Rosja: ostra krytyka umowy wojskowej Norwegii i USA

1 maja 2021, 11:35
201126-M-UB217-431C
Amerykańsko-norweskie ćwiczenia Reindeer II, 2020 r., fot. US Marine Corps Cpl. William Chockey
Reklama

Rosyjska dyplomacja odniosła się w ostrym tonie do niedawnej umowy amerykańsko-norweskiej w zakresie obronności. Jak wskazała rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa, w trakcie briefingu prasowego 29 kwietnia, Moskwa ma uważać takie działania, zwłaszcza (jak wskazano) w bezpośrednim sąsiedztwie granicy rosyjskiej, za celową i destrukcyjną linię władz w Oslo. Zmierzającą zdaniem Rosjan w kierunku zaostrzania napięć w regionie europejsko-arktycznym i niszczenia relacji rosyjsko-norweskich.

Prezentująca rosyjskie stanowisko M. Zacharowa miała podkreślić, iż Moskwa odnotowała nowe porozumienie w sferze obronności, podpisane przez Stany Zjednoczone i Norwegię 16 kwietnia. Ma ono pozwolić Amerykanom na wykorzystanie „uzgodnionych obiektów i obszarów” w Norwegii do rozmieszczenia wojsk amerykańskich i sprzętu wojskowego, prowadzenia ćwiczeń wojskowych oraz konserwacji sprzętu wojskowego.

Rosjanie oceniają, że nieskrywany entuzjazm Norwegii wobec wszelkich działań amerykańskich, zmierzających do wzmocnienia swojej obecności wojskowej w tym państwie, to nic zaskakującego. Według Zacharowej za każdym razem, gdy mamy podobne wydarzenia to norweskie władze dokładają wszelkich starań, aby zapewnić opinię publiczną, że jest to normalne oraz zgodne z dotychczasową polityką wobec obcej obecność wojskowej na terytorium państwa. Jednocześnie mają twierdzić, że działania te nie powinny wywoływać żadnej negatywnej reakcji ze strony Rosji, ponieważ są one prowadzone w sposób transparenty oraz przewidywalny. Lecz według Moskwy tak nie jest, co wykazuje wysoce negatywną ocenę władz w Moskwie w kontekście niedawnej umowy dwóch partnerów z NATO na flance północnej.

Rosjanie uważają, że sama umowa to kolejny dowód na to, że władze w Oslo stopniowo odchodzą od polityki „narzuconych sobie wcześniej ograniczeń”. Ich zdaniem jest to w pełni zgodne z polityką rozbudowy wojskowej i aktywnym zaangażowaniem NATO w Arktyce. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ wypomniała również Norwegom, że od 2013 roku, kiedy premierem została Erna Solberg, norweskie wydatki obronne wzrosły o 30 procent.

Co więcej, Kreml nie kryje, że uważa działania Norwegii i Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie granicy rosyjskiej, za celową i destrukcyjną linię władz Oslo. Zmierzającą w kierunku zaostrzania napięć w regionie europejsko-arktycznym i niszczenia relacji rosyjsko-norweskich. Według M. Zacharowej to nie jest wybór strony rosyjskiej, jeśli chodzi o zaognienie sytuacji w regionie. Albowiem sama Rosja pozostaje otwarta na równy oraz konstruktywny dialog w sprawie budowy środków zaufania i bezpieczeństwa w regionie.

Reklama
link: https://sklep.defence24.pl/produkt/trolle-putina/
Reklama 

Jak celnie zauważył Thomas Nilsen, na łamach „The Barents Observer” Rosjanie bez żadnych oporów starają się odwracać narrację dotyczącą kluczowych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa całego regionu. Zwrócił on uwagę, że chociażby baza lotnicza Evenes znajduje się ponad 500 kilometrów od granicy Norwegii z Rosją, jeśli wytyczy się linię prostą przez Finlandię. Zaś dla porównania, wszystkie bazy atomowych okrętów podwodnych Floty Północnej znajdują się w odległości od 60 do 100 kilometrów od granicy z Norwegią. Stąd też Kreml przeinacza wydźwięk umowy i stara się manipulować faktami w zakresie budowy płaszczyzny współpracy wojskowej Norwegii i Stanów Zjednoczonych. Trzeba przypomnieć, że pierwsze kroki w arktycznym wyścigu zbrojeń podjęła właśnie Rosja, która od lat nie kryje się z aspiracjami w sferze militaryzowania tego regionu.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 72
Reklama
Jakub
poniedziałek, 3 maja 2021, 08:56

No teraz to już na pewno Norwegia najedzie Rosję.

