Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Borsuk jedzie do Paryża. Europejska premiera [DEFENCE24 NEWS]

Bojowy wóz piechoty Borsuk na testach poligonowych w Orzyszu.
BWP Borsuk (zdjęcie ilustracyjne)
Autor. Leszek Chemperek / CO MON / Flickr

Bojowy Wóz Piechoty Borsuk zostanie zaprezentowany na targach Eurosatory 2024 w Paryżu – dowiedział się Defence24.pl. Będzie to pierwsza demonstracja nowego polskiego BWP na tych kluczowych targach i zarazem premiera poza Polską.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl Polska Grupa Zbrojeniowa potwierdziła, że Borsuk pojawi się na ekspozycji PGZ na targach Eurosatory 2024. Będzie to więc pierwsza prezentacja nowego polskiego pływającego bojowego wozu piechoty na targach poza granicami Polski. Co bardzo istotne, w Paryżu będzie nie model, ale jeden istniejących z egzemplarzy polskiego BWP.

Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk, bo taka jest jego oficjalna nazwa, został opracowany w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju realizowanego przez konsorcjum kierowane przez Hutę Stalowa Wola od 2014 roku. Jak mówił niedawno w rozmowie z Defence24.pl wiceminister obrony Paweł Bejda: „W kwietniu 2024 r. zakończono techniczną część sprawdzeń prototypu BWP Borsuk, objętych Programem Badań Kwalifikacyjnych (BK). Uzyskane dotychczas wyniki badań wskazują, że prototyp spełnia wymagania dotyczące pływalności, dzielności terenowej, ochrony balistycznej i przeciwminowej, a uwagi i spostrzeżenia przekazywane są Wykonawcy w celu ich implementacji. Przeprowadzone BK oraz wprowadzone modyfikacje będą miały duży wpływ na podjęcie decyzji dotyczącej ostatecznej konfiguracji pojazdu”.

Reklama

Pierwsze cztery egzemplarze nowego polskiego BWP zostały już dostarczone do jednostki wojskowej, gdzie będą przechodzić badania w otoczeniu systemowym. Prezentacja w Paryżu, na największych w Europie targach dotyczących (przede wszystkim) sprzętu wojsk lądowych, wszechstronnie sprawdzonego, polskiego BWP może doprowadzić do zainteresowania jego pozyskaniem potencjalnych użytkowników zagranicznych.

Czytaj też

Obok Borsuka, PGZ pokaże w Paryżu „w metalu” także szeroką ofertę sprzętu ochronnego Maskpolu oraz broni strzeleckiej z Fabryki Broni „Łucznik”-Radom i ZM Tarnów i noktowizory z PCO. Jako modele będą demonstrowane m.in. radar Bystra, system przeciwlotniczy Poprad, haubice Krab, moździerze Rak oraz amunicja i materiały wybuchowe.

Reklama

BWP Borsuk to nowy pływający bojowy wóz piechoty o masie około 28 ton. Konstrukcja pojazdu pozwala na połączenie odpowiedniego poziomu ochrony balistycznej i przeciwminowej z dużą manewrowością zdolnością pokonywania przeszkód wodnych pływaniem.

Borsuk jest wyposażony w zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30. Zdalnie sterowany moduł posiada 30 mm armatę automatyczną Mk 44S Bushmaster, sprzężony z nią 7,62 mm uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000C, a także zdwojoną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR/LR2. Wieża ZSSW-30, używana w nieco innej wersji także na wprowadzanych do Wojska Polskiego KTO Rosomak, została opracowana przez konsorcjum HSW i WB Electronics. Dysponuje zaawansowanym systemem kierowania ogniem oraz polskimi głowicami optoelektronicznymi produkcji PCO dla celowniczego i dowódcy. Wieża ZSSW-30 ma potencjał rozwojowy, do systemu kierowania ogniem można wprowadzić elementy sztucznej inteligencji, można też zintegrować ją z przeciwpancernymi pociskami kierowanymi innego typu.

