Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zmiany na czele Huty Stalowa Wola

Dwa Raki: M120K i M120G.
Autor. HSW S.A.

Rada Nadzorcza Huty Stalowa Wola powołała trzech nowych członków zarządu. Jednocześnie odwołany został dotychczasowy prezes Jan Szwedo. Obowiązki prezesa pełni jeden z nowo powołanych członków zarządu, Wojciech Kędziera.

Polska Grupa Zbrojeniowa w odpowiedzi na pytania Defence24.pl potwierdziła, że Jan Szwedo został odwołany ze stanowiska prezesa zarządu HSW. Jan Szwedo kierował Hutą Stalowa Wola od 30 sierpnia 2022 do 13 czerwca 2024 roku.

Reklama

13 czerwca Rada Nadzorcza HSW po rozstrzygnięciu konkursów, które trwały od połowy maja 2024 roku, powołała trzech nowych członków zarządu. Obecnie w skład zarządu wchodzą: Wojciech Kędziera, członek zarządu, pełniący obowiązki funkcji prezesa zarządu i dyrektora generalnego, Wiesław Szymczak, członek zarządu ds. produkcji i logistyki, oraz Barbara Cena. Konkurs na prezesa zarządu HSW, który ruszył w połowie maja, nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Wojciech Kędziera od lat 90. przez około 20 lat był związany z Hutą Stalowa Wola. Najpierw – od 1993 roku – przez 3 lata był dyrektorem biura handlowego HSW, a do 2013 r. zajmował wysokie stanowiska w spółce Dressta, która zajmowała się sprzedażą maszyn budowanych przez HSW na licencji amerykańskiej firmy Dresser na rynkach eksportowych, w tym Azji i Pacyfiku. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że Wojciech Kędziera blisko współpracował z Krzysztofem Trofiniakiem, obecnym prezesem PGZ, gdy Trofiniak kierował Hutą Stalowa Wola.

Reklama

Z HSW związany jest też Wiesław Szymczak, członek zarządu ds. produkcji i logistyki. Wcześniej pełnił stanowiska kierownicze w pionie produkcyjnym i odpowiadał za modernizację lufowni, jeden z najważniejszych projektów modernizacji Huty w poprzedniej dekadzie.

Huta Stalowa Wola jest producentem sprzętu pancernego, artyleryjskiego i inżynieryjnego na potrzeby Wojska Polskiego i użytkowników zagranicznych, w tym Ukrainy. Dostarcza m.in. haubice Krab i inne elementy dywizjonowych modułów ogniowych Regina, moździerze samobieżne Rak, wyrzutnie rakiet Langusta, systemy minowania narzutowego Baobab-K i wieże ZSSW-30 (zbudowane w konsorcjum z WB Electronics) oraz pojazdy Waran 4x4. Opracowała także jako lider konsorcjum w projekcie NCBiR Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk, który wkrótce zostanie zaprezentowany na targach Eurosatory 2024. Huta uczestniczy również w programach Homar i Wisła. W Grupie HSW znajduje się też spółka Jelcz Sp. z o.o., która dostarcza specjalistyczne samochody ciężarowe. Spółka posiada również oddziały w Sanoku (Autosan) i Dęblinie.

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (3)

  1. Anty 50 C-cali

    A gdzie....pytania o Kraba! Nie zarzynajcie, nie zaorujcie, umowę wykonawczą PODPISUJCIE!! Co z tą nową polityka info, po 12-tym grudnia. Wojciech do 2013 handlował maszynami budowlanymi, fajnie. Co takiego spieniężyła HSW, od tego czasu, Gdzie te Raki na "gąskach" obiecywane razem z tym Rakiem - K.= kółka jak KTO. 8 poszło na Ukrainę, tak? Ale to nie zasługa trofiejniaka, Siemoniak "ten od bezsensu drugiej linii Kraba", zamówił w 2 lata, od tego 2013 - 18 Krabów. Defiladowe ilości, iście. Hurtowo, Raka kupił Maciarewicz. Chyba nie dla tego, że uciekł z pudła w Sanoku. (w stanie Wojennym.) Sama 21-sza brygada dostała 2 kompanije moduły.

    1. OptySceptyk

      A po co nam teraz Krab, jak Błaszczak zakupił K9 w Korei? Pisałem wtedy, że ten zakup zabije Kraba, ale znaleźli się obrońcy tamtej decyzji. A teraz co? Jakieś zdziwienie, że nie zamawiamy naszego produktu???

  2. Ryszard Ohudzki

    Powiedz mi, po co jest ten Miś? - Właśnie, po co? - Otóż to. Nikt nie wie po co i nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten Miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa To jest Miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo! I nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest Miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije do jesieni na świeżym powietrzu. I co się wtedy zrobi? - Protokół zniszczenia. - Zapamiętaj: Prawdziwe pieniądze zarabia się na drogich, słomianych inwestycjach!

  3. szczebelek

    Czyli szefem HSW został gość, który wcześniej zajmował oddziałem cywilnym tej firmy, więc pasuje idealnie.

Reklama