Przemysł Zbrojeniowy
Rosja: Zakończono testy nowych pistoletów
Rosyjski holding państwowy Rostec opublikował informację o zakończonych testach odbiorczych samopowtarzalnych pistoletów sportowych 9 mm RG-120 i RG-120-1 Aspid. W ten sposób zakończono fazę badań nad nowymi rosyjskimi pistoletami.
O zakończeniu prowadzenia badań nad cywilnymi pistoletami z rodziny Aspid rosyjska spółka Rostec poinformowała 15 kwietnia 2021 roku. Według oficjalnego komunikatu celem prób odbiorczych było ostateczne sprawdzenie ich właściwości techniczno-eksploatacyjnych oraz zgodności z warunkami technicznymi, zadaniami taktycznymi i technicznymi.
Zdaniem producenta przeprowadzone testy zweryfikowały solidność konstrukcji i bezpieczeństwo mechanizmów ryglujących. Ponadto sprawdzano celność pistoletów, wraz z poziomem skupienia strzałów. "Zakończyliśmy ostatni etap testów pistoletów sportowych Aspid. Broń w pełni odpowiada specyfikacjom technicznym i wykazała się wysokimi parametrami taktycznymi i technicznymi, a także imponującą niezawodnością. Przy intensywnej szybkostrzelności 8000 strzałów, liczba zacięć podczas strzelania dla każdej modyfikacji nie przekroczyła 5, zamiast 20 dopuszczonych przez specyfikacje techniczne. Ze względu na wysoką wydajność, pistolety mają dobre perspektywy rynkowe i mogą być wprowadzone do produkcji w tym roku" - możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie.
Pistolety Aspid zasilane amunicją 9 × 19 mm Parabellum stworzone zostały do celów sportowych, w szczególności do udziału w zawodach strzelectwa praktycznego (dynamicznego), które charakteryzuje się szybkim oddawaniem celnych strzałów do kolejnych celów, przemieszczaniem się pomiędzy kolejnymi miejscami oddawania strzałów, wymianą magazynków albo doładowywaniem broni.
W związku z różnymi klasami zawodów (trzy klasy: Standard, Lightweight - Open i Production) producent stworzył dwa modele pistoletów dostosowane technicznie do regulaminów poszczególnych klas. Pistolet RG120 stworzony do zawodów kategorii Standard wyposażony jest w magazynek na 22 naboje, zaś model RG120-1 (przeznaczony do pozostałych kategorii) posiada magazynek 18-nabojowy. Jednocześnie lekki Aspid posiada w komplecie mocowanie na celownik kolimatorowy, zaś model seryjny wyposażony jest w szynę Picatinny - system adaptacyjny szyn do celowników i dodatkowego wyposażenia.
Modyfikacje RG120 i RG120-1 różnią się również tym, że ta ostatnia wyposażona jest w wewnętrzny automatyczny bezpiecznik zamiast zewnętrznego mechanicznego. Pozwala to m.in. na szybkie wyciągnięcie broni z kabury, bez obawy o zahaczenie o wystające elementy.
Pistolety Aspid należą do tej samej serii pistoletów samopowtarzalnych co Udaw i Połoz, przeznaczonych dla rosyjskiego wojska i sił policyjnych. Pistolet Udaw ("Boa dusiciel"), to rosyjski pistolet samopowtarzalny opracowany przez Centralny Instytut Naukowo-Badawczy Mechaniki Precyzyjnej z Klimowska jako docelowy następca przestarzałego Makarowa. Rosyjski resort obrony rozpoczął postępowanie na pozyskanie nowej konstrukcji tego typu w 2014 roku, wymagając małego rozrzutu w celu i dużej wytrzymałości (do 10 tysięcy strzałów). Natomiast pistolet Połoz, również wyprodukowany przez CNIIToczMasz, jest pomniejszoną wersją Udawa ze skróconym zamkiem i zmniejszonym chwytem. Kierowany jest do funkcjonariuszy FSB i Rosgwardii jako broń do skrytego noszenia.
Czytaj też: Rosyjski pistolet "Udaw" w produkcji seryjnej
Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104