Reklama

Borsuka napędza opracowany w poznańskich WZM power-pack z silnikiem MTU 8V 199 TE20 o mocy 720 KM, dzięki czemu na utwardzonej drodze wóz osiąga do 65 km/h. Borsuk przewozi trzech członków załogi i sześciu żołnierzy desantu. Na jego bazie planuje się opracowanie całej rodziny pojazdów specjalistycznych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (23)

 1. Obiektywny

  Zupełnie nie rozumiem logiki i strategii stojącej za tym że HSW przez lata nie jest w stanie zapewnic dostaw na poziomie którego wymaga WP a dyskutujemy o eksporcie takiego sprzętu. Polscy żołnierze jeżdżą w muzealnych BWP1 stwarzajcych zagrożenia nawet na ćwiczeniach i przez lata jednostki nie nasyca się nowym sprzętem a Borsuk jedzie na targi żeby przyciągać zachodnia klientele

 2. michmu

  > Nowy Bojowy Pływający Wóz Piechoty Borsuk, bo taka jest jego oficjalna nazwa a nie "Nowy Pływający Bojowy Wóz Piechoty Borsuk" ?

 3. Dudley

  To PGZ nie stać by w metalu pokazano nie tylko Borsuka, ale i Kraba? Krab że względu na udział w wojnie w Ukrainie ma większe szanse na poważne zainteresowanie jak nie wprowadzony na uzbrojenie Borsuk. I co z prezentacją nowej wieży Raka, dlaczego też nie jedzie do Francji? Wygląda na to że PGZ nadal nie jest zainteresowane eksportem polskiego uzbrojenia. Bo chyba nie ma lepszego miejsca do jego promowania jak Eurosatory. Lepiej wystawiać prymitywną Kuszę, może ktoś inteligentny jesze wystawi procę. 😡

  1. majstur

   Już mieliśmy w historii taką fazę, że parliśmy do eksportu uzbrojenia spowalniając dostawy dla naszego wojska, szczególnie lotnictwa, więc może tym razem skupmy się na egocentrycznym zapewnieniu własnych potrzeb, a potem myślmy o eksporcie. A sama prezentacja Borsuka w Paryżu nie musi służyć tylko chęci sprzedaży, ale również prezentacji możliwości polskich fabryk i konstruktorów, co w konsekwencji może mieć pozytywne znaczenie np. przy umowach offsetowych, czy innych formach współpracy przemysłowej, także w kontekście projektów europejskich.

  2. Dudley

   majstur. Jeśli na Eurosatory będziemy wystawiali modele, to będą świadczyły nie o możliwościach polskiego przemysłu, a o umiejętnościach naszych modelarzy.😁

  3. OptySceptyk

   Krab nie ma żadnych szans na eksport, odkąd Błaszczak zamówił K9. Od tej pory wszyscy wiedzą, który produkt jest lepszy dla naszego MON. Jedyne miejsce, gdzie można je jeszcze sprzedać, to Ukraina.

 4. Monkey

  Nareszcie Borsuk wygrzebie się z jamy i wyjdzie na świat. Oby z czasem zdobył jakieś rynki eksportowe.

  1. Essex

   Tak, bo wszyscy sa tak tępi aby kupowac trsndporter bez pancerza

  2. Rusmongol

   @essex. No tak on jest z lodu....albo waty cukrowej.

  3. Davien3

   Essex no popatrz a jakos podobne opancerzone CV-90 czy podobne BWP schodzą jak świeże bułeczki.

 5. radziomb

  o ile wiem, to Francja nie ma tego odpowiednika, Proponuje dogadać się z Francuzami, my im sprzedamy Borsuka ze zniżka a oni nam Zestawy bombowe AASM HAMMER ze zniżką. One są o tyle lepsze od JDAM, że maja mały silnik rakietowy i nawet lecą daleko odpalane z niskiej wysokości. Zresztą USA właśnie opracowują coś podobnego.

  1. Dudley

   Francja nie potrzebuje pływającego BWP, a z opracowaniem, dowolnego pojazdu nie ma najmniejszych problemów.,w przeciwieństwie do naszego kraju.

  2. PatrykBryl

   @Dudley "Francja nie potrzebuje pływającego BWP, a z opracowaniem dowolnego pojazdu nie ma najmniejszych problemów" Powiedz to im aluminiowym pływającym AMX-10 z lat 70 Przy doktrynie jaką ma Francja związanej z zagranicznymi interwencjami jak najbardziej potrzebuje pojazdu takiego jak Borsuk.

  3. Dudley

   PatrykBryl Jak byś nie zauważył jest rok 2024, a nie lata 70 ubiegłego wieku. Francja niemal całkowicie wycofała się z Afryki. A gdy jeszcze w niej była, to już dawno nie potrzebowała pływających BWPów. Może podasz kiedy to ostatnio francuska armia przeprawiła się w bród?

 6. WSK74PL

  Żeby to sprzedawać, to integracja z systemem samoobrony, plus pakiety dodatkowego opancerzenia - wersja niepływająca, wersja z ppk, . Gdyby ktoś podjął ryzyko i uruchomił produkcję,, w skali min. 200 szt rocznie, to może miałoby to szansę na sprzedaż. A tak będziemy to klepać w manufakturze i oczywiście się zestarzeje. Będzie drogo, mało i słabo.

 7. Radek B.

  K2 już jest podobno uwalony. Borsuk od lat nie może wejść do produkcji, po co Go pokazują ? Nie potrafią podjąć produkcji dla WP , to komu za granicą oferują ?

 8. PPPM

  Jeżeli znajdziemy klientów zagranicznych, dla przemysłu będzie to zastrzyk waluty, ale dla wojska na pewno wydłuży termin dostaw. Tak samo jak dostawa K2 dla Polski wydłuża czas realizacji kontraktu dla Korei. Może by to decydenci uwzględnili maksymalizując moce produkcyjne (praca na 3 zmiany 7 dni w tygodniu)

  1. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

   To by podrożyło koszt pojazdu (24/7/365). Praca w nocy i w dni wolne od pracy jest wyżej płatna. Automatycznie wzrośnie cena produktu.

  2. PatrykBryl

   Nie doceniasz naszego przemysłu. Jeśli dostanie konkretne zamówienie które zagwarantuje kontrakty na dłuższy czas to będzie produkcja duża i szybka. Poza tym są kraje takie jak Indie które szukają licencji.

  3. Rusmongol

   @starszy nadszyszkownik. Serio? Dodatek za te nocki to śmiech, a nasz kodeks pracy był dobrze obmyślony żeby Polak robił jak niewolnik. Dostajesz papier na pracę w tzw 4 brygadach gdzie za niedziele i święto dostajesz wolne w tygodniu. I rypiees za darmoche 7 dni w tygodniu.

 9. Ależ

  A to podwozie tym razem nie pękło na testach ?

  1. PatrykBryl

   To podwozie nie zostało wyspawane po taniości z blach "made in CCCP" jak na początku Krab co potem naprawiono ale niestety i tak kupiono podwozie K9.

 10. Prezes Polski

  Trochę nie rozumiem tego pomysłu. Jak już cudem uda się wdrożyć borsuka do produkcji, realizacja kontraktów dla polskiej armii zajmie 7-8 lat w optymistycznym wariancie. Czyli potencjalni kupcy dostaną go najwcześniej w 2033. Raczej zerowa szansa, że ktoś będzie zainteresowany bwp z takim terminem dostawy. Może chodzi o wizerunek, nie wiem.

