Reklama

Technologie

Rosja: pomyślny test zmodernizowanej rakiety antybalistycznej [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Na poligonie doświadczalnym Sary-Szagan we Wschodnim Kazachstanie doszło do próbnego odpalenia zmodernizowanej rosyjskiej rakiety antybalistycznej PRS-1M (53T6M). W swoim publicznym oświadczeniu Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zakwalifikowało test jako udany. Sprawdzone w jego trakcie osiągi pocisku uznano za „znacznie wyższe” od tych charakteryzujących używane dotąd systemy przeciwrakietowe.

Oświadczenie Ministerstwa Obrony Rosji na temat domniemanego testu nowego pocisku przeciwrakietowego ujawniono 12 lutego br. wraz z nagraniem wideo ukazującym sam moment opalenia. Zgodnie z treścią wypowiedzi pułkownika Andrieja Prichodki, zastępcy dowódcy jednostki obrony przeciwrakietowej (specjalnego przeznaczenia) Sił Powietrzno-Kosmicznych, „zmodernizowany pocisk antybalistyczny z powodzeniem zrealizował wyznaczony cel". Prichodko zapewnił również, że parametry techniczne nowego sprzętu „znacznie przewyższają” te znane z dotychczas używanych odpowiedników. Nie ujawniono jednak żadnych konkretów dotyczących wskazanych osiągów bądź samego przebiegu testu.

Z doniesień medialnych wynika, że bieżąca próba dotyczyła pocisku PRS-1M (53T6M), kwalifikowanego do roli następcy przeciwrakiety krótkiego zasięgu 53T6 (w kodzie NATO: ABM-3 Gazelle). Docelowo ma zatem wejść na wyposażenie wielosegmentowej instalacji obrony antybalistycznej wokół Moskwy (A-135). W stosunku do swojego starszego odpowiednika wprowadzany system ma charakteryzować się mniejszą masą i poprawionym systemem naprowadzania na cel. Rakieta ma z założenia być gotowa do przechwytywania międzykontynentalnych pocisków balistycznych najnowszej generacji.

Przeciwrakieta PRS-1M jest zmodernizowaną wersją aktualnie używanego pocisku przechwytującego 53T6 (PRS-1). Prace nad nową odsłoną tego uzbrojenia prowadzi biuro konstrukcyjne OKB Nowator z Jekaterynburga, część składowa spółki WKO Ałamaz-Antej. Przedsiębiorstwo pracuje równolegle nad kolejną generacją systemu antybalistycznego (A-235 Nudol), który będzie miał zastąpić obecnie działający wokół Moskwy A-135. Program Nudol zakłada zbudowanie kompleksu przeciwrakietowego i przeciwsatelitarnego z dużym udziałem platform mobilnych.

Poprzednia próba z wykorzystaniem unowocześnionego pocisku przechwytującego miała miejsce w tym samym ośrodku testowym w Kazachstanie w listopadzie 2017 roku. Test zaliczono do udanych.

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (15)

  1. Voodoo

    Przecież to jankesi zainicjowali \"gwiezdne wojny\" bo nie mieli odp na A-135 a teraz się mówi że wymiana SU27 na SU30/35 to są zbrojenia....a wymiana F16 na F35 to tylko zmiana pokoleniowa.....teraz wymyslają nowy system na shatana vel sarmata.... bo na razie nie ma nic na jego obronę

    1. Davien

      voodoo A-135 jest systemem antyrakietowym wiec jakie Gwiezdne wojny w odpowiedzi na ten antyk, gorszy nawet od pochodzących z tego samego okresu Sprintów. Nie muszą bydować obrony przed nieistniejacym Sarmatem bo i po co, najpierw niech w końcu zrobia rosjanie ten pocisk bo latac miał juz 2 lata temu:)

  2. technik

    Może je powinniśmy zainstalować w Redzikowie? Dokupić kody od Ruskich. Zawsze byłoby taniej.

    1. Davien

      Tia, pocisk gorszy ponad 2x od THAAD-a za to ważacy 10 ton:) A po kiego nam te antyki.

