak znaczna część Jaćwingów czy Prusów , których ziemie sięgały po ujście Wisły do Bałtyku i Gdańska a na południe po Narem i Bug skąd zostali częściowo wyparci . O bliskości ziem Jaćwingów do ziem Małopolski niech świadczą ich najazdy na Lubelszczyznę , która stanowiła wówczas część Małopolski . Czy jako dobry sojusznik Litwy Polska nie winna oddać ziem Bałtów lub potomkom zniemczonych Prusów czy Jaćwingów . Czy nie należy zdemilitaryzować Warmię i Mazury ? Osobiście wolę taką sytuację jak dzisiaj niż sytuację gdyby Polska musiała również oddawać część Prus Niemcom .

Krzysiek
środa, 14 lipca 2021, 13:10

"natomiast do innych terenów nijak mają się prawa Polskie do tych ziem' Takie ujmowanie sprawy jest typowym objawem niezrozumienie czym jest polityka i jak globalne ośrodki władzy realnej rozgrywają kwestie zarządzania na podległych różnym nacjom terytoriach. Kiedyś na terenie obecnej Anatolii byli Hetyci, potem Bizancjum - a dzisiaj jest Turcja. No czy Turcy mają prawo, czy jednak powinni się po ciuchu wycofać do Wielkiego Stepu i wyżyn pod Ałtajem? Chłopie zrozum prostą rzecz: prawo do danego terytorium ma ten kto je zajął, poprzedników wybił lub wchłonął, i potrafi to przy sobie utrzymać. Wszelkie teorie dotyczące "praw" lub ich braku są memami które narzuca się, aby osłabiać lub wzmacniać pewne siły - zgodnie z interesami globalnych graczy. Więc daruje sobie te brednie i opowieści o Pomorzu Zachodnim i "braku praw". Jak Niemcy uważają, że to ich - no to niech przyjdą i wezmą. Aha, jeszcze może się pobiją ze Szwedem, który tam bardzo długo się rozpychał i może wyciągnąć papiery na swoje prawa. No i przed Słowianami z Pomorza Zachodniego byli tam też Celtowie. No to może Irlandia, albo nawet sama Wlk. Brytanie zgłosi swoje prawa.

Davien
sobota, 10 lipca 2021, 22:51

Warmia i mazury to polskie ziemie, Pomorze Zachodnie tak samo, Ślask tez był polski ale straciliśmy go na rzecz Czech w XIV wieku wiec panie ppp prosze sobie darować.

i tyle w temacia...
niedziela, 11 lipca 2021, 08:37

@Davien Śląsk nie był ani Polski ani Czeski. Śląsk jest Śląski i tyle. Ślązacy czują się Polakami. ps. i nie Śląsk tylko Śluńsk.

Davien
niedziela, 11 lipca 2021, 19:59

A ten znowu zaczyna:))

Krzys
piątek, 9 lipca 2021, 21:05

Okręgu nie przyznano bo nic takiego nie istniało.

viper
piątek, 9 lipca 2021, 16:32

A jaki tytuł historyczny miały Sowiety do zajęcia Królewca w 1945 r. i dlaczego po rozpadzie Sowietów okręg ten przypadł Rosji a nie np. Białorusi?

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 14:57

Przydzielono go jako zadośćuczynienie za zasługi Rosji podczas ofensywy rosyjskich wojsk pod dowództwem gen. Paula von Rennenkampfa i gen. Aleksandra Samsonowa . Komuniści litewscy starali się u Stalina o przyłączenie tych Ziem oraz Warmii I Mazur do Litwy uznając się za spadkobierców zamieszkujących tam wcześniej Bałtów .Ze względu na to , że znaczna część Litwinów walczyłą po stronie Niemców Stalin nie chciał dać im takiej nagrody i rozdzielił Prusy między Polskę a Republikę Rosyjską .

