NATO przypadkowo ujawniło lokalizacje baz atomowych w Europie [KOMENTARZ]

17 lipca 2019, 11:32
150903-F-QG461-003
Główny amerykański lotniczy nosiciel ładunków jądrowych B-52H Stratofortress. Fot. USAF
Reklama

Media na całym świecie obiegła informacja o ujawnieniu, a co za tym idzie potwierdzeniu lokalizacji amerykańskich baz broni nuklearnej w Europie w raporcie afiliowanym przez NATO, zatytułowanym "Nowa era odstraszania nuklearnego? Modernizacja, kontrola zbrojeń i sojusznicy" z kwietnia br., który to fragment został już usunięty z publicznego dostępu.

"Bomby te są przechowywane w amerykańskich i europejskich bazach — Kleine Brogel w Belgii, Buchel w Niemczech, Aviano i Ghedi-Torre we Włoszech, Volkel w Holandii i Incirlik w Turcji" można było przeczytać we wspominanym wyżej raporcie kanadyjskiego senatora Josepha Day'a. 

Stanowi to potwierdzenie dotąd nigdy niepotwierdzonych oficjalnie ani w wyczerpujący sposób informacji o lokalizacjach baz przechowywania broni jądrowych w ramach programu NATO Nuclear Sharing, czyli porozumienia o współdzieleniu taktycznej broni nuklearnej w ramach NATO. Program ten zakłada udostępnianie amerykańskich głowic jądrowych i ich przechowywanie na terenie państw członkowskich NATO za zgodą tych państw w specjalnych bazach do wykorzystania przez amerykańskie siły zbrojne, a także opcjonalnie również przez siły zbrojne państw, na których terytoriach znajdują się te bazy.

Raport nie podaje jednak żadnych źródeł swoich rewelacji. Podtrzymywanie obecności amerykańskiej broni jądrowej na terenie państw NATO w Europie jest spowodowane wieloma dobrze znanymi czynnikami związanych z projekcją siły i zapewnieniem biernego bezpieczeństwa w tym rejonie. Ujawnienie lokalizacji baz ich przechowywania w oficjalnym natowskim raporcie, który to obiegł już cały świat, może jednak ponownie wywołać akcje i protesty przeciwko składowaniu amerykańskiej broni jądrowej w Europie, organizowane przez przeciwne temu organizacje społeczne i partie polityczne.

Wspomniany raport miał zostać napisany dla Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, którego to celem jest "zapewnienie unikalnego, wyspecjalizowanego forum dla członków parlamentów z całego Sojuszu Północnoatlantyckiego w celu omówienia i wpływania na decyzje dotyczące bezpieczeństwa Sojuszu". Co warte podkreślenia Zgromadzenie jest oficjalnie i instytucjonalnie odłączone od struktur NATO, jednak ma "służyć jako istotne ogniowo łączące NATO i parlamenty narodowe jego państw członkowskich. Zapewnia większą przejrzystość polityki NATO i sprzyja lepszemu zrozumieniu celów i misji Sojuszu wśród parlamentarzystów i obywateli jego państw członkowskich". Jak dotąd Zgromadzenie Parlamentarne NATO nie odniosło się w żaden sposób do ujawnionych informacji. Jeden z urzędników NATO miał powiedzieć: "nie komentujemy szczegółów polityki nuklearnej NATO".

Najprawdopodobniej jednak zaistniała sytuacja nie będzie miała żadnych reperkusji we wspominanej wyżej polityce nuklearnej NATO i USA. Informacje te same w sobie nie są żadną nowością, gdyż w powszechnym dostępie, ale z oczywistych powodów bez żadnego oficjalnego potwierdzenia, funkcjonowały od wielu lat jako istniejący fakt. Co warte podkreślenia, jedną z najważniejszych ról NATO jako sojuszu obronnego jest zapewnienie odstraszania nuklearnego na rzecz państw w nim zrzeszonych, co w praktyce wiąże się z koniecznością składowania broni atomowej głównego jej posiadacza w tym sojuszu — USA, na terytorium innych państw w tajnych bazach. Obecnie USA ponownie nadało priorytet pracom nad modernizacją broni jądrowej ze względu na radykalną zmianę sytuacji międzynarodowej po 2014 roku i rosnące napięcie w stosunkach z państwami takimi jak Chiny, Iran czy Rosja.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Pieciagoras
czwartek, 18 lipca 2019, 18:16

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w niedługim czasie nastąpi relokacja natowskiej broni jądrowej i powyższe informacje staną się nieaktualne. Na pewno broń ta zostanie ewakuowana z Turcji. Co do złamania tajemnicy. Ja już kilka lat temu znałem kilka tych lokalizacji, zatem biały wywiad Rosji znał je też. Prasa fachowa informowała o Turcji i Włoszech. W przypadku Turcji nie ma co kombinować. Jest tylko jedna, duża baza. Informacje pozyskałem niechcący, zwyczajnie sobie czytałem. Ale są przecież fachowcy. Natomiast, jak wspomniałem wcześniej, prawdopodobnie, w niedługim czasie nastąpi relokacja.

Naiwny
czwartek, 18 lipca 2019, 00:14

Raport opublikował kanadyjski senator. I nie jest to drobiazg.

Gwarek
środa, 17 lipca 2019, 22:46

Polska też mogłaby wystąpić o udział w systemie przy wiarygodności struktur administracyjnych i wojskowych.

MAZU
środa, 17 lipca 2019, 16:56

Celowa wrzutka, aby przypomnieć Rosji o konsekwencjach ewentualnego ataku. Czyli atmosfera się zagęszcza. M

Davien
środa, 17 lipca 2019, 23:03

MAZU, Rosja od dawna doskonale o tym wiedziała wieć akurat ten przypadek nie ma większego znaczenia.

Navigator
środa, 17 lipca 2019, 15:23

Raport nieaktualny Rumunia a nie Turcja Holandia zamiast Belgii Norwegia zamiast Wlochx1

R
czwartek, 18 lipca 2019, 10:23

Ta, a kolega skad to wie?

Tweets Defence24