Rozpoczęto budowę nowego zakładu produkcyjnego we współpracy z Wojskowymi Zakładami Nr 1 S.A.. Nowy zakład ulokowany w Dęblinie będzie uczestniczył w łańcuchu dostaw pocisków PAC-3 MSE dla systemu obrony powietrznej Patriot dla Sił Zbrojnych RP.
Działania te są bezpośrednio powiązane z realizacją przez Lockheed Martin partnerskich porozumień przemysłowych z Polską Grupą Zbrojeniową S.A. i umów offsetowych zawartych z Ministerstwem Obrony Narodowej po zakupie przez Wojsko Polskie systemu Patriot w ramach programu Wisła. Według wstępnych planów w przyszłym roku po zakończeniu budowy w nowym obiekcie o powierzchni 3000 m2 ma zostać zatrudnionych ok. 20 polskich pracowników, a sam zakład ma uczestniczyć w produkcji podzespołów do pocisków PAC-3 MSE.
Czytaj też: PGZ współpracuje z amerykańską zbrojeniówką
Ten program jest kamieniem milowym w obecnych i przyszłych relacjach z firmą Lockheed Martin. [...] Niecierpliwie czekamy na dalszą, wspólną pracę nad programem WISŁA, który jest jednym z kluczowych przedsięwzięć dla zapewnienia bezpieczeństwa Polski w najbliższej przyszłości. Jesteśmy otwarci na dalszą współpracę z koncernem Lockheed Martin także w innych programach.
Współpraca pomiędzy WZL1 i Lockheed Martin rozpoczęła się w 2018 roku na mocy umowy offsetowej zawartej ze Skarbem Państwem RP. W jej ramach koncern zobowiązał się do współpracy z tym zakładem w zakresie produkcji i kwalifikacji komory kontenera startowego pocisku PAC-3 MSE (Missile Segment Enhancement). Pakiet umów wykonania zobowiązań offsetowych z Lockheed Martin zatwierdzono w marcu 2019 roku, obejmuje on m.in. właśnie zdolności związane z pociskami PAC-3 MSE, a także utworzenie centrum badań pocisków rakietowych Hardware-In-The-Loop (powstanie ono w WZE w Zielonce).
Lockheed Martin od ponad 20 lat jest strategicznym partnerem polskiej obrony narodowej i przemysłu. Firma poważnie traktuje swoje zaangażowanie we wspieranie polskiej gospodarki poprzez inwestycje, tworzenie miejsc pracy i dzielenie się technologią
Lockheed Martin przypomina, że jest obecny w Polsce już od trzech dekad. Swoje pierwsze biuro w centrum Warszawy otworzył w 1997 roku i od tego momentu blisko współdziała z polskim resortem obrony w szeregu programów w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności. Wśród nich można wymienić m.in. Centrum Wspomagania Operacji Powietrznej, myśliwce wielozadaniowe F-16C/D Block 52+ Jastrząb i F-35, samoloty transportowe C-130 Hercules i M28 Bryza, śmigłowce wielozadaniowe Black Hawk, tarczę antyrakietową Aegis Ashore (budowaną na rzecz jednostek US Navy rozmieszczonych m.in. w Polsce) czy zaawansowane systemy celownicze Sniper.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie