Geopolityka

Putin: Armia gotowa "odeprzeć każdą agresję"

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

"Będziemy kontynuować pracę nad wzmocnieniem kadrowym i organizacyjnym sił zbrojnych, podwyższeniem ich mobilności i gotowości bojowej" - zapowiedział w czwartek Władimir Putin. Prezydent Federacji Rosyjskiej podkreślił także, że rosyjska armia jest gotowa "odeprzeć każdą agresję".

Na uroczystym przyjęciu wieczorem na Kremlu z okazji święta państwowego - Dnia Obrońcy Ojczyzny - prezydent Rosji podkreślił, że w ostatnich latach w armii przeprowadzono zasadnicze zmiany.

Wśród priorytetów wymienił stworzenie nowoczesnych sił powietrzno-kosmicznych i dalszą realizację programu modernizacji uzbrojenia. Putin ocenił, że siły zbrojne Rosji "mają ogromny potencjał bojowy i znajdują się w stałej gotowości". Podkreślił ponadto, że rosyjska armia jest gotowa "odeprzeć każdą agresję".

Latem ubiegłego roku Rosjanie poinformowali o opracowaniu materiału stealth, który po nałożeniu na ciężki sprzęt wojskowy uczyni go niewidocznym dla broni precyzyjnej. Prace nad powłokami stealth trwają w wielu państwach od lat, ale rosyjscy naukowcy z firmy JSC Ruselectronics koncernu Rostec poinformowali o wynalezieniu materiału nie mającego wad poprzednich rozwiązań - ma być lekki, elastyczny i szerokopasmowy. Według Rosjan pokryty nim sprzęt wojskowy, w tym przede wszystkim pojazdy i statki powietrzne, ma być trudnowykrywalny przez elektroniczne systemy detekcji przeciwnika.

Czytaj więcej: Rosja pracuje nad “niewidzialnymi” czołgami

W styczniu rosyjski koncern Rostec poinformował o zakończeniu prób państwowych systemu artylerii rakietowej Tornado-S, następcy kompleksu Smiercz. Maksymalny zasięg wynosi 120 km.

Czytaj więcej: Rosja: Rakietowe Tornado przeszło testy. Zasięg: 120 km

PAP/Defence24.pl

 

 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.