Reklama

Siły zbrojne

Rakietowe strzelanie przeciwlotników w Ustce [FOTO]

  • Image Credit: Ministerstvo Obrany České Republiky
    Image Credit: Ministerstvo Obrany České Republiky
  • Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP
    Fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Drugi dywizjon 15 pułku przeciwlotniczego, wyposażony w zestawy przeciwlotnicze Kub zakończył szkolenie poligonowe w obiektach Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Objęło ono między innymi strzelania rakietowe.

Szkolenie poligonowe żołnierzy dywizjonu przeciwlotniczego, stacjonującego w Elblągu, zakończyło się odbyciem rakietowych strzelań bojowych. Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym przez Dowództwo Generalne RSZ, wszystkie rakiety trafiły w cel. Uzbrojenie pododdziału stanowią zestawy przeciwlotnicze typu Kub.

Strzelanie bojowe 15 pplot
Fot. 16 PDZ

Strzelanie bojowe było zwieńczeniem intensywnego szkolenia w garnizonie, na placach ćwiczeń i poligonach. Wymaga współgrania i ścisłego współdziałania z lotnictwem Sił Powietrznych. Jak czytamy w komunikacie, jest także sprawdzianem dla sprzętu, który był w ostatnim okresie modyfikowany. Docelowo zestawy typu Kub mają być zastąpione przez systemy przeciwlotnicze, pozyskane w programie Narew.

Strzelanie bojowe 15 pplot
Fot. 16 PDZ

Dowódca pułku, płk Witold Kałamarz, pogratulował żołnierzom dywizjonu wyniku osiągniętego na nadmorskiej plaży. Po ćwiczeniu ma nastąpić przegrupowanie do garnizonu Elbląg, dywizjon weźmie również udział w ćwiczeniu Anakonda 2016.

Strzelanie bojowe 15 pplot
Fot. 16 PDZ

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (11)

  1. zLoad

    Ale tego nie zrobie poniewaz rozpoznalem u Ciebie nastepujace cechy kompleksy, drobiazgowosc, czepliwosc, nude, ambicje (zapewne nadgorliwosc) slowem sluzbista ktory za wszelka cene chce sie przypodobac i przyczepic do tego do czego moze bez realnej oceny wpisu. Przykladem jest faktyczny wplyw jaki zostaje wywarty przez ta Twoja czepliwosc - a dla wojska jest katastrofalny. Na szczescie bylem tu i przeczytalem.

  2. Afgan

    Na fotografiach z Synaju 1973, Angoli 1978, Etiopii 1981 i tak dalej, widać ten sam sprzęt, IDENTYCZNY sprzęt. Mamy uzbrojenie takie jak państwa ostatniej kategorii i to 40 lat temu. To broń z innej epoki, można powiedzieć ANTYCZNA. Żenada!

    1. BUBA

      Jakie to ma znaczenie jak to wygląda? Do kościoła się tym nie jeździ.40 letni f-16 też ma antyczny wygląd przy F-22 i co z tego? Niektóre latające B-52 ma ponad 50 lat, Chinooki podobnie. Dopóki relacja koszt/efekt jest ok sprzęt jest wartościowy. Czy to KUB, czy Newa czy S-200 a nawet stary rozpadający się Herkules którego inni oddali na złom a Polacy nimi latają. Brytyjskie Herkulesy zezłomowano z powodu między innymi korozji dźwigarów centropłatów, i kto nimi teraz lata? I szrot herkulesowy jest super bo amerykański? A sprawny dobrze zmodernizowany system rakietowy już nie? Nie nie ma innego to się lata tym co jest, strzela się z tego co jest i o to się dba tak by nie zawiodło - czyli dobrze modernizuje. Bo Narew i Wisła to będzie w pełni wdrożona za około 15 lat w tym tepie.

  3. Dan

    Lepiej inwestowac w nowe systemy rakietowe i projekt Homara niz w OT.

    1. zLoad

      Tez tak myslalem , dzisiaj jest zupelnie inaczej. Po dojsciu PiS do wladzy , uwazam ze to swietna rzecz. he he he

  4. gonzo

    Czy ktos pokusi sie o realna ocene przydatnosci tych rakiet?

    1. Propolski

      Na pewno są 100x bardziej nam przydatne i potrzebne niż nasze fregaty "rakietowe" OHP, których utrzymanie kosztuje pół miliarda od sztuki...