Davien
sobota, 10 lipca 2021, 22:54

Taak, ale co maja wspólnego carscy oficerowie z których jeden zginał w 1914r a drugiego rozstzrelali bolszewicy w 1918r z IIWS i Prusami.....

piątek, 9 lipca 2021, 21:10

W tym okresie (i później) nie było samodzielnych bytów: RSRR i BSRR istniały w ramach CCCP i właściwie było bez znaczenia k

Davien
sobota, 10 lipca 2021, 09:16

Białorus i Ukraina były teoretycznie oddzielnymi państwami tyle ze w pełni kontrolowanymi przez ZSRS. Są załozycielami ONZ.

Varan
niedziela, 25 lipca 2021, 03:08

Ich istnienie oraz fakt uczestniczenia w zakladaniu ONZ był powodowany potrzebą Stalina do posiadania odpowiedniej liczby glosów w czasie głosowań na forum ONZ. Tylko i wyłącznie.

Obwódu
czwartek, 8 lipca 2021, 21:43

To mysl dalej

Buczacza
czwartek, 8 lipca 2021, 21:35

Małpę szybciej byś nauczył.

mat bez szacha
niedziela, 11 lipca 2021, 17:17

Szybciej od waszej gromadki? Szczerze wątpię.

Monkey
czwartek, 8 lipca 2021, 21:25

@Tomasz34: Rosyjscy piloci są doskonale przeszkoleni w używaniu transponderów. Dlatego je wyłączają kiedy chcą, ponieważ wiedzą, jak to zrobić. Po drugie: Rosja zajęła Obwód Kaliningradzki po drugiej wojnie światowej na mocy traktatu podpisanego na konferencji w Poczdamie. Tego samego, który nam oddawał Ziemie Północne i Zachodnie. Czyli my też bezprawnie posiadamy mnóstwo terytoriów. Powinnismy więc twoim zdaniem wrócić na Kresy?

Varan
niedziela, 25 lipca 2021, 03:17

Gwoli prawdy. W latach 1945 - 47 w Krolewcu namiestnikiem był jakiś półkownik armi sowieckiej. Nad min zaś, wyzszy stopniem jakiś genral, ale funcyjnie to pólkownik był wyżej. Tenże pólkownik miał nadzor nad wytyczanjem granicy z Polską. Rosjanie stawiali dość prowizoryczne słupki, które co jakiś czas były przesuwane coraz bardziej na południe. Miejscowa polska ludność oraz polskie wojsko apelowali do swoich zwoerzchników o zpobieze ie temu rpcederowi. W koncu sprawa oparła się o Warszawę. Warszawa dostała z Mosky odpowoedź że taki prceder jast zakazany i że odpowoedzialny pólkownik powinien być adresatem protestów. Probowano woelokrotnie na tym szczeblu sprawę ciągłego przesuwania granicy załatwić ale, jak się można było spodziewać, pólkownik zasłaniał się generałem, a generał udawał że to nie jego kompetencje. I w ten spsób przesunięto granicę od 20 do około 40 km od linii wyznaczonej w 1945 roku. Największe straty terytorium byly w okolicach zachodniego krańca granicy.

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 15:02

Przynajmniej w dzisiejszej sytuacji politycznej i sojuszy te ziemie , które przywłaszczyła sobie Ukraina :-> .

Davien
sobota, 10 lipca 2021, 22:55

Nie kłamco, te ziemie przywłaszczył sobie ZSRS a nie Ukraina ale co sie dziwić.

Ech
piątek, 9 lipca 2021, 13:57

My (Polska) zajelismy poludniwe Prusy, A ZSRR polnocne. (Obwod Kalininfradzki) Jesli oni by mieli oddac to pewni i my.

Kiks
piątek, 9 lipca 2021, 12:06

Po pierwszy terytorialnie nas okradziono. Polska nie miała nic do powiedzenia. Po drugie Stalin chciał mieć Królewiec. Tak samo jak chciał mieć część Finlandii.