Tak
niedziela, 2 maja 2021, 23:27

Rosja nikomu nie grozi, po prostu mówi, że będzie zmuszona celować w rakiety nuklearne w bazy USA

Niuniu
sobota, 1 maja 2021, 23:00

Kai - Rosja nie ma poza Syrią (i budowaną w Sudanie) baz poza swym terytorium. To USA rozlokuje bombowce strategiczne i podwodne okręty atomowe w norweskich miastach w pobliżu newralgicznych obiektów wojskowych Rosji o strategicznym znaczeniu dla odstraszania atomowego Moskwy. Spójrz na mapę. Rumunia, Polska a teraz Norwegia. Do tego koniec traktatu o rakietach średniego zasięgu. I USA może w 10-15 minut dostarczyć ładunki jądrowe na cele w całej europejskiej części Rosji. To realne zagrożenie przeciwko któremu nie ma się jak zabezpieczyć. Nic dziwnego, że Moskwa ocenia to wyjątkowo negatywnie. Takie działania USA zmuszają Rosję do wyłożenia gigantycznych pieniędzy na budowę systemów opl mogących próbować zapobiec takiemu uderzeniu. A to zaowocuje mniejszymi środkami pozostającymi na wydatki socjalne, infrastrukturalne itp. W efekcie spowalnia się rozwój Rosji i wzmaga niezadowolenie społeczne budując tym samym sprzyjające warunki do "pokojowej" rewolucji rozsadzającej ich od środka. Jakże by było miło i przyjemnie jeśli jutro powstał by "majdan" na placu Czerwonym a za miesiąc nowy "Gorbaczow" kolejny raz podzielił by Rosję na kolejnych 5-10 qausi państw których "demokratczne" władze jadły by z litościwej ręki MFW i Banku Światowego a ich konstytucje były pisane w amerykańskich ambasadach.

krajan
niedziela, 2 maja 2021, 21:43

Rosja ma liczne pokojowe wojskowe bazy wokół swoich granic na olbrzymim obszarze oraz w Białorusi, na granicy Mołdawii i Ukrainy , w Abchazi, liczne na zagarniętym Krymie, i Kaliningradzie,

gnago
poniedziałek, 3 maja 2021, 10:14

? A takie w odległości 4000 km od swoich granic. Jedna i to w zamiarach w Etiopii

Davien
poniedziałek, 3 maja 2021, 19:09

Gnago, a czemu Rosja nei ma tych baz??? Bo kazdy kto mysli nie am zamiaru dopuscczać ruskich "gierojów" do swojego państwa.

no co ty?
niedziela, 2 maja 2021, 19:21

Przecież taki atak mógłby mieć miejsce wyłącznie w przypadku ataku na ziemie atakowanego. A to z kolei miało by miejsce podczas ataku na członka NATO. W kraju lubującym się w pokoju jakim jest FR taki scenariusz nie ma racji bytu, więc nie ma powodu wysnuwać takich podejrzeń. Inaczej gdy takie plany jednak istnieją i paniczny lęk przed odpowiedzią może spowodować zagłodzenie własnych obywateli... ale FR dba o swoich obywateli... raczej

niejaki Błochin
poniedziałek, 3 maja 2021, 13:54

W punkt !

