RB ONZ mocno zaniepokojona konfliktem w Republice Środkowoafrykańskiej

5 stycznia 2013, 13:34
un_securitycouncil_reuters_670
Rada Bezpieczeństwa ONZ - fot. Reuters Photo
Reklama

4 stycznia br. Rada Bezpieczeństwa ONZ wyraziła silne zaniepokojenie postępami rebeliantów Seleka w Republice Środkowoafrykańskiej.


Podjęta jednomyślnie przez 15 człotunków RB ONZ uchwała, w której wzywa się "wszystkie strony konfliktu do poszukiwania pokojowego rozwiązania (...) podczas negocjacji w Libreville 8 stycznia br. pod auspicjami Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Środkowej (ECCAS)" pojawiła się dzień po tym jak prezydent Republiki Środokowoafrykańskiej (RŚ) Francois Bozize odmówił spełnienia głównego żądania rebeliantów - tj. ustąpienia z urzędu.

Zaniepokojenie RB ONZ wzbudzają jednak nie tylko postępy rebeliantów, ale również doniesienia o naruszeniach prawa człowieka przez obie strony konfliktu.

Rebelianci z sojuszu Seleka, którzy odnieśli liczne sukcesy militarne w zeszłym tygodniu i zagrozili stolicy RŚ Bangui, oskarżają prezydenta Bozize o nierespektowanie poprzednich porozumień pokojowych ze zbrojnymi grupami.

Ostatnia rebelia to najnowsza z serii zbrojnych wystąpień przeciwko rządowi tego targanego od lat przez konflikty środkowoafrykańskiego kraju. Republika Środkowoafrykańska, mimo bogatych złoż diamentów, złota i surowców mineralnych to jedne z najbardziej niestabilnych i biednych państw regionu.

Do 1960 r., RŚ była kolonią francuską. Obecnie Francja posiada na jej terenie kontyngent liczący 250 żołnierzy służących w ramach międzynarodowych sił pokojowych. Francja nie jest jednak zainteresowana uczestnictwem w konflikcie między rebeliantami z Seleka i rządem, a nawet musiała przesunąć swoje siły do ochrony ambasady w Bangui w wyniku zamieszek spowodowanych odmową interwencji.

(MMT)
Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24