RAE 2013: Ciężki pojazd wsparcia "Terminator 2"

27 września 2013, 10:18
BMPT-72 Terminator 2 - fot. UralVagonZavod
Reklama

Podwozie popularnego czołgu T-72 i bezzałogowa wieża, uzbrojona w dwa 30mm działka automatyczne, cztery wyrzutnie pocisków kierowanych oraz karabin maszynowy. Do tego 2 automatycznie granatniki  i 5 osobowa załoga w kadłubie. Tak wygląda pojazd wsparcia ogniowego BMPT-72 "Terminator 2", zaprezentowany podczas trwającego właśnie Russia Arms Expo 2013, przez zakłady UralVagonZavod. 

Ten nieco przytłaczający arsenał jest w głównej mierze dedykowany wsparciu piechoty podczas walk w terenie zurbanizowanym. Pojazd, jak przekonują marketingowcy UralVagonZavod, - daje wszystkim krajom eksploatującym czołgi T-72, możliwość szybkiego podniesienia tych pojazdów do ultra-nowoczesnego poziomu. Przy uniknięciu wysokich kosztów zakupu nowych maszyn. Tyle reklama. A realia?

Nie jest to pierwsza tego typu konstrukcja. Od 2001 roku rosyjska armia używa pojazdy BMPT starszej wersji, również bazującego na czołgu T-72. Powstał on, jako owoc doświadczeń z walk ulicznych w Groznym i innych, podobnych operacji w terenie zurbanizowanym.

Uzbrojenie obu wariantów jest identyczne. Składa się z umieszczonych w stabilizowanej, bezzałogowej wieży, dwóch działek kalibru 30mm i karabinu maszynowego, oraz dwóch bloków zdwojonych wyrzutni kierowanych laserowo pocisków Ataka-T o zasięgu 5km. W kadłubie umieszczone są, strzelające do przodu, granatniki automatyczne AG-17. Zmiany, względem wariantu sprzed ponad dekady, w główniej mierze polegają na zastosowanym, nowszym systemie stabilizacji uzbrojenia i kierowania ogniem. Podwyższono też stopień ochrony załogi. 

Pojazd tego typu stanowi interesującą koncepcję, jednak trudno uznać go za realną alternatywę dla czołgów. Jego zastosowanie należy raczej widzieć w uzupełnianiu czołgów i ciężkich wozów bojowych piechoty. Zwłaszcza w zakresie zwalczania wozów bojowych i śmigłowców, czy wsparciu piechoty w terenie zurbanizowanym. Rosyjska doktryna użycia BMPT zakłada formacje mieszane. Na dwa wozy wsparcia BMPT powinien przypadać jeden klasyczny czołg. 

Jak oświadczył wicepremier Rosji,Dmitrij Rogozin, kolejny pojazd tego typu będzie bazował na podwoziu najnowszego rosyjskiego czołgu typu "Armata".  

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
kontrola
sobota, 9 czerwca 2018, 11:20

Proszę poprawić błędy gramatyczne - np. \"używa pojazdy\".

.....
sobota, 8 lipca 2017, 11:18

do czego nam potrzebny czołg i inne transportery jak nie ma uniemożliwienia zatrzymania lotnictwa rosyjskiego bez systemu NAREW ,nie Wisły

putin
piątek, 12 września 2014, 14:17

"jednak trudno uznać go za realną alternatywę dla czołgów" ....... chyba nazwa "bmpt" mówi sama za siebie co ? 'bojewaja maszina poddierżki tankow', czyli przekładając na polski "bojowy wóz wspacia czołgów" względnie "wóz bojowego wsparcia czołgów", po co się tu doszukiwać "zastępstwa czołgowości" ???

kamo
piątek, 27 września 2013, 14:20

Ale na zdjęciu prezentują pierwszą wersję pojazdu.

XYZ
piątek, 27 września 2013, 14:15

No z taką wagą salwy z tego wszystkiego to adekwatny przeciwnik jest w okolicach Himalajów raczej.

hehehe
piątek, 27 września 2013, 23:39

To jest do walk w mieście: raczej chodzi o optoelektronikę, opancerzenie góry pojazdu, systemy obrony, szybkostrzelność, kąty podniesienia broni i kaliber zdolny przebić ścianę i "wyczyścić" pomieszczenie za nią bez zwalenia całego bloku... Gdyby chodziło o wagę salwy, to przecież mają BM-21, BM-27 czy nawet BM-30... Salwa starcza na 32 hektary. ;-)

Tweets Defence24