Polanski
niedziela, 2 maja 2021, 16:02

Konstytucję Japonii i Niemiec napisali Amerykanie. Niemcy i Japończycy tak źle na tym wyszli? Może należałoby się zastanowić?

gnago
poniedziałek, 3 maja 2021, 10:16

W sumie źle, a prywatnie zależy - patrz poziom samobójstw w Japonii . A najlepsza konstytucja to dzieło ZSRR . Tam twórcy mogli sobie na wszystko pozwolić i tak był to tylko świstek do podtarcia

mc.
niedziela, 2 maja 2021, 15:06

Ktoś kiedyś nazwał ZSRR (Rosję) gigantycznym lotniskowcem. Nie potrzebują baz zagranicznych by bronić swoje terytorium. Ale wszystkie ich bazy są podstawą niepokojów i wojen. A teraz powiedz nam jak bazy amerykańskie "wpłynęły" na Niemcy ?

Davien
niedziela, 2 maja 2021, 12:27

Niuniu, USa jest w Norwegii za zgoda i na zaproszenie Norwegów wiec bandziorom z Rosji nic do tego. reszty tych bajek co wypisujesz nei ma nawet sensu komentowac.

Monkey
niedziela, 2 maja 2021, 15:54

@Davien: Jednak ja skomentowałem, chociaż nie jestem pewien, czy mój komentarz się pojawi. Jako zdeklarowany fan USA może nie będziesz zadowolony, ale mam nadzieję, że obiektywnie dostrzeżesz mój punkt widzenia. Nie zgadzam sie, że nie warto komentować. Nie mówiąc nic, nie robisz nic i pozwalasz żeby coś złego sie stało. Znasz słowa posła tak zwanego sejmu rozbiorowego w Grodnie w 1793? Oto one: "Milczenie oznacza zgodę". Poseł Ankwicz, który chyba żałował tego, co zrobił, bo ponoc jak był wieszany na szubienicy podczas insurekcji kościuszkowskiej to stwierdził, że zasłuzył na taki los.

leo
niedziela, 2 maja 2021, 15:50

i dodaj że to są działania pokojowe

Skleroticus
sobota, 1 maja 2021, 21:43

Będziemy mieć wojska jakie chcemy i gdzie chcemy PO NASZEJ STRONIE GRANICY, towarzysze ruskie. Dopiero co tak mówiliście:)))

AntyWania
sobota, 1 maja 2021, 18:56

Jedynym sposobem zakończenia wspierania Rosji to przejście na gospodarkę bez emisji CO2. Przestańmy korzystać z benzyny, oleju napędowego, gazu ziemnego, węgla i innych zbędnych paliw kopalnych. Budujmy wiatraki, instalujmy panele fotowoltaniczne obowiazkowo na każdym dachu. Trzeba zlikwidować rafinerie, zakłady chemiczne wykorzystujace gaz ziemny, elektrownie spalajace paliwa kopalne, kominy w domach i blokach. Ogrzewanie w 100% elektryczne, transport w 100% zeroemisyjny i Rosja jest martwa, a my mamy czyste powietrze i setki tysięcy nowych miejsc pracy. Wtedy nasz import z Rosji surowców energetycznych będzie zerowy i do tego trzeba za wszelka cenę dażyć.

Michał
niedziela, 2 maja 2021, 11:22

Ale po co mamy rezygnować z węglowodorów? Wystarczy nie kupować od Rosji

W punkt
poniedziałek, 3 maja 2021, 10:41

To tak oczywiste że dla niektórych aż niepojęte!!

fefe
niedziela, 2 maja 2021, 11:27

System naczyń połączonych podaż pobyt , to że my nie kupimy to za wiele nie da bo kupimy od kogo innego a ten od którego kupimy nie sprzeda innemu a inny nie mając skąd kupić lub patrząc na cene (podaż pobyt) wybierz tańszą opcje czyli rosyjską ...

Fort
niedziela, 2 maja 2021, 13:46

To powiedz mi co będzie w czasie wojny jak już nie będziemy mieli węgla, a dostawy z zewnątrz zostaną zatrzymane? Odnawialne źródła energii są mało wydajne i sezonowe. Zrezygnujesz z lodówki na parę miesięcy w roku?

Polak mały
poniedziałek, 3 maja 2021, 08:28

W czasie wojny energetyka rozproszona i niezależna od wielkich dostawców i źródeł jest bezcenna!

