Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Zielonka wesprze produkcję Piorunów

Autor. Tomasz Głowacki/Defence24.pl

Wchodzące w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.  spółki MESKO S.A. i WZE S.A. podpisały umowę o współpracy w ramach, której zakład z Zielonki będzie produkować wiązki sygnałowe do Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Piorun. Umowa została zawarta w siedzibie MESKO S.A. w Skarżysku Kamiennej.

Reklama

Dokument podpisali ze strony MESKO S.A. Prezes Zarządu - Dyrektor Naczelny Elżbieta Śreniawska Członek Zarządu. ds. Rozwoju dr inż. Przemysław Kowalczuk oraz ze strony WZE S.A. Prezes Zarządu – Dyrektor Naczelny Małgorzata Kobylarczyk i Członek Zarządu WZE S.A. Ireneusz Jabłoński.

Reklama
Autor. T. Głowacki/Defence24.pl
Reklama

Znaczące zwiększenie zamówień na zakup PPZR Piorun powoduje, że spółka szuka wielu nowatorskich rozwiązań mających na celu wzmocnienie procesu produkcyjnego.

Poza zwielokrotnieniem mocy produkcyjnych, naszym celem jest także zdobywanie nowych łańcuchów dostaw. Umowa z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi jest jednym z elementów tego procesu i ma na celu pozyskanie nowego dostawcy i wdrożenie nowoczesnych technologii
prezes Mesko Elżbieta Śreniawska

Czytaj też

Zadowolenie z podpisania umowy wyraził również Członek Zarządu ds. Rozwoju MESKO S.A. dr inż. Przemysław Kowalczuk.

Stawiamy kolejny ważny krok w procesie wdrażania nowoczesnych technologii do produkcji jednego z naszych najważniejszych wyrobów czyli Przenośnego Przeciwlotniczego Zestawu Rakietowego Piorun opartych na amerykańskich rozwiązaniach z systemu Patriot. Współpraca z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi oznacza dla MESKO również poszerzenie łańcucha dostaw oraz dywersyfikację produkcji
dr inż. Przemysław Kowalczuk

Podpisana umowa ma na celu zdobycie nowego dostawcy w ramach poszukiwanych innowacyjnych rozwiązań produkcji. Spółka WZE S.A. posiada szerokie zaplecze doświadczeń i wiedzy zdobyte przy współpracy z amerykańskim koncernem Raytheon Integrated Defense Systems, produkując już wiązki sygnałowe do systemu Patriot w ramach programu „Wisła". Naturalną konsekwencją dla spółki WZE S.A. jest zawarcie umowy dotyczącej technologicznych rozwiązań w ramach polskich projektów rakietowych.

Jest to świetny przykład wykorzystania pozyskanych kompetencji na bazie offsetu i współpracy bezpośredniej z amerykańskim przemysłem w ramach Programu Wisła. Dołączając do łańcucha dostaw w tak ważnym projekcie, Spółka rozszerza swoją obecność w segmencie pocisków
prezes WZE Małgorzata Kobylarczyk

Spółka będzie wytwarzać wiązki sygnałowe, które odpowiadają za przekazywanie informacji pomiędzy blokami rakiety, co jest częścią zmiany filozofii całego procesu produkcyjnego PPZR Piorun.

Autor. Tomasz Głowacki/Defence24.pl

W czerwcu br. Mesko S.A. podpisało aneks do umowy na dostawy PPZR Piorun do Sił Zbrojnych RP. Na jego podstawie dostarczonych zostanie dodatkowych 3,5 tys. pocisków oraz 600 mechanizmów startowych. Pierwsza umowa na dostawy Piorunów, podpisana jeszcze w 2016 roku, zakładała dostawę 420 mechanizmów startowych i 1300 pocisków.

Czytaj też

Tak o aneksie mówiła we wrześniu br. w wywiadzie dla Defence24.pl prezes Mesko S.A. Elżbieta Śreniawska.

Pod względem konstrukcji ten aneks to nowa umowa, bo całkowicie redefiniuje zasady produkcji przygotowania i dostarczania PPZR Piorun dla Sił Zbrojnych RP. Zabiegaliśmy o to już od dłuższego czasu. Nowe spojrzenie na tę kwestię Agencji Uzbrojenia umożliwiło nam przedefiniowanie zarówno sposobu kontraktowania, jak i wykonania umowy. To z kolei pozwala nam na wejście w prawdziwie seryjną produkcję tego typu wyrobów.
prezes Mesko S.A. Elżbieta Śreniawska

Piorun to polski przenośny zestaw przeciwlotniczy, będący rozwinięciem starszego zestawu Grom. Został opracowany w ramach pracy rozwojowej Mesko (lider konsorcjum), CRW-Telesystem-Mesko (odpowiedzialnego za system naprowadzania) oraz Wojskowej Akademii Technicznej. Może zwalczać cele na dystansach od 400 m do 6,5 km i na pułapie od około 10 m do 4 km, w tym samoloty, śmigłowce, pociski manewrujące i bezzałogowce. Piorun cechuje się wysoką odpornością na zakłócenia, a mechanizm startowy może zostać doposażony w celownik termowizyjny, co pozwala działać także w nocy. Pioruny są z powodzeniem używane bojowo na Ukrainie, a ponadto zostały zamówione przez USA i Estonię.

Czytaj też

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (2)

  1. Varan

    W jaki sposób zaimplementowano rozwiązania systemu Patriot do Pioruna? Przecież to zupełnie różne systemy. Nie zapominam o jakichś tam drobnych elementach bo to może być oczywiste ale są to jednak zasadniczo bardzo różne systemy. Ktoś ma jakąś wiedzę, jakieś konkrety?

    1. Ma_XX

      ta sama farba khaki

  2. Valdi

    Przypomnijmy to diehl defense serwisuje wszystkie pociski NSM. Nie wiemy co podpisała zielonka? A tym razem Widzę czterech śpiących

    1. Razparuk

      O czym szanowny kolega pisze? WZE serwisuje i recertyfikuje NSM z PSZ. Tyle...a Diehl to ma deal.

    2. Valdi

      Poprzedni prezes też tak myślał ale domagał się 26 mln PLN na sprzęt diagnostyczny Puenta? 😱😱😱😱😱😱

Reklama