    2. zLoad

      Przydatnosc jest taka ze dokad koszty obslugi (magazynowania, zabezpieczenia) sa niskie a procent ich wzgledem calosci uzbrojenia jest spory i sa dzialajace to SA CENNE. Za pomoca rakiet mozna przeprowadzic atak ale tez je wykorzystac w innych celach. To jest cos co lata i jest kierowane. I tak powinienes patrzec na ten rodzaj uzbrojenia.

  5. wopk

    "Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym przez DGRSZ, wszystkie rakiety trafiły w cel". Nie podano tylko czy ten cel (e) był energicznie manewrujący i czy strzelanie odbywało się w warunkach silnego przeciwdziałania radioelektronicznego i przy pozorowanym użyciu pocisków antyradiolokacyjnych oddziaływujących na stacje naprowadzania Kubów? Bowiem tylko takie warunki w jakimś stopniu imitują prawdziwe bojowe strzelania rakiet przeciwlotniczych. Inaczej to mamy strzelanie na strzelnicy do przemieszczającej się tarczy.

    1. Carter

      Strzelanie odbyło się do SRCP oraz imitatorów zakłócających prp odpalanych przez SU-22

    2. BUBA

      WZU Grudziądz zmodernizowało zestawy KUB Estonii i Węgier. Nie jestem tylko pewien czy ich zestawy otrzymały pasywny termowizyjny kanał wykrywania i śledzenia celów dalekiego zasięgu. KUB po adaptacji nowych pocisków jeszcze długo może być groźny na polu walki. Istnieją różne kategorie celów a wśród nich pociski manewrujące odpalane z podwozia Iskandera, z bombowców lub systemu Kalibr. To wszystko do bardzo dobre cele dla zmodernizowanego zestawu KUB. Nowszy sprzęt będzie zwalczał cele groźniejsze i lepiej zabezpieczone, starszy łatwiejsze. W ten sposób nie będzie marnowania nowoczesnych rakiet na cele które łatwo zniszczyć.

    3. zLoad

      Realne warunki odwzorujace prawdziwe walki to sa na ukrainie. Codziennie tam rosjanie i ukraincy zyskuja doswiadczenie. Nasze chlopczyki z nimi nie mieliby szans odnosze wrazenie. Dlaego bylem za tym zeby wysylac ich na szkolenie tam. Zeby choc otarli sie o rzeczywistosc.

  6. zLoad

    Skad Polska ma tek "Kub" ? Rodzima produkcja, sowiecka? Skad rakiety ?

  7. jid

    Te Rakiety to chyba w pierwszej wojnie brały udział .

    1. a-i

      Tak, między innymi w pierwszej wojnie w zatoce (perskiej) ;)

    2. DAvien przestań kłamać

      Są nowsze od dumy naszej floty: zabytkowych fregat (zwanych nie wiadomo dlaczego rakietowymi) OHP...

  8. Arado

    Przed laty mozna je bylo dokladnie skopiowac i rozwinac cos nowszego ale brakowalo woli i srodkow a szkoda.A Blyskawica tez umarla przez brak glowicy i checi jej dokonczenia...

    1. maruda

      raczej mozliwosci

  9. tot75

    Bardziej mnie niepokoi ile tych rakiet nam jeszcze zostalo . Wolę zmodernizowane Kuby niż ich brak bo puki co następców nie widzę .

  10. Liluh

    Modyfikowane? W jaki sposób były modyfikowane? W końcu Kuby to już naprawdę starusieńkie systemy.

    1. Extern

      Wymieniono stację radarową zestawu na taką z elektronicznie sterowaną wiązką. Zmieniono sposób naprowadzania rakiety z półaktywnego na mieszany radiokomendowo-półaktywny. Oczywiście te zmiany wymagały wymiany całej radio-elektroniki zestawu. Zmiana radaru i typu sterowania spowodowała że można świecić w przestrzeń znacznie słabszymi sygnałami. Nie trzeba też cały czas oświetlać radarem celu tylko wystarczy komendowo podprowadzić rakietę w obszar celu a potem do precyzyjnego namierzenia na chwilę przed uderzeniem oświetlić cel kierunkową silną wiązką aby głowica półaktywnego naprowadzania precyzyjnie namierzyła cel z małej już odległości. Dzięki tym zmianom znacznie wzrosła skuteczność trafienia, zmniejszyła się też podatność na zakłócenia oraz znacznie trudniej jest wykryć pracujący zestaw.

  11. Mg

    Cieszę się, że jeszcze te Kub-y służą, bo w wikipedii pisali parę razy, że już je wycofali. Lepsze to niż nic, szczególnie po Krymie.

Reklama