Yaro
niedziela, 2 maja 2021, 16:03

A od kiedy to farmy wiatrowe, elektrownie wytwarzające prąd z wykorzystaniem płynów morskich, zwykle elektrownie wodne, pompy ciepła, wodór, biogazownie, paliwa syntetyczne, biomasa itp itd są sezonowe? Nawet fotowoltaika w naszych warunkach działa zimą tylko mniej wydajnie.

poniedziałek, 3 maja 2021, 10:45

OZE w powszechnym zrozumieniu to są sezonowe źródła. Niepewne pogodowo. Poza tym są od dawna badania udowadniające, że OZE nigdy nie zapewni samowystarczalnosci energetycznej. Poza tym od dawna jest też wiadome, że do OZE dopłaca się krocie. Żadne symulacje nie dają szansy na przetrwanie gospodarki w oparciu o OZE.

gnago
poniedziałek, 3 maja 2021, 10:24

Wykaż produkcję biomasy od października do marca. Bo wynosi ZERO Pływy morskie na Bałtyku? Zachęta do drang nach West? Fotowoltaika przykryta śniegiem działa z 5% swoich żałosnych możliwości. Rozejrzyj się wokół siebie wyeliminuj plastiki stale ceramikę - produkty przemysłu energochłonnego. BA fotowoltaikę tez musisz wyeliminować. też energochłonna w dodatku ogniwa spoza terytorium Polski

oifdn
niedziela, 2 maja 2021, 22:58

na razie działa mniej wydajnie, ale wydajność rośnie z każdym rokiem, za 10 lat będzie już bardzo wydajna i zapewne tańsza od węgloworodów

Robert W.
niedziela, 2 maja 2021, 08:48

Miałbyś rację gdyby Rosja stała na eksporcie do UE. Zachęć do tego Chiny, głównego odbiorcę rosyjskich węglowodorów, to będzie tak jak mówisz. Inaczej to tylko pobożne życzenia.

Kiks
poniedziałek, 3 maja 2021, 09:14

Ruscy nie chcą interesów z Chinami, ale muszą. Tyle tylko, że znacznie gorzej na tym wychodzą. Więcej zachodu za znacznie mniejsze pieniądze.

mlas
niedziela, 2 maja 2021, 17:16

Chiny wcale nie są kluczowym odbiorcą ruskich węglowodorów. Mają zdywersyfikowanych dostawców, biorą nawet od USA. Najważniejsze jednak jest to gdzie najwięcej zarabiają. Otóż Rosjanie najwięcej zarabiają na eksporcie do UE.

mc.
niedziela, 2 maja 2021, 15:09

Chiny są dla Rosji tylko gigantycznym problemem społecznym, populacyjnym jak i ekonomicznym. Chiny kupują od Rosji najtaniej stawiając najwięcej innych warunków.

LeLo
niedziela, 2 maja 2021, 14:06

Tak się składa że UE jest odbiorcą ponad 50% rosyjskiego eksportu węglowodorów (dane za 2020 r.). Chiny jako duży odbiorca rosyjskiego eksportu to twoje pobożne życzenie.

POLAK
niedziela, 2 maja 2021, 08:26

Dobrze prawisz

BadaczNetu
sobota, 1 maja 2021, 23:09

Paliwa kopalne mają gęstość energii 40-50 razy większą niż najlepsze baterie. Oznacza to że na 1kg oleju napędowego trzeba obecnie zainstalować 40kg baterii. W ciągu ostatnich 10 lat dzięki postępowi technicznemu udało się zwiększyć gęstość energii w akumulatorach o 8%. Przy tym postępie, osiągniemy efektywność paliw kopalnych za 470 lat.

