Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski okręt podwodny odpala rakietę manewrującą. "Nieudana konstrukcja"

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Rosyjska marynarka wojenna poinformowała, że na wodach Morza Barentsa przeprowadzono udany start rakiety manewrującej z okrętu podwodnego o napędzie diesel-elektrycznym typu „Łada” projektu 677. Projekt ten ze względu na wady zakończy się w najlepszym przypadku na trzeciej jednostce.

W próbach zorganizowanych przez Flotę Północną wziął udział okręt podwodny B-585 „Sankt Petersburg” – jedyna jak na razie jednostka projektu 677 typu „Łada”. Bezpieczeństwo na całym akwenie prowadzenia testów chroniło siedem okrętów i jednostek wsparcia oraz samoloty i śmigłowce lotnictwa morskiego.

Faktyczne strzelania rakietowe z „Sankt-Petersburga” mogą być zaskoczeniem dla obserwatorów. Ten okręt podwodny, zbudowany w 2007 r. w stoczni Admiralitejskija wierf okazał się bowiem nieudaną konstrukcją i uważano, że będzie on wykorzystywany tylko jako jednostka badawcza.

Jego budowa zaczęła się w 1997 r. jednak zakończyła się dopiero 8 maja 2010 r., gdy podniesiono na nim banderę rosyjskiej floty. W rzeczywistości „Sankt Petersburg” został wprowadzony jedynie do eksploatacji próbnej. Jak się bowiem okazało, system napędowy dawał jedynie 60 proc. wymaganej mocy i nie udało się w pełni uruchomić niektórych urządzeń pokładowych (nie skończono prac nad kompleksem hydroakustycznym, systemem kierowania i dowodzenia oraz systemem zdalnie sterowanych torped elektrycznych TE-2).

Prace nie zostały jednak zakończone i w listopadzie 2011 r. dowództwo floty rosyjskiej ogłosiło, że nie wprowadzi okrętu podwodnego „Sankt-Petersburg” do działania bojowego. Będzie to natomiast jednostka prototypowa, na której będą testowane nowe systemy okrętowe. Zaznaczono przy tym jednak politycznie, że zastrzeżenia dotyczą tego egzemplarza okrętu, a nie całego projektu „Łada”.

I rzeczywiście w lipcu 2012 r. nowy dowódca Wojennomorskiej Fłoty admirał Wiktor Czirkow wprowadził jednostki typu „Łada” do planu modernizacji rosyjskich sił zbrojnych. Miały to być jednak okręty zmodernizowane, pozbawione wad, jakich nie udało się wyeliminować z „Sankt-Petersburga”. Budowa drugiej jednostki, okrętu projektu 677 („Kronsztad” B-586) miała zostać wznowiona w 2013 r. (zaczęła się 28 lipca 2005 r.) i zakończyć się w 2017 r.

W rzeczywistości, nieoficjalnie z powodu braku odpowiedniego napędu niezależnego od powietrza AIP, przedstawiciel rosyjskiej marynarki wojennej poinformował 21 stycznia 2016 „że zakończenie projektu budowy kolejnych okrętów projektu 677 „Łada” nie jest dzisiaj brane pod uwagę”. Środki na ten cel mają być za to wykorzystane w realizacji projektu okrętu podwodnego „Kalina”. W marcu 2016 r. potwierdzono jednak, że druga i trzecia „Łada”: „Kronsztad” i „Wielki Łuki” zostaną dokończone i wprowadzone do służby w latach 2018-2019.

Nie zakończyły się również problemy techniczne z okrętem prototypowym. Oficjalnie zakończył on eksploatację próbną i został wprowadzony do Floty Północnej w połowie 2013 r. W rzeczywistości „Sankt-Petersburg” nadal nie był gotowy i wszedł do służby bojowej dopiero w 2014 r. I znowu ta decyzja była czysto teoretyczna, ponieważ system uzbrojenia był prawdopodobnie nadal nie w pełni sprawny. Przypuszcza się, że zostanie on dopuszczony do wykorzystania bojowego dopiero teraz, po przeprowadzeniu strzelań rakietowych z położenia podwodnego.

Okręt podwodny projektu 677 ma wyporność 1765 ton, długość 67 m i szerokość 7,1 m i jest zdolny do pływania pod wodą z maksymalną prędkością 20 w. Jednostka ta jest uzbrojona w 6 wyrzutni torpedowych kalibru 533 mm, z których można odpalić 18 sztuk uzbrojenia: torped i rakiet „Oniks” oraz „Kalibr”.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. denver

    Właśnie TRAMP - ogłosił plan ratowania amerykańskiej biedoty , postara się im dać dwa talony na zupkę i koc grzewczy bo jest zima ..

  2. yaro

    Ten okręt podwodny, zbudowany w 1977 r. w stoczni Admiralitejskija wierf okazał się bowiem nieudaną konstrukcją Jego budowa zaczęła się w 1997 r. ------------------ A o co tu chodzi ?? Bo sie pogubiłem ...

    1. Davien

      Pomyłka najprawdopodobniej miał być 2007r.

  3. fx

    Nie ma drugiego kraju na świecie w którym miliardy $ topione są w kolejne misie, gdy miliony głodują. Nawet w KRLD nie ma tylu pomysłów na przytulanie państwowej kasy.

    1. ...

      Stany Zjednoczone Ameryki Północnej - ponad 40mln głodujących żyjących z kartek żywnościowych , osiedla dla bezdomnych mieszkających w samochodach i "domki" z blachy falistej (uprzedzając pytanie, byłem i widziałem na własne oczy).

    2. Polanski

      Tu już nawet nie o to chodzi że to są Misie na miarę ich możliwości. To są Misie tak samo kompletnie bez sensu, jak ten Nasz Miś. Nic Rosja tym nie osiągnie, a zmarnuje szanse na modernizację. Nie stanie się cud i to nie zacznie efektywnie pracować. Efektywna modernizacja to naprawdę ciężka wieloletnia, rozsądna praca. Same zbrojenia to zbyt wybiórczy schemat. Za mało całościowy. Nie uda się. A mieli ( tak jak my ) pauzę geopolityczną. Opacznie ją zrozumieli. Nieszczęściem Rosji jest jej bezmózgie przywództwo. Gdyby tak Kiereńskiemu udała się rewolucja?

    3. peek

      ma Kolega racje - sytuacja USA rzeczywiście jest trudna .... szkoat tych $ :-)

  4. dick

    złom jak cała rosyjska flota

  5. naprawdę rozbawiony

    "Nieudana konstrukcja"... ..."udany start rakiety manewrującej"... Zamiast rozpisywać się na temat (podobno) nieudanego okrętu podwodnego, to może lepiej byłoby napisać cokolwiek więcej na temat na pewno udanego startu, zapewne więc udanego pocisku manewrującego? Pytanie z oczywistych względów proszę potraktować jako - retoryczne... ;-)

Reklama