  3. Veritas

    Nowe rosyjskie pociski PRS-1M mają być wykorzystywane w zmodernizowanym systemie obrony Moskwy i Centralnego Rejonu Przemysłowego A-235 (RTC-181M), jako antyrakiety bliższego zasięgu. Są to całkowicie nowe konstrukcje, choć formalnie stanowią modyfikacje antyrakiet PRS-1 (53T6) dotychczas funkcjonującego systemu A-135, powstałego w czasach Związku Radzieckiego. Według nieoficjalnych informacji, antyrakieta PRS-1M jest znacznie szybsza i bardziej zwrotna od poprzedniej. Może rozwijać prędkość do 4 km/s (PRS-1 do 3 km/s) i manewrować z przeciążeniem do 300 G (PRS-1 do 200 G, a nowoczesne pociski przeciwlotnicze – do 30 G). Nowa antyrakieta może skutecznie przechwytywać pociski balistyczne na wysokości do 50 km....

    1. Davien

      Veritas przy 300g to ten pocisk rozleciałby sie na kawałki wiec nie wciskaj kitu. Pocisk 53T6M jest konwencjonalna wersją pocisku 53T6 wiec nowy to on jest jedynie dla Rosji. Szybkośc 53T6 podawana jest na prawie 6km/s wiec skąd ty bierzesz takie dane?

  4. pinim

    WOW-! -robi wrażenie ten antybalistic i jeszcze podobno lepszy od zachodnich.

    1. Polanski

      A gdzie to wyczytałeś? Przeczytałem jeszcze raz i nic tam nie ma, że lepszy od zachodnich. Ruscy opanowali wreszcie technologię hit to kill?

    2. obalaczpropagandy

      No amerykanie za to opracowali hit if lucky - 2 na 3 PAC-3 Hit to kill ostatnio na testach chybiły w balistyczne cele pozorne, o manerwujących nawet nie ma co wspominać.

    3. skąd się biorą fake newsy?

      racja - zamiast rozwijać hit-to-kill też powinni pobudować schrony dla dygnitarzy, a zamiast przeciwrakiet planować wybuch jądrowy nad własnym miastem. że też nikt inny na świecie nie wpadł na ten genialny pomysł...

  5. fernando

    Jak to tak - kraj obłożony embargiem przez Polskę i jeszcze tam jakieś - a ci bezczelnie rozwijają nowe ( zastępują stare ) rakiety , samoloty , okręty , czołgi i inny sprzęt podstawowy do obrony swoich granic ? Mam nadzieję ze w 2055r wojsko Polskie będzie posiadać sprzęt na miarę XX wieku - samolot F-16 ( jastrząb ) , będzie nadal modernizowany a nazwę zmieni na Puszczyk ??????? Dla mnie najważniejsze jest czy moi członkowie rodziny - muszą opuścić kraj czy pozostać - w razie akcji \"W \" - ?

    1. jeszcze zawodowy

      do fernando__________w razie godziny W opuszcza kraj czlonkowie (dopisac sobie jacy) i ich rodziny w samolotach dla ViP-ow a nam w Polsce zostanie znow walka golymi rekami z najzdzcą i opkupacja plus wyniszczenie Narodu - tamci natomiasta siedzac w komfortowych warunkach na obczyznie beda goraco nawolywac nas do jeszcze bardziej wzmozonej walki z wrogiem - tak jak to bylo w 1944 (powstanie warszawskie) co skonczylo sie masakrą Polaków i zrownaniem z ziemia Warszawy! niestety (dla nich) Narod juz nie jest taki glupi !

  6. hmm

    Wysadzanie bomb atomowych tuż nad własną stolicą to dość ekstremalna ostatnia linia obrony. To ma chyba na celu osłonę tylko umocnionych obiektów wojskowych przed bezpośrednim trafieniem bo nawet ze 100% skutecznością tej tarczy reszta Moskwy i tak będzie zburzona.

    1. Olo

      Wybuch ma małą moc, do tego dochodzi do niego na dużej wysokości. Żadne istotne zniszczenia nie wystąpią, a skażenie będzie minimalne.

