Rosja dostarczy broń Tadżykistanowi. "Przeciwstawić się zagrożeniom z Afganistanu”

3 lutego 2016, 15:39
Tadżykistan
Fot. mil.ru
Reklama

Rosja zapewniła Tadżykistan o stałym wsparciu militarnym, również poprzez dostawy sprzętu i broni. Celem jest „przeciwdziałanie zagrożeniom płynącym z Afganistanu” – jak zapewnił wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Anatolij Antonow podczas wizyty w Duszanbe. 

Rosyjski wiceminister spotkał się w stolicy Tadżykistanu z Szerali Mirzo, ministrem obrony i dowódcą Straży Granicznej tego kraju. Tematem rozmów było zagwarantowanie bezpieczeństwa kraju w ramach współpracy dwustronnej z Rosja i w ramach szerszego sojuszu OUBZ (Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym). Główny zagrożeniem ma być działalność terrorystyczna, ekstremistyczna i przestępcza z Afganistanu.

Nasi przyjaciele i bracia tadżycki przeżywa teraz nowe wyzwania i zagrożenia w związku z problemami, które napływają z Afganistanu. Dla nas ważne jest, aby zrozumieć, co się tam dzieje i w miarę możliwości, pomóc siłom zbrojnym Tadżykistanu przez dostarczanie broni oraz sprzętu wojskowego ale też zapewniając wszystko, czego potrzebują, aby zwiększyć gotowość bojową. (…)Wierzymy, że wzrost bezpieczeństwa Tadżykistanu, oznacza wzrost bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej.

Anatolij Antonow, wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej

Znaczenie Tadżykistanu dla interesów Moskwy w regionie wpływa na znaczą aktywność militarną. W skład rosyjskiej 201. Bazy wojskowej w Tadżykistanie wchodzą trzy garnizony. Pierwszy usytuowany jest w bliskiej odległości od tadżyckiej stolicy, kolejne w miastach Kulyab i Kurgan-Tube. Łącznie jest to około 7500 żołnierzy, co stanowi największe zgrupowanie armii rosyjskiej poza granicami Federacji.

W Tadżykistanie prowadzono w ostatnich latach liczne ćwiczenia oddziałów państw członkowskich OUBZ. Na przykład w maju ubiegłego roku brało w nich udział 2,5 tys. żołnierzy z Rosji, Tadżykistanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Armenii i Białorusi.

Minister Obrony Tadżykistanu jest zdania, że destabilizacja po stronie afgańskiej wymaga od Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym podjęcia odpowiednich środków w celu ochrony jego państwa. Władze organizacji oraz decydenci, reprezentujący poszczególne państwa członkowskie, są w ogóle szczególnie zaniepokojeni rozwojem tzw. ruchów ekstremistycznych oraz zmianą sytuacji przy swoich granicach.

Czytaj więcej: Bomba „W” – broń masowego rażenia Tadżykistanu?

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
PiotrL
czwartek, 4 lutego 2016, 09:51

@Observer a który to według Kolegi jest Rosjanin? Założę się, że nie ma Kolega pojęcia - co jest typowe dla tego Forum zresztą. Rosjanin to właśnie ten cywil w garniturze z łapkami na podołku i buzią w ciup. Obok w mundurze z lampasami Tadżyk.

Observer
czwartek, 4 lutego 2016, 08:52

Rozmowa wasali z namiestnikiem lub pryncypałem.Świetne zdjęcie, pokazuje jak Rosja traktuje swoich "przyjaciół"

xXx
czwartek, 4 lutego 2016, 19:57

Polska bedac w UE jest państwem marionetkowym, ponieważ cała UE jest na smyczy hegemona USA, w przeciwieństwie do Federacji Rosyjskiej, która jest państwem suwerennym.

Tweets Defence24