Reklama

Geopolityka

Rośnie napięcie na Morzu Południowochińskim. Lotniskowiec Pekinu ćwiczy koło Tajwanu

 • Spory na Morzu Południowochińskim, mapa: Defence24.pl
  Spory na Morzu Południowochińskim, mapa: Defence24.pl

Chiny prowadzą manewry grupy lotniskowcowej w pobliżu Tajwanu. Władze w Pekinie tłumaczą się jednak, że nie jest to prowokacja, ale rutynowe ćwiczenia, zgodne z prawem międzynarodowym.

Działania Chińczyków są o tyle niepokojące, że swoje manewry rozpoczęli zaledwie dzień po tym, jak minęli Tajwan w odległości tylko 90 Mm. Dodatkowo wszystko odbywa się na Morzu Południowochińskim, na którym trwa cały czas spór o Wyspy Paracelskie i Spratly, do których pretensje mają poza Chinami również Filipiny, Indonezja, Malezja, Singapur, Tajwan i Wietnam.

Jak na razie Chińczycy informują jedynie o lotach śmigłowców i samolotów J-15 (zmodyfikowanej wersji rosyjskich myśliwców pokładowych Su-33). W rzeczywistości groźniejsze jest to, że w pobliżu Tajwanu znajduje się w tej chwili sześć chińskich okrętów.

Poza lotniskowcem „Liaoning” przebywa tam jeszcze m.in. chiński niszczyciel typu 052C „Zhengzhou” (odpowiednik amerykańskich okrętów typu Aegis), niszczyciel typu 051C „Shenyang” oraz fregata typu 054A „Linyi”. Okręty te realizowały m.in. faktyczne strzelania rakietowe i artyleryjskie do ćwiczebnych celów powietrznych.

Reklama

Komentarze (4)

 1. maj

  Formalnie Tajwan jest częścią ChRL i Polska zadaje się też to uznaje. Czy więc lotniskowce przepływaja 90 Mm czy 1 Mm od Tajwanu to sa u siebie.

  1. Cogito

   "Zdaje się" robi dużą różnicę. ;)

 2. Arek

  A Polska? Uważam że powinniśmy kupić conajmniej 671 sztuk F-16v, 209 f-15 silent Eagle oraz pięć i pół egzemplarza f-35

  1. Marcin

   Proponuje też jeden F-117 dla Muzeum w Krakowie

  2. hAm

   Dorzuć do tego Xwingi tak z kopę :)

  3. Plush*

   I Raptora 1,5 szt!

 3. olo

  Kuźniecow to nie jest lotniskowiec tylko krążownik lotniskowy a jego możliwości pokazali Rosjanie koło Syrii gdzie bez walki stracili 2 samoloty.

  1. hAm

   Dyskusyjna sprawa co do nazwy krążownik lotniskowy. Nawet w wiki raz jest jako krążownik lotniskowy a raz jako klasyczny lotniskowiec wymieniany. Raczej charakterystyczna różnica się zatarła po wojnie.

  2. Puenta

   To tak samo jak Fiat 126p

  3. Cebu

   Liaoning jest zmodernizowany. Jednak tak czy siak nie jest to sprzęt najwyższej klasy, dla Chin jest to lotniskowiec ćwiczebny.

 4. igor

  Zatem na Morzu Południowochińskim czy Wschodniochińskim ? Trochę precyzji by się przydało.

  1. Marek

   i na tym i na tym chiny mają jakieś zatargi z innymi państwami na południowochińskim jak wyżej a na wschodniochińskim z japonia czy koreą chociażby

Reklama