Tiger
piątek, 9 lipca 2021, 11:24

"My" towarzyszu? Dobry żart, mów za siebie. Rosja powinna oddać Obwód Kaliningradzki Polsce jako odszkodowanie za setki tysięcy pomordowanych Polaków w czasie ZSRR, a także za rozgrabienie naszego kraju.

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 15:21

Raczej PRL gospodarczo w 1945 nie mówiąc o tym po pierwszej pięciolatce zyskał gospodarczo w porównaniu do stanu z 1939 . PRL zyskał na otrzymaniu bardziej rozwiniętych pod względem infrastruktury przemysłowej i budowlanej ziem poniemieckich . Gdyby nie Herminenhütte i Presswerk Laband czy też inwestycje w Werk Stalowa Wola koncernu Hermann Göring podczas II Wojny Światowej w 1951 nie było by możliwe podjęcie takiej ilościowo produkcji ciężkich wozów bojowych jak czołgi T-34-85 a później T-54 . Wystarczy sobie porównać poziom produkcji z wozami 7TP do września 1939 . Pamiętajmy , że zakłady produkujące na rzecz wojsk III Rzeszy przechodziły na rzecz zwycięskich mocarstw (wojsk ) - patrz wywiezienie zakładów CARL Zeiss Jena przez wojska amerykańskie ze strefy radzieckiej i próby przymuszenia do wyjazdu specjalstów niemieckich z Jeny , którzy woleli jednak pozostać w strefie sowieckiej i po wojnie odbudować własne zakłady w Jenie .

Davien
sobota, 10 lipca 2021, 23:03

Panie ppp te niby "rozwiniete" ziemie były okradane przez Rosjan do tego stopnia ze nawet szyny kolejowe wyrywali wiec daruj sobie sowieckie kłamstwa. W Hucie StalowaWola nie budowano żadnych czołgów a sam zakład wybudowali Polacy w ramach COP. I HSW nie podlegała tym i tk olewanym przez Sowietó ustaleniom. Natomiast co do zakładó Zeissa to kuratz Amerykanami wyjechało ponad 250 czołowych specjalistów bo sami chcieli, doskonale wiedząc co w Niemczech robia hordy rosyjskich sołdatów. Aha Amerykanie zajeli zakłady przed konferencja w Poczdamie wiec nie była to żadna strefa sowiecka. A Rosjanie wyczyścili Zeissa do gołej ziemi, natomiast zakłądy Carl Zeiss działąły w RFN własnei dzieki specjalistom którzy woleli wyjechac niz zdac się na "łaskę" Rosjan.

ret
niedziela, 11 lipca 2021, 11:17

Pewnie te szyny do składnic złomu wywozili.:-)) Podczas wojny radzieckie wojska kolejowe odbudowywały zniszczone i uszkodzone linie kolejowe na kierunku działania wojsk i rokadowe. Do przemieszczania i zaopatrywania wojsk były niezbędne. I skądś te szyny musieli brać. W latach 60 był spór o nazwę Zeissa i zarówno zakłady w Jenie jak i te zachodnioniemieckie obstawały przy swoim. NRD-owska optyka była używana we wszystkich krajach UW.

Monkey
piątek, 9 lipca 2021, 16:42

@Tiger: Od Rosji dużo nam się należy za wyrządzone Polsce i Polakom krzywdy. Ale oddanie Kaliningradu brzmi nielogicznie. Nie można nam oddać czegoś, co nigdy do nas nie należało.

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 15:25

I to jest cała prawda , że w swych przekonaniach i żądaniach trzeba kierować się logiką i rozsądkiem aby przypadkiem nie podciąć pod sobą gałęzi na której się samemu siedzi .

Davien
sobota, 10 lipca 2021, 23:04

Tyle ze Krolewiec należał do Polski, co prawda krótko, ale do Rosjan nie nalezał wcześneij w ogóle.