  1. Golf

   7…8 lat ?? Optymista ! Produkcja 1.500 szt Borsuków w różnych wariantach, 500 szt ciężkiego BWP to plan na 15 lat !! A wtedy Borsuk może być już przestarzały…

 11. losowynik

  Zagrożenie dronami... wieża ZSSW-30 mogłaby być wpięta w jakiś system antydronowy. Kąt podniesienia, amunicja programowalna... Gdyński APS zdaje się ma taki kontenerowy produkt z 30mm działkiem, radarami, zakłócarką do dronów SkyCrt zdaje się. Coś podobnego do zaimplementowania w mniejszej formie by wykorzystać działko ZSSW-30. Czy na każdy BWP, czy na jeden w plutonie, czy inaczej w strukturze... Można by też zrobić coś na kształt Apaczy AH64E, gdzie chyba co 3-ci śmig ma radar nad wirnikiem i dzieli się informacjami z pozostałymi.... Dziś zagrożenie dronami wychodzi na pierwszy plan i dobrze by Borsuk nie był tu bezbronny...

  1. Vraad

   Patrząc na kąt podniesienia lufy, amunicja programowalna oraz implementacja sztucznej inteligenci to wnioskowałby że ma już możliwości zwalczania dronów na start.

 12. rwd

  Wyprodukowali 4 egzemplarze i na nich historia Borsuka się zakończy. Proponuję przesłać je do muzeum w Poznaniu oni gromadzą tam takie unikatowe sprzęty.

  1. Rusmongol

   Chciał byś 😉

  2. Takijeden

   Przykro mi, ale twoje marzenie się nie spełni i Borsuk wejdzie do służby.

 13. Orthodoks

  Przy okazji takich prezentacji trzeba przypominać, że ważnym, wręcz kluczowym w kontekście zainteresowania klientów eksportowych aspektem jest służba w rodzimych siłach zbrojnych. Tak więc ileż można czekać.

 14. MiP

  Po tylu latach marazmu gdzie PGZ nie reklamowała nic albo jedynie przy pomocy gazetek propagandowych w końcu coś się rusza...... Może wystarczyło wymienić zarząd z tłustych kotów na fachowców

  1. Nie cenzor

   A to był konkurs na chudego kota????

 15. WoW

  Promocja wyrobu polskiego przemysłu to najlepszy pomysł jaki można podjać, ale wszystko jest robione bez głowy: kto zainteresuje się produktem kraju, którego nawet własna armia nie zamówiła?

 16. ja!

  Dlaczego nie wystawią w metalu Kraba i Raka, czy nie byłoby to bardziej interesujące?

 17. wojghan

  Gdyby to produkowali Amerykanie lub Koreańczycy to już dawno i bez żadnych badań kupionoby kilkaset. Kilku decydentów przytuliłoby odpowiednie prowizje na konto gdzieś na Kajmanach i wszyscy byliby szczęśliwi. Prawda, panowie Morawiecki - Błaszczak - Kaczyński?

  1. Ależ

   @wojghan dawanie łapówek w USA nawet za granicą jest przestępstwem federalnym ściganym przez FBI za to się tam idzie na długie lata za kraty więc prawdopodobieństwo dostania lewej kasy od firmy z USA równa się ZERO ( tak jest od 40 lat bo po serii afer zmienili prawo już dawno)

 18. Jur

  Świetnie! Projektować, finansowa, budować, poprawia, rozwijać, wzmacniać armię, a potem sprzedawać.

 19. szczebelek

  Wszystko pięknie, ale czekamy na pierwszą umowę wykonawczą.

 20. Takijeden

  Bardzo bym chciał, aby do mspo 24 albo na tej wystawie udało się podpisać umowę wykonawczą na Borsuka.

 21. Ralf_S

  Jak PGZ walnie cenę, to zapewne nawet naftowych królów nie będzie na nie stać...

 22. LMed

  Dobry ruch.

 23. Dawid83

  Borsuk jedzie do Paryża! Super! A kiedy w końcu wjedzie do jednostek zmechanizowanych Wojska Polskiego???

Reklama