Reklama

Geopolityka

Rosja będzie kredytować zakupy broni przez Armenię

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak informuje agencja informacyjna Novosti-Armenia, władze w Erywaniu zatwierdziły wstępną wersję umowy dotyczącej rosyjskiego kredytu na zakup broni. Wartość pożyczki będzie wynosiła 100 mln USD. Ma ona zostać przedłożona do ratyfikacji armeńskiemu zgromadzeniu narodowemu.

Porozumienie w sprawie kredytu eksportowego dla Armenii zostało podpisane w październiku tego roku. Pożyczka została udzielona na 15 lat, a jej oprocentowanie wynosi 3 procent. Pożyczone pieniądze powinny zostać wykorzystane przez Armenię w latach 2018 - 2022 na zakup rosyjskiego uzbrojenia. Nie jest to pierwszy kredyt udzielony przez Kreml władzom w Erywaniu - w czerwcu 2015 r. Armenia otrzymała 200 mln USD pożyczki na 13 lat z oprocentowaniem rocznym w wysokości 3 proc. 

Według informacji Novosti-Armenia, powołującej się na źródła rządowe, środki z kredytu muszą zostać wykorzystane na pokrycie 90 proc. każdego kontraktu, natomiast 10 proc. jego kwoty powinna zostać wpłacona z góry. 

Warto zauważyć, że Armenia prowadzi konflikt z Azerbejdżanem o Górski Karabach a dostawy broni stanowią duże wzmocnienie dla ormiańskich sił zbrojnych. Do tej pory na ich wyposażeniu znajdują się m.in. rosyjskie czołgi bojowe T-72 oaz transportery bojowe BTR-80. We wrześniu 2016 r. Armenia otrzymała cztery wyrzutnie pocisków balistycznych Iskander-M, stając się pierwszym zagraniczny użytkownikiem tego systemu.

Czytaj więcej: Armenia odebrała pierwsze eksportowe Iskandery. Zagrożenie dla stabilności Zakaukazia

Reklama

Komentarze (1)

  1. zyg

    Dlaczego rozliczają się w tak znienawidzonych USD a nie w rublach?

    1. Mart

      Bo rubel w każdej chwili może polecieć na pysk. Dolar też ale nie wcześniej niż Chińczycy pozbędą się swoich 4 bilionów (4 000 000 000 000) USD, które uzbierali.

Reklama