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 10 lipca 2021, 14:39

Ja bym nie powiedział, że nigdy nie należało. Należało do nas wcześniej niż do ruskich.

Monkey
sobota, 10 lipca 2021, 22:59

@Chyżwar dawniej marek: Kiedy Królewiec/Kaliningrad/Koenigsberg do nas należał? Prusy Książęce zwane także Prusami Wschodnimi były naszym lennikiem od 1525 do 1657, kiedy to na podstawie traktatów welawsko - bydgoskich się od Rzeczypospolitej uniezależniły. Kiedy my tam byliśmy?

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 12:45

W latach 1454-1455, wystarczy Monkey czy dalej udajesz.....

ret
środa, 14 lipca 2021, 14:48

W czasie wojny siedmioletniej Rosjanie zajęli całe Prusy Wschodnie z Królewcem i wcielili je do swojego państwa (1758-62). Car Piotr III, wielbiciel Prus anulował tą decyzję. I Królewiec wrócił do Prus. Chociaż według mnie nie miało to żadnego znaczenia w 1945.

gregoz68
piątek, 9 lipca 2021, 09:06

Mnóstwo terytoriów?

Monkey
piątek, 9 lipca 2021, 16:40

@gregoz: Warmia, Mazury, Pomorze Zachodnie, Ziemię Lubuską, Dolny Śląsk i Opolszczyznę. Trochę tego jest.

Davien
piątek, 9 lipca 2021, 18:17

No popqatrz a wiekszość z tego to dawne polskie ziemie ukradzione w czasie zaborów .

Monkey
piątek, 9 lipca 2021, 22:01

@Davien: Z tego co mi wiadomo, tylko Warmia była ukradziona w czasie zaborów. Reszta ziem odpadła od Polski na różnych etapach rozbicia dzielnicowego, czyli naprawdę dużo wcześniej. Za to nie mogąc tychże ziem odzyskać prowadziliśmy od czasów Kazimierza Wielkiego ekspansję na wschód żeby kradzieżą ziem ruskich zrekompensować sobie straty na zachodzie.

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 15:35

To kiedy np. Pomorze Zachodnie należało do Polski a jak już to jak długo oczywiście nie zapominając o buntach przeciwko zwierzchnictwu Piastów . W takich kategoriach W okresie Bolesława Krzywoustego też nie było państwowości polskiej i Polska winna być częścią Niemiec podobnie jak za przyczyną zaborów czy każdej innej okupacji niemieckiej . Karkołomnych trzeba wywodów aby uznać , iż ziemie Pomorza Zachodniego winne przynależeć do Polski nie mówiąc o Warmii i Mazurach gdyż wcześniej to nie były ziemie zamieszkiwane nawet przez Słowian . Tu trzeba akurat wielkiej rozwagi gdy podważa się ustalenia Wielkich Mocarstw po II Wojnie Światowej .

Davien
sobota, 10 lipca 2021, 23:09

Pomorze Zachodnie należało do Polski juz za czasów Mieszka I wiec jak widac wtedy kiedy o Księstwie Moskiewskim nikt nie słyszał. ale pan panie ppp przecież nie jest zdolny do mówienia prawdy co ładnei widac w pana poprzednim poscie.

Monkey
sobota, 10 lipca 2021, 23:04

@ppp: Dlatego ja owych ustaleń nie podważam. Mało tego. Cieszę się, że mamy takie granice jakie mamy, bo jeśli spojrzy się na historyczną mapę Polski, to zyskaliśmy. Owo Pomorze Zachodnie, z którym wiecznie były kłopoty, a po 1181 roku (hołd księcia Bogusława I złożony cesarzowi Fryderykowi I Barbarossie) już nigdy nie należało do Królestwa Polskiego. Była szansa za Kaźka Słupskiego, ale mikra. Odzyskaliśmy Śląsk (Opolski i Dolny, z którego sam się wywodzę), a za darmo dostalismy wreszcie i Warmię, i Mazury (czyli byłe ziemie Prusów), odzyskaliśmy też tzw. Ziemię Lubuską. Tylko o tym nikt nie pamięta, bo u nas wiecznie nieśmiertelny jest mit Kresów, które tyle żyć zabrały. I naszych, i cudzych.