Yaro
niedziela, 2 maja 2021, 16:46

Mistrzu, 10 lat temu ogniwa miały gęstość energii w okolicach 0,2 kWh/kg, dzisiaj dobijamy do 0,4 kWh/kg więc jest to wzrost nie o 8%, a prawie 100%! A biorąc pod uwagę decyzję o przedstawieniu się na napędy alternatywne w najbliższej przyszłości parametr ten będzie szybko rósł. Po drugie w swoich rozważaniach pomijasz skwapliwie fakt, że sprawność silnika spalinowego to jakieś 36 - 40% natomiast elektrycznego 90 - 95%. Pomijając inne aspekty zagadnienia - już dzisiaj samochody elektryczne osiągają zasięgi porównywalne z pojazdami spalinowym i wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszlosci je w tym parametrem wyprzedzą więc swoje 470 lat możesz włożyć między bajki.

Kali ukraść
sobota, 1 maja 2021, 18:53

Kreml potępia lokalizowanie obiektów militarnych w pobliżu granic z sąsiadami, nie mówiąc o bazach na cudzym terenie. Czyli także bazy w Kaliningradzie, na Krymie, na Białorusi itd., będące w istocie "niszczeniem relacji" rosyjsko ukraińskich, rosyjsko polskich, rosyjsko litewskich itd.

klemens
sobota, 1 maja 2021, 18:51

Jedyne relacje jakie rozumieją rosjanie to fanga w ryj i but na karku. Jezeli nikt nie kopnie ich od czasu do czasu i zacznie traktować jak normalnych ludzi a nie bandytow, to odbieraja to natychmiast jako slabosc. Typowy moedl zachowan i uwarunkowań dla bandyckiej patologii.

Martre
sobota, 1 maja 2021, 22:53

Problem w tym, że wielu próbowało kopać i zasadniczo prawie nikomu się nie udało :/

mick8791
niedziela, 2 maja 2021, 16:51

Ale nie ze względu na geniusz czy też bitność Rosjan, a ze względu na rozmiar kraju, brak dróg i klimat.

mc.
niedziela, 2 maja 2021, 15:10

1610-1612 no i Napoleon

Towarzysz Wolf
niedziela, 2 maja 2021, 13:19

przypomnę koledze, bo może nie chodził do szkoły, że my jako jedyni siedzieliśmy na zafajdanym Kremlu....dawno ale jednak!!!! te czasy jeszcze wrócą...he,he

Dziekan
niedziela, 2 maja 2021, 12:20

W 1920 roku Polacy, z Matką Bożą na niebie, jak zaznawali rosyjscy żołnierze i namalował Kossak, Rosja została pokonana i upokorzona mimo wszelkich przewag po jej stronie

niedziela, 2 maja 2021, 14:23

W 1920 roku dokonaliśmy agresji na młode państwo radzieckie będące w trakcie wojny domowej i walki z interwentami. Po czym o mało nie utraciliśmy niepodległości, przed czym uratowała nas pomoc francuska i amerykańska i to mimo przewagi liczebnej i technicznej po naszej stronie.

gnago
poniedziałek, 3 maja 2021, 10:29

Agresja była obopólna i w dużej mierze przypadkowa . A walki z chińskimi ochotnikami nie były wojną polsko chińską

John Rambo
poniedziałek, 3 maja 2021, 08:13

Rosjanie mieli pięciokrotną przewagę liczebną i znaczną przewagę techniczną i ich atak na Polskę nie był celem ostatecznym,bo chcieli iść na Europę zachodnią,a uciekali z Polski jak zające i tylko dzięki wsparciu dyplomatycznemu z city of London corporation udało się im doprowadzić do pokoju i uratować od upadku młode państwo bolszewickie,bo niechybnie Polacy byliby w Moskwie!!!Rosji nigdy samodzielnie nie udało się pokonać Polski,zawsze musieli mieć sojuszników czy to Szwedów,czy to niemców jak w 1939 roku,bo jak sam na sam z Polakami stawali mimo wielokrotnej przewagi liczebnej i technicznej zawsze kopa w zad dostawali i do moskwy uciekali!!!Teraz byłoby podobnie mimo przewagi Rosjan liczebnej i technicznej,tyle że teraz wialiby za Ural!!!

Izno
niedziela, 2 maja 2021, 19:29

Jaka pomoc?

