Reklama

Siły zbrojne

Rekordowe budżety obronne Korei Płd. i Japonii

Pierwszy z linii niszczyciel typu "Izumo" (DDH-183) "Izumo", ma zostać przystosowany do operowania z jego pokładu F-35/ mod.go.jp
Pierwszy z linii niszczyciel typu "Izumo" (DDH-183) "Izumo", ma zostać przystosowany do operowania z jego pokładu F-35/ mod.go.jp

Republika Korei oraz Cesarstwo Japonii planują, w przyszłym roku, wydać najwyższe w swojej historii kwoty na obronność. Dla Korei Południowej będzie to ok. 41,23 mld USD (poprzedni budżet: ok. 38 mld. USD), dla Kraju Kwitnącej Wiśni - ponad 50 mld USD (49,4 USD w bieżącym roku fiskalnym - który kończy się tam w kwietniu).

W przypadku obydwu państw pozostaje to w bezpośrednim związku z zakrojoną na szeroką skalę modernizacją sił zbrojnych. Wspólnym mianownikiem dla obu krajów jest wdrażanie samolotów F-35. Korea zamówiła 40 egzemplarzy tego samolotu w wersji F-35A, których dostawy realizowane są zgodnie z harmonogramem i mają zakończyć się w 2022 roku. Planowane jest jednak zwiększenie liczebności tych maszyn - zarówno w wersji "A" jak i "B". Wersja "B" miałaby być przeznaczona dla lekkiego lotniskowca, który ma powstać w tym kraju - wdrożenie technologii niezbędnych do jego budowy ma kosztować ok. 20 mln USD. Japońskie wydatki związane z F-35 obejmują zakup sześciu maszyn w wersji "B" w celu zastąpienia części starzejących się F-15 oraz modernizację niszczycieli śmigłowcowych klasy "Izumo", tak by mogły z ich pokładów operować F-35. 

Zakup kolejnych samolotów F-35A jest jednym z elementów taktyki ochrony Korei Południowej przed bronią masowego rażenia (przed atakiem północnego sąsiada). Ich elementem będzie też zakup pocisków ziemia-ziemia (KTSSM: Korea Tactical Surface-to-Surface Missile), systemów obrony przeciwlotniczej dalekiego zasięgu i okrętów podwodnych o napędzie klasycznym typu  Chang Bogo-III. Wydatki na te projekty pochłoną ok. 5 mld USD. 

5,5 mld USD Korea planuje przeznaczyć na prace badawczo rozwojowe w zakresie i wdrożenie dwóch projektów swojego przemysłu zbrojeniowego - samolotu wielozadaniowego  5. generacji KF-X i czołgu K-2 "Black Panther". Jest to wyrazem obaw rządu RK o zachowanie skuteczności sił zbrojnych tego kraju mimo spodziewanego znacznego spadku stanu osobowego wojsk tego kraju będącego następstwem starzenia się społeczeństwa. 

image

Obydwa kraje planują przeznaczenie znacznych kwot na zwiększenie możliwości wywiadowczych - jest to szczególnie ważne wobec nie przedłużenia przez nie Porozumienia o Wymianie Wojskowych Informacji Wywiadowczych (GSOMIA - General Military Information Sharing Agreement).  Korea planuje też wystrzelenie pięciu satelitów wojskowych do roku 2023 - dotychczas kraj ten nie posiada żadnego - podczas gdy np. Japonia czy Chiny ponad 30.  Japonia również nie zamierza zrezygnować z aktywnego korzystania z kosmosu - 492 mln USD zostanie przeznaczone na utworzenie jednostki nadzorującej przestrzeń kosmiczną oraz wysłanie japońskich kandydatów na kosmonautów na kurs w USAF.

Obydwa państwa planują też przeznaczyć znaczne kwoty na zwiększanie swoich możliwości w zakresie wojny cybernetycznej. Dla samej Japonii ma to być 223 mln USD.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Geo

    Tylko rakiety 5000km zasięgu z głowicą A pozwoli im na odstraszanie Chin.

Reklama