Radar „Żelaznej Kopuły” dla Kanady. Produkcja z udziałem niemieckiej firmy

28 lipca 2015, 16:08
Wielofunkcyjny radar w wariancie, używanym standardowo w zestawie Iron Dome. Fot. IDF/flickr.
Fot. IAI.
Reklama

Siły zbrojne Kanady zdecydowały o pozyskaniu stacji radiolokacyjnych Elta EL/M-2084. Radary tego typu są używane między innymi we współpracy z systemami przeciwrakietowymi krótkiego zasięgu Iron Dome. 

Kanadyjskie siły zbrojne otrzymają 10 izraelskich radarów typu EL/M-2084. Zostaną dostarczone w ciągu trzech lat. Wartość zawartych kontraktów, obejmujących również wsparcie eksploatacji wynosi 243,3 mln dolarów kanadyjskich (ok. 185 mln USD). Umowy zostały zawarte wspólnie z niemiecką spółką Rheinmetall Canada oraz izraelską IAI Elta (producentem systemu Iron Dome).

Wielofunkcyjne radary EL/M-2084, oznaczone przez IAI jako „Iron Dome” będą wykorzystywane jako stacje średniego zasięgu. Będą mogły być używane zarówno do wykrywania i śledzenia celów powietrznych, jak śmigłowce, samoloty czy bezzałogowce, jak i do określania źródła ostrzału artyleryjskiego, rakietowego i moździerzowego (C-RAM). Dostawy rozpoczną się w 2017 roku, a Rheinmetall Canada będzie współodpowiedzialna za ich produkcję.

Fot. IAI.

Wielofunkcyjne radiolokatory EL/M-2084 są wyposażone w anteny z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA) bazujące na azotku galu. Zgodnie z informacją Rheinmetall Defence w wariancie oferowanym Kanadzie są zdolne zarówno do obserwacji sektorowej (w azymucie 120 stopni), jak i dookólnej, w zależności od wybranego trybu pracy.

Maksymalny zasięg wykrywania celów powietrznych przez radar typu MMR wynosi według producenta nawet 250 km. Mogą być przewożone przez samochody ciężarowe. Były projektowane z myślą o wykrywaniu i śledzeniu celów o niskiej skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego oraz pracy w warunkach zakłóceń radioelektronicznych.

Warto przypomnieć, że stacja radiolokacyjna wykorzystywana w standardowym zestawie przeciwrakietowym Iron Dome (pol. Żelazna Kopuła), wprowadzonym przez Izraelczyków w 2011 roku i od tego czasu wielokrotnie używanym bojowo to odmiana radaru EL/M-2084. „Klasyczna” stacja tego typu, w standardowej wersji, pierwotnie przeznaczonej m.in. dla systemu David’s Sling może jednak również być wykorzystywana we współpracy z Iron Dome.

Izraelska armia wykorzystywała standardowy radar EL/M-2084 m.in. do współpracy z ósmą z kolei baterią systemu Iron Dome, rozmieszczoną w 2014 roku. Kanadyjczycy otrzymają zatem system radiolokacyjny podobny do używanego przez „Żelazną Kopułę”.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
R
wtorek, 28 lipca 2015, 17:55

Kanadyjczycy to nie wiedzą, że najlepsze radary to się robi w Polsce? Tyle różnych nagród dostały, dyplomów i Defenderów - musi być, że dobre. Czołówka światowa wręcz.

kumaty
wtorek, 28 lipca 2015, 23:45

Polskie radary są na tyle dobre że działają w od 2008, a włosko/hamerykańskie jeszecze nie (2015). Kupione w tym samym roku tj 2007. Następnym razem pomyśl kilka razy zanim dodasz komentarz ;)

ech, "Zygmunt", dawno temu
środa, 29 lipca 2015, 13:02

tryb sektorowy m.in. unikasz przestrzeni zakłócanej, uniemożliwiasz wykrycie radaru z każdego miejsca, kilka stacji może pracować sektorami, wtedy jest ciekawie.

ppp
środa, 29 lipca 2015, 11:52

Po co jest tryb sektorowy, skoro ma możliwość dookólnej pracy stacja. Zawsze myślałem, że ze względu na ograniczenia techniczne, a nie potrzeby operacyjne niektórzy kupowali stacje śledzące tylko sektory.

K
środa, 29 lipca 2015, 11:38

Co z tego ze potrafimy zaprojektować i zbudować dobre radary, ale ludziska w tym wszystkim liczy się tylko kasa a my jej nie mamy. Na domiar złego decydenci nie potrafią dbać o coś takiego interes "Narodowy" , dla większości z nich świat jest zglobalizowany, tylko powiedzcie mi dlaczego inne mądre Narody tak nie myślą.

Sky
środa, 29 lipca 2015, 15:51

Akurat radary wojsko kupuje Polskie, przynajmniej tam gdzie to jest możliwe, wiec uwaga mocno nie trafiona.

Tweets Defence24