za naszą i waszą
piątek, 9 lipca 2021, 18:57

No popatrz,a te dawne ukradzione,to byly nasze od 10.000 lat

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 15:52

Bardzo ostrożnie należy mówić o takim wymiarze czasowym gdy od Pomorza po Podkarpacie istnieją w naszej świadomości nazwy geograficzne z języka Gotów ( ludności germańskiej) - np. Bug , San , Tanew , Skrwa , Odra , Beskid , Bieszczady lub nazwa miasta Grudziądz . O zapożyczeniach z gockiego w językach słowiańskich nie mówiąc jak np. słowa : chleb , miecz ...... . Polaków , Niemców czy Rosjan nie należy wiązać tylko z jedną grupą etniczną .

Valdore
sobota, 10 lipca 2021, 23:11

Dziecko, 10 tyś lat temu nie było zadnych Gotów wiec juz skończ z tymi kłamstwami.

Golo
piątek, 9 lipca 2021, 08:36

Więcej Rosja nam ukradła niż dostaliśmy. Popatrz na mapę.

ito
piątek, 9 lipca 2021, 18:24

No patrzę- jaka część przedwojennej Polski aktualnie znajduje się w Rosji?

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 15:55

Ty się dobrze patrzy ale inni to chcą widzieć przez jakieś dziwne kolorowe szkiełka .

tylko że
piątek, 9 lipca 2021, 08:10

obwód kaliningradzki był przyznany na pewien czas nie na stałe

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 15:55

Tak jak Warmia i Mazury Polsce ?

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 8 lipca 2021, 21:02

A USA np. Saipan i Hawaje zajęły prawnie? :D

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 10 lipca 2021, 14:49

A co mnie to obchodzi?

Trzeźwy
piątek, 9 lipca 2021, 18:27

A co mają Hawaje do rosyjskich lotów bez transponderów, oraz regularnego naruszania przez Rosję granic Estonii czy Łotwy ? Rozumiesz o czym jest artykuł?

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 16:00

Raczej mówi się o jakiejś nieistniejącej przestrzeni dozoru powietrznego NATO nad Bałtykiem . Jak już to nie aż tak często podobnie jak naszemu lotnictwu lub państw NATO naruszenie przestrzeni Białorusi lub Rosji . To są takie wzajemne zabawy i z naszej i z ich strony aby co nieco sprawdzić i rozpoznać .

Kiks
piątek, 9 lipca 2021, 12:07

Zastanawiające jest jak chłopcze, któryś raz biadolisz nad losem Hawajów. Tylko te jakoś nie narzekają.

ito
piątek, 9 lipca 2021, 18:25

Kaliningradczycy (? chyba tak to będzie) też niespecjalnie.

Davien
sobota, 10 lipca 2021, 09:18

Ito, bo z mieszkańców Królewca mało kto tam pozostał jak uciekali przed Armia Czerwoną. Dziwne jakby Rosjanie którzy zaiedlili OK protestowali. A na Hawajach referendum o przyłączenie się do USA wygrano głosami rdzennych mieszkańców archipelagu.

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 16:04

WS takich kategoriach należy wspomnieć o Indianach -ich też w sumie pozostała garstka i też się z nimi mało kto liczy pomimo zajęcia nawet ich terenów przynależnym im z traktatów . Pod tym względem nie za bardzo można mówić o różnicach w postępowaniu Sowietów czy Rosjan i Amerykanów . Jedni są warci drugich oczywiście nie zapominając też o Chińczykach .