Yaro
niedziela, 2 maja 2021, 16:48

My dokonaliśmy agresji? To chyba uczyłeś się jakieś alternatywnej wersji historii...

poniedziałek, 3 maja 2021, 13:24

Tak. W alternatywnej historii przed bitwą warszawską była wyprawa kijowska.

Davien
poniedziałek, 3 maja 2021, 19:15

A wczesniej napaść na Wilno dokonana przez Rosjan tchórzu bojscy sie podpisac.

tchórz bojący się podpisać
piątek, 7 maja 2021, 12:58

A Wilno to miasto w Polsce?

Trol
sobota, 1 maja 2021, 22:25

Chyba nie da się tego ująć trafniej Panie Klemens. Nie wiem kto jeszcze się też łudzi że jest inaczej.

Olgino
sobota, 1 maja 2021, 18:32

Rosyjsko-białoruska umowa o stacjonowaniu rosyjskiego lotnictwa na Białorusi nakierowana jest na niszczenia relacji Polski i Białorusi.

niedziela, 2 maja 2021, 00:03

Polska i Białoruś nie ma ze sobą relacji

Koba
sobota, 1 maja 2021, 17:52

Rosja się wściekła - czyli dobry ruch.

Mlas
sobota, 1 maja 2021, 16:49

Niech ruscy zainstalują Chińczyków w odwecie. Albo Białorusinów

Hex
niedziela, 2 maja 2021, 00:23

Chińczyków, Chińczyków. Tak parę milionów.

Smiechow
sobota, 1 maja 2021, 16:22

No cóż ,Norwegia - kraj demokratyczny ,a chcącemu nie dzieje się krzywda . Jezeli chcą stać się lejem...Wojska USA wchodzą i wychodzą ,zostawiając sojuszników z palcem..Dla Amerykanów to ostatni dzwonek ,by sprowokować wojnę ,bo czas gra na ich niekorzyść .Chiny z każdym dniem rosną w siłę ,USA na odwrót .,więc gdy dojdzie do "incydentu Tonkijskiego"na Pacyfiku to udział Rosji w wojnie jest pewny jak amen w pacierzu ,bo Putin i Xi są za mądrzy ,by dać się zwieść "kurdyjskim ,czy irańskim obiecankom " i pozwolić wykończyć pojedyńczo . Jezeli ktoś daje się omamić "medialnym usypiaczom",że wojna z państwami autorytarnymi potrwa tydzień ,ograniczy się do broni konwencjonalnej i obejrzy ją w TV ,jest godzien unicestwienia za samą tylko głupotę .Reasumując : Państwa na których terytorium stacjonują wojska amerykańskie i z których dokonany zostanie atak..staną się Krainami Tysiąca Jezior..,radioaktywnych jezior ,niezależnie kto na końcu wygra .

Trol
sobota, 1 maja 2021, 22:34

Zabawne. Patrząc na to jak Izrael atakuje Syrię pod okiem ich sojusznika Rosji, ja bym się o Norwegię nie martwił. Zresztą to Rosja wystawiła Syrię na odstrzał w swoim interesie, zabraniając im wydawać zgodę na rurociągi do Europy z zatoki perskiej. Patrząc na Koreę, Wietnam czy 8nne konflikty to na USA nożna liczyć na Rosję/ ZSRR to możesz liczyć tak jak Węgry czy Czechosłowacja że jak fikniesz to cię odwiedzą nawet jako sojuszników. Więc wyluzuj wsnua....

ret
niedziela, 2 maja 2021, 14:25

Liczyłeś ile interwencji zbrojnych u "sojuszników" dokonali Amerykanie w Ameryce Łacińskiej?

mc.
niedziela, 2 maja 2021, 15:15

Ameryka Łacińska nigdy nie była sojusznikiem USA. Zawsze traktowali ich jak swoją strefę wpływów.

ret
piątek, 7 maja 2021, 13:01

A to co innego. Skoro traktowali ich jak swoje kolonie to są usprawiedliwieni. Chociaż oficjalnie byli sojusznikami w ramach Organizacji Państw Amerykańskich.

tut
sobota, 1 maja 2021, 15:45

Zwykły sprawdzian. Rosja krytykuje - znaczy zrobili dobrze.

