Przemysł Zbrojeniowy
Wzrost przychodów w sektorze obronnym i lotniczym. Na czele firmy z Europy
Po okresie spowolnienia globalna branża obronna i lotnicza wraca na ścieżkę wzrostu - pisze w swoim raporcie „Global Aerospace & Defense sector financial performance study” firma Deloitte. Jak podaje, przychody przemysłu lotniczego i obronnego w ujęciu globalnym w 2015 roku wyniosły 674,4 mld dolarów i były o 3,8 proc. wyższe niż rok wcześniej. Znaczący wzrost w branży A&D odnotowały przede wszystkim firmy z Europy.
Wzrost przychodów sektora związany jest głównie z rozwojem lotnictwa cywilnego, w którym przychody zwiększyły się aż o 6,4 proc. r. Po kilku latach spodków swoje przychody poprawił jednak również sektor obronny (1,7 proc. w porównaniu do 2014 roku). W ubiegłym roku znaczący wzrost w branży A&D odnotowały przede wszystkim firmy z Europy, których przychody urosły o 8,2 proc., w porównaniu do 1,4 proc. wzrostu, który osiągnęły przedsiębiorstwa obronne i lotnicze z USA.
Do takich wniosków doszła firma Deloitte, która na potrzeby raportu przeanalizowała wyniki stu największych firm z branży lotniczej i obronnej, których przychody osiągnęły poziom minimum 500 mln dolarów zgodnie ze sprawozdaniami finansowymi na 31 grudnia 2015 r. Zgodnie z nim, w 2015 roku globalny sektor lotniczy i obronny urósł o 3,8 proc., prześcigając tempo wzrostu globalnego produktu krajowego brutto, wynoszącego 2,4 proc. Przychody analizowanych firm zwiększyły się o 24,8 mld dolarów i osiągnęły poziom 674,4 mld dolarów.
Jest to pozytywna zmiana, biorąc pod uwagę, że w 2014 roku było to jedynie 1,9 proc., a w 2013 roku 3,2 proc., podczas gdy w 2012 roku wzrost ten sięgnął aż 5,8 proc. Na odwrócenie tego negatywnego trendu miała wpływ poprawa sytuacji w sektorze obronnym, którego przychody w 2015 roku wzrosły o 1,7 proc., czyli 5,8 mld dolarów.
W ocenie ekspertów trend ten utrzyma się również w roku 2016 i 2017. Ma to oczywiście związek z rosnącymi wydatkami na obronność.
Lotnictwo górą
Cały wzrost, jak wskazują autorzy raportu, to jednak przede wszystkim zasługa producentów samolotów i sprzętu lotniczego. Tutaj wzrost przychodów wynosił dokładnie 6,35 proc., co oznacza, że zyski sięgnęły sumy 325,5 mld dolarów. Na taki wynik wpłynął: rosnący popyt na lotniczy transport pasażerski (zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, Indiach oraz Chinach) oraz konieczność wymiany przestarzałych maszyn na nowe, zużywające mniej paliwa.
Co więcej, był to dla sektora lotnictwa cywilnego rekordowy rok w przypadku liczby dostaw (wzrost dostaw o 3,3 proc. do poziomu 1 397 sztuk) oraz zamówień (13 467 sztuk, wzrost o 3,4 proc.) na nowe samoloty. Rekordowy poziom osiągnęła również wartość tych zamówień - 1,9 mld dolarów.
Zgodnie z oceną autorów raportu, między 2015 a 2034 rokiem sprzedanych zostanie 34 tys. sztuk samolotów odrzutowych o łącznej wartości katalogowej 5,47 bln dolarów.
Europejskie zyski
Jak podaje Deloitte, w ubiegłym roku zysk operacyjny całej światowej branży lotniczej i obronnej wyniósł 70,2 mld dolarów. Co ciekawe firmy produkujące sprzęt dla lotnictwa cywilnego i przemysłu obronnego z siedzibą w USA wygenerowały 424,1 mld dolarów przychodów, co daje im 62,9 proc. udziału w całym zestawieniu 100 największych przedsiębiorstw w sektorze A&D, zaś firmy europejskie – 203,9 mld dolarów (30,2 proc.).
Okazuje się jednak, że firmy z Europy "dzięki większej konkurencyjności, wyższym wydatkom na obronność oraz stałemu wzrostowi produkcji liczby samolotów cywilnych" odnotowały wyższy wzrost przychodów niż konkurencja z USA. Wynosił on dokładnie 8,2 proc. (1,4 proc. w przypadku USA).
Boeing na czele
Nie zmienił się również układ sił wśród producentów samolotów i sprzętu obronnego - podaje Deloitte. Na czele analizowanych firm mamy koncern Boeing Company, którego wzrost przychodów w 2015 roku wyniósł 5,9 proc. - dostarczył 762 samoloty. Na drugim miejscu znalazła się grupa Aibus (wzrost o 6,2 proc.) oraz Lockheed Martin (wzrost o 1,2 proc.). Przychody dwudziestu największych firm z sektora A&D stanowią blisko 74,8 proc. przychodów całego zestawienia 100 firm z tej branży.
Co ciekawe, największy wzrost przychodów odnotowała firma Engility. Wyniósł on 52,2 proc.