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 10 lipca 2021, 14:51

Dziwisz się, że mieszkańcy Królewca wiali? Tylko wariat chciałby tam wtedy zostać.

ktos
piątek, 9 lipca 2021, 10:55

A w Ameryce murzynow bija! <- tekst z PRL. Widze sposob wyrazania mysli nadal sie nie zmienil.

500+
piątek, 9 lipca 2021, 18:58

Janusze i Grażyny sa nieśmiertelni

Tomasz34
piątek, 9 lipca 2021, 10:31

Ważne że Polska ich nie zajęła, więc w tej sprawie nie ma hipokryzji z polskiej strony. Kaliningrad był niemiecki, ale też polski przez pewien czas. A Niemcy na tych terenach pojawili się tylko i wyłącznie dlatego, że Konrad Mazowiecki zaprosił uwczesnych Krzyżaków do Polski, żeby rozprawili się z plemionami zamieszkującymi Prusy.

Monkey
piątek, 9 lipca 2021, 16:39

@Tomasz34: Kiedy Kaliningrad/Królewiec był polski? Był polskim lennem przez jakieś 130 lat, i to bardzo niezależnym.

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 16:06

U nas wielu nie rozumie pojęcia lenna . Państwo Piastów też było lennem Cesarza Niemieckiego i co z tego wynika , że może winno należeć do Niemiec ?

Davien
sobota, 10 lipca 2021, 09:20

By częścia Korony, co prawda krótko ale był. Czyli dłużej niz jakeikolwiek prawa do niego miało ZSRS.. Ale przyznano go Rosjanom i sprawa jest zamknieta.

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 16:10

Czy rozumiesz pojęcie lenna !!!! To była nadal odrębna państwowość od Rzeczpospolitej , które łączyła jedynie osoba panującego monarchy . Przecież nie można było zrobić krzywdy siostrzeńcowi i to może był błąd ostatnich Jagiellonów !!! Podobno aż się Królowa Bona wściekła na taką decyzję .

Davien
sobota, 10 lipca 2021, 23:17

Panie ppp Królewiec był bezposrednio częścia Korony a nie lennem ale krótko: nieco ponad rok wieć jak nie ma pan pojecia o historii to milcz pan w końcu.

Monkey
sobota, 10 lipca 2021, 23:08

@ppp: Davien takich róznic nie rozumie. Lenno to przynależność dla niego. I jak słusznie piszesz, gdyby tak na tą sprawę patrzeć, to my bylibyśmy częścią Cesarstwa Niemieckiego. Ale wiedza Daviena aż tak daleko nie sięga. Niestety.

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 12:47

Małpko, przeciez ty zwyczajnie kłamiesz i nie masz zielonego pojecia o historii. Ale co się dziwic w rosyjskiej ambasadzie w londynie tego nie uczą:)

Tomasz34
piątek, 9 lipca 2021, 18:14

A niemiecki był tylko dlatego, że Zakon Krzyżacki po rozprawieniu się z plemionami pogańskimi które zamieszkiwały tamte tereny, nie oddał ich Polsce(zgodnie z umową) ale je zajął i utworzył tam własne państwo. Stąd późniejsza wojna i słynny Grunwald w 1410 r. Rosjan (do czasu II Wojny Światowej) nigdy tam nie było.

Monkey
piątek, 9 lipca 2021, 22:06

@Tomasz34: „Niemiecki tylko dlatego…”Po Grunwaldzie to mało co aby Krzyżacy dali radę przeprowadzić nową ofensywę. Zatrzymaliśmy ich pod Koronowem. Korzyści ze zwycięstwa pod Grunwaldem były takie same jak ze zwycięstwa pod Wiedniem w 1683 roku. Niemal żadne. Rosjanie są tam od 1945, to my nigdy tam nie byliśmy.

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 12:48

Istotnie, wy Rosjanie do1945r w królewcu nigdy nie byliscie, Polska była znacznei wczesniej:)

ret
środa, 14 lipca 2021, 14:52

Byli, byli i to 4 lata w czasie wojny siedmioletniej.