Towarzysz Polak
sobota, 1 maja 2021, 15:32

A czy Norwegia komentuje Rosyjskie umowy wojskowe? Nie. Więc niech ruskie przestaną kłamać jadaczka.

kibic
sobota, 1 maja 2021, 15:31

Co się Ruscy czepiają? Toż to umowa w dziedzinie obronności a nie napastliwości. Nic im nie grozi.

Trzymka
sobota, 1 maja 2021, 15:27

Oh te zranione rosyjskie serce. Dużo miłości życzę wszystkim narodom bo to miłość daje nam wszystkim serce a jak człowiek myśli inaczej to i tak zawsze najbardziej potrzebuje miłości w życiu a nie wojen. Wojna to nie radość i miłość , wojna to dramat nas wszystkich ludzi. My ludzie potrzebujemy miłości, przyjaźni, zrozumienia bo to jest najważniejsze dla naszych serc.Tak wiem to portal wojskowy a nie koncert życzeń miłosnych. Trzymka wszyscy i nie zapominajmy o miłości, radości z życia. Pozdro dla wszystkich ludzi na całym świecie.

rosja to tania wódka i onuce
sobota, 1 maja 2021, 14:39

Standardowe działanie rosyjskiego MSZ. Najlepszą gwarancją jest szachowanie Rosji z kazdej ze stron. Od Norwegii, Szwecji, Finlandii, pribałtyka, Polska, Ukraina, Rumunia, Bułgaria, Turcja. Kazdy sąsiad ma na pieńku z Rosją. Pojedyńczo może zastaszyć. Razem Rosja kuli się jak mały dres w autobusie.

Kiks
sobota, 1 maja 2021, 14:24

Ruskie tałatajstwo kolejny raz neguje prawo do samostanowienia kolejnego już kraju. W końcu wszyscy powinni pytać się ich o zgodę podejmując jakiekolwiek decyzje. No jakim prawem :D. Wściekają się, bo to biedak. Nie są w stanie wszystkiego obstawić wojskiem, bo na to trzeba mieć bardzo dużo pieniędzy. A jak grozi się wszystkim dookoła to trudno mieć przyjaciół. Zresztą jakie mają podejście widać czytając kretyńskie komentarze dyżurnych mecenasów ich interesów.

Żołnierz
sobota, 1 maja 2021, 14:17

To rosja jest największym zagrożeniem dla Norwegii i Europy,niestety i powinna się zbroić na potęge

Viktor
sobota, 1 maja 2021, 14:03

Rezerwy finansów Norwegi to 3x Rosji a tam brud i kicha

droma
sobota, 1 maja 2021, 13:55

i to się sprawdza imperium zła rosja-kaput boi się tylko siły , / jedyna ich uczciwość to że wtedy skomlą / negocjacje i porozumienia uważa że są dla frajerów i długo zachód takim był ,to dzięki nam przejrzał -tak trzymać ...

easyrider
sobota, 1 maja 2021, 13:48

Kreml napina się ilekroć ktoś z sąsiadów zwiększa swoje możliwości obronne. Nie dlatego, że Rosja czuje się zagrożona. Dlatego, bo spada ich szansa na zastraszanie sąsiada. Nikt z Europy czy USA nie napadnie na Rosję. Oni to wiedzą ale potrzebny im jest straszak dla społeczeństwa. Ich prawdziwym wrogiem są Chiny i islam. Czyli to samo co dla Zachodu.

Chińczyk
niedziela, 2 maja 2021, 08:30

I te Chiny i islam niedługo ich właśnie najadą

Zbigniew
sobota, 1 maja 2021, 13:46

Rosja wściekła się gdy USA zajmują w swoich planach takie przyczółki na północy które Rosja planowała zająć.

Polak
sobota, 1 maja 2021, 14:18

Robią to na swoim terytorium albo na zaproszenie więc mają prawo!

Tweets Defence24