Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

XX MSPO - Szanse polskiego przemysłu obronnego w Azji

Wicedyrektor departamentu Azji i Pacyfiku MSZ Paweł Milewski- fot. Piotr A. Maciążek
Wicedyrektor departamentu Azji i Pacyfiku MSZ Paweł Milewski- fot. Piotr A. Maciążek

Wicedyrektor departamentu Azji i Pacyfiku MSZ Paweł Milewski nakreślił podczas XX MSPO szanse polskiego przemysłu obronnego na rynkach azjatyckich.



Milewski podczas swojego wystąpienia przytoczył prognozy geopolityczne, wedle których w 2025 świat będzie wielobiegunowy, z wyjątkową rolą Chin i Indii.

"Chiny będą pierwszą a Indie trzecią gospodarką świata jeśli obecne trendy utrzymają się"- dodał dyplomata.

Popyt na zbrojenia państw Azji, którego jesteśmy świadkami napędza rozwój Chin i zmiana amerykańskiej doktryny wojennej. Jak w takich realiach mogą odnaleźć się polskie firmy sektora obronnego?

Mamy dobre i o wiele dłuższe niż Europa Zachodnia kontakty z większością krajów Azji. Uznaliśmy bardzo szybko np. CHRL . W Wietnamie i Mongolii wielu członków rządu mówi po Polsku, bo studiowali w młodości w naszym kraju.

Po okresie zaniedbań ostatnie 5 lat to aktywizacja naszej azjatyckiej polityki . Jeśli wszystko się uda szef MSZ Radosław Sikorski i Premier Donald Tusk odbędą wizyty w Chinach. Był w tym kraju niedawno także Prezydent Bronisław Komorowski. W przyszłym roku głowa naszego państwa uda się prawdopodobnie w oficjalną podróż do Indii. Wszystkie wizyty mają aspekt biznesowy, przedsiębiorcy mogą w nich uczestniczyć .

Zdaniem Milewskiego Polska nie będzie krajem pierwszoligowym w kontaktach Europy z Azją. Mamy jednak szansę awansować z trzeciej do solidnej drugiej ligi. Polski atut to brak nachalnego promowania własnych interesów politycznych podczas sprzedaży uzbrojenia.

Piotr A. Maciążek
Reklama

Komentarze

    Reklama