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 17:43

Ok moja pomyłka sorry. Do Rosji wcieliła go carowa Elzbieta

Davien
piątek, 9 lipca 2021, 08:29

Jak najbardziej: Saipan na podstawie rezolucji ONZ a Hawaje same chciały zostac stanem USA i im sie udało:) Za to Rosja okupuje Ukrainę, 4 japońskie wyspy, Gruzję itd;

foib
sobota, 10 lipca 2021, 01:06

i część Chin - a Chiny są pamiętliwe. Wszyscy zachodni zaborcy oddali Chinom zabrane ziemie, Rosja nie oddała....

Ach
czwartek, 8 lipca 2021, 20:42

Jeszcze trzeba by było im kupić te transpondery ;)

AgJ
czwartek, 8 lipca 2021, 20:17

Dlaczego "zajęła bezprawnie"?Przecież Niemcy przegrali wojnę, a w ich zamyśle miała to być wojna zaborcza na niekorzyść Związku Radzieckiego.Zatem jak Bóg Kubie...Nienawiść często wpływa niekorzystnie na logikę nienawistnika.

Gruszwik
piątek, 9 lipca 2021, 15:26

To może jeszcze o Finlandii napisz i grabieżach ziemi..

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 16:18

Niezależność państwową Finlandia otrzymała akurat od Rosjan i Rosyjskich Carów . Carowie traktowani byli jako ich wyzwoliciele spod jarzma szwedzkiego . W ramach Imperium Rosyjskiego Finlandia otrzymała odrębność polityczną i autonomie i możliwość rozwoju własnej kultury . Raczej należy mówić o Sowietach , Stalinie i niechęci do bolszewików Białych Finów . Nie zapominajmy , że w Inflantach czy na Litwie powstanie styczniowe tłumiły w znacznej mierze ochotniczo oddziały fińskie . Takie pomijanie niektórych faktów trochę zmienia perspektywę historyczną pewnych zdarzeń .

Davien
sobota, 10 lipca 2021, 23:25

I znowu kłamiesz jak zwykle: Finlandia przez 109 lat byłapod panowaniem carów az sama 15 listopada 1917r ogłosiła niepodległość Carowie juz wtedy nie istnieli, to bolszewicy musieli uznac niepodległość Finlandii w 1917r 31 grudnia . To własnei ZSRS dwa razy napadł na Finlandię, zagrabił jej tereny razem z miatem Wyborg w 1940r, a rok mpózniej, 25 czerwca 1941r dokonał terrorystycznych nalotów na neutralna Finlandię, celując specjalnie w bezbronne miasta. Ile można panei ppp.

ret
środa, 14 lipca 2021, 14:56

Neutralną Finlandię przepuszczająca niemieckie wojska i wspólnie z Niemcami minującą podejścia do Kronsztadu.

Davien
niedziela, 18 lipca 2021, 17:45

ret, Finlandia nikogo nie pzrepuszczałą do 25 czerwca 1941r kiedy to rosyjskei bombowce działajac napodstawierozkazów z tzw. czerwonych kopert( rozkazy ataku na Niemcy , Finlandie, Rumunie itp) przeprowadziły szerek terrorystycznych nalotów wyłacznei na cywilne celei niebronione miasta. Po ty Finlandiawypowiedziała wojne ZSRS. Wiec nie kłam.

Tomasz34
piątek, 9 lipca 2021, 10:39

Poczytaj sobie historię, to się dowiesz, skąd się wzięli Niemcy(a wcześniej Krzyżacy) w Królewcu, Königsbergu czy Kaliningradzie(różne nazwy tego samego miasta). Okręg Kaliningradzki to powinna być wyłączna sprawa pomiędzy Polską a Niemcami. A tak, to po II Wojnie Światowej powstał dziwny twór, które nie jest połączony z Rosją. A ludzie tam żyjący( i robiący zakupy w Polsce) widzą jak się żyje w Polsce(a żyje coraz lepiej) Później przekazują to dalej, np swoim rodzinom, znajomym itd.. Nie wiem czy dla rosyjskiej propagandy, która mówi o zgniłym zachodzie, to dobrze.

co?
piątek, 9 lipca 2021, 14:00

A wczesiej Cesarz nadal korone Chrobremu. Cesarz nadal cesarz moze zabrac. My nie istniejemy?

Tomasz34
piątek, 9 lipca 2021, 14:54

A co ma do tego Cesarz? Na tych terenach zawsze mieszkały różne plemiona słowiańskie, nie germańskie.A Korona(ta którą podarował cesarz Otton) to najważniejsze insygnium koronacyjne królów polskich, symbol mistycznego pochodzenia władzy od Boga i suwerenności Królestwa Polskiego, symbol wierności monarchy prawu Rzeczypospolitej i jego obowiązków wobec państwa i poddanych.

Monkey
sobota, 10 lipca 2021, 23:14

@Tomasz34: I to właśnie ma do tego cesarz niemiecki. To on podarował koronę Bolesławowi Chrobremu.

ppp
sobota, 10 lipca 2021, 16:33

A czy Mieszko I nie był też przypadkiem lennikiem Cesarza Niemieckiego i wszystkie spory między sąsiednimi książętami nie odbywały się w ramach jednej państwowości ?

Monkey
sobota, 10 lipca 2021, 23:13

@ppp: Wydaje mi się, że @Tomasz34 przeczytał o bitwie pod Cedynią w 972 roku, ale już nie o całej otoczce, czyli sytuacji politycznej, jaka wtedy zaistniała tak przed, podczas i po bitwie pod Cedynią. O relacjach Mieszka I z margrabią Hodonem też pewnie zbytniego pojęcia nie ma, bo jest fanatykiem. Widzi tylko to, co chce wqidzieć, ale szerszego kontekstu już nie próbuje rozważać. Taki propolski Davien (który dla odmiany jest proamerykańskim fanatykiem). Fanatyzm w jakiejkolwiek odmianie jest choroba, i to poważną. Twoje poglądy są racjonalne, więc panie @ppp spodziewaj się hejtu na tym forum.

Davien
wtorek, 13 lipca 2021, 12:50

Małpko sam jesteś fanatykiem tyle ze proruskim, bo ppp to zwyczajny rosysjki trol, trochę madrzejszy od reszty.

ret
piątek, 9 lipca 2021, 15:25

Przed słowiańskimi plemionami mieszkały tu akurat germańskie, a przed nimi jakieś inne przedindoeuropejskie. Tylko co to ma do rzeczy. Teraz mieszkamy my od Odry do Bugu. A na północ od ,naszych obecnie, Mazur i Warmii mieszkają Rosjanie. I trzeba się z tym pogodzić. A wcześniej mieszkali tam Niemcy, a przed nimi Prusowie i zapewne oni też nie byli pierwsi.

Tomasz34
piątek, 9 lipca 2021, 15:47

Ja myślę że to Rosja powinna się pogodzić z tym, że obok niej mieszkają różne inne narody, a obecność wojsk NATO na wschodniej flance, jest reakcją m.in. na to co Rosja zrobiła atakując Gruzję i Ukrainę. Z punktu widzenia bezpieczeństwa w Europie, lepiej żeby Okręg kaliningradzki został zdemilitaryzowany. Bo podobno Rosja chce pokoju w Europie.

ret
niedziela, 11 lipca 2021, 11:22

Pierwsze słyszę, że Rosja chce pokoju w Europie. Raczej chce aby jej interesy były uwzględniane. I pomysł demilitaryzacji obwodu kaliningradzkiego wydaje mi się niedorzeczny.

Tweets Defence24