  7. jeszcze zawodowy

    ciesze sie ze tu na forum mamy tylu krajowych znawcow , ekspertow i inyznierow ktorzy jedyne co potrafia napisac ze to \"ruski złom\" - tymczasem ich (tych naszych mega forumowych geniuszy od spraw wojskowosci) najwieksze osiagniecie to opracowanie i produkcja krasnali ogrodowych , europalet i uprawa kartofli i burakow! a prawda jest taka ze mozecie ( i ja jako zolnierz tym bardziej!) tylko pomarzyc o takim sprzecie i z zazdrsci pluc jadem na wszystko w temacie uzbrojenia co wymysla i wprowadzaja do uzytku Rosjanie! juz nawet smieszni nie jestescie

  8. huba

    mówienie o rosyjskiej rakiecie antybalistycznej to gruba przesada, bo antybalistyczna jest w niej tylko głowica jądrowa - chyba nie ma co sugerować że to system porównywalny z zachodnimi systemami przeciwrakietowymi.

    1. Wajda

      A gdzie jest napisane, że zmodernizowana rakieta o lepszych parametrach naprowadzania na cel, lżejsza, a przez to przypuszczalnie o większym zasięgu posiada, lub będzie posiadać głowicę jądrową? W przypadku PRS-1M, mówi się, że będzie działała na zasadzie hit to kill.

    2. Voodoo

      S400 aby się spakować i przenieść potrzebuje 50 min.....Patriot....150-180....masz rację do zachodnich nie można tego porównać

    3. Whiro

      Jeśli dostanie kontrbateryjnym lub przeciw radarowym to nawet 10 min to mało? A może jakieś wyniki w realu zestrzelenie s400? Ostatnio w Syrii mieli wiele okazji..jakoś nie skorzystali.

  9. Obserwator

    Na początku bieżącego roku przedstawiciele Pentagonu ogłosili, że rozwój antyrakiety Raytheon SM-3 IIA został zakończony i zatem można rozpocząć jej produkcję seryjną. Antyrakiety SM-3 Block IIA mają zostać zainstalowane w amerykańskich bazach w Polsce i Rumunii. Dla ich ochrony Warszawa i Budapeszt mają zamiar zakupić systemy antyrakietowy Patriot, także produkowane przez amerykański koncern Raytheon... Według dostępnych informacji Siły żbrojne RP planują utworzyć dwie baterie Patriot z rakietami PAC-3 MSE oraz elementami systemu dowodzenia i łączności IBCS. Ma to kosztować około 4,5 mld USD (15 mld PLN). Amerykanie naciskają, by podpisanie kontraktu nastąpiło do końca marca 2018 roku. Dostawy systemów antyrakietowych miałyby zostać zrealizowane w latach 2021-2022 praktycznie prawie bez żadnego istotnego udziału ze strony polskiego przemysłu zbrojeniowego...

    1. technik

      Nie rozumiem. Czyli że za ochronę bazy w Redzikowie my Polacy będziemy płacić i sami musimy zakupić za grube miliardy $ te baterie Patriotów?. Chyba źle Ciebie zrozumiałem. Albo jeśli faktycznie tak jest to jesteśmy najgłupszym narodem na świecie.

    2. ...

      Budapeszt?

    3. yaro

      1939 returns ?

  10. zdziwko

    Po co było to modernizować? Założę się że poprzedni model był \"najlepszy w galaktyce\" i \"o generacje przewyższał zachodni sprzęt\"

  11. Kiks

    Trudno, żeby napisali, że była nieudana, a parametry niezadawalające.

  12. flash01

    same sukcesy...:)

  13. ktoś

    No i ..... Wystartowała i co? Największym wyzwaniem jest przechwycenie pocisku. Nazwać test udanym bo rakieta wystartowała to przegięcie.

  14. człowiek

    jesteśmy zagrożeni na atak Rosji musimy kupić używane uzbrojenie latające sterowce pancerniki drednoty samoloty trzypłatowe czołgi mark 1 zamontować pancerz erawa

  15. Birma is a war zone

    U Rosjan nawet jak próba nieudana to zaliczają do udanych

Reklama