Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

WZInż. włączone do struktury Huty Stalowa Wola

Fot. archiwum 11 DKPanc.
Fot. archiwum 11 DKPanc.

Wojskowe Zakłady Inżynieryjne (WZInż) zostały włączone w strukturę Huty Stalowa Wola. Wzmocni to zdolności HSW w zakresie zdolności serwisowania produkowanego przez tą spółkę sprzętu, a równocześnie zachowany zostanie istniejący potencjał WZInż. związany z ich obszarem specjalizacji.

Jak podaje HSW, dnia 1 grudnia 2021 roku wpisem do rejestru przedsiębiorców prowadzonym przez XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie zakończył się proces inkorporacji Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych S.A. w struktury Huty Stalowa Wola S.A. W efekcie procesu z dniem 1 grudnia br. Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A. rozpoczną działalność w formule zamiejscowego Oddziału Huty Stalowa Wola S.A.

Podstawą uruchomienia procesu inkorporacji była Uchwała Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 29 października 2021 roku w sprawie połączenia Huty Stalowa Wola S.A. z Wojskowymi Zakładami Inżynieryjnymi S.A. z siedzibą w Dęblinie. Proces przeprowadzono w trybie art. 492 § 1 pkt 1. Kodeksu Spółek Handlowych, który zakładał przeniesienie majątku WZInż. S.A. w zamian za akcje HSW S.A. dla akcjonariuszy spółki przejmowanej. Proces podwyższył kapitał zakładowy HSW S.A. Spółka zyskała Oddział w Dęblinie.

Zmiany własnościowo-kapitałowe formalnie rozpoczęły Uchwały Zarządów obu Spółek podjęte w lipcu 2021 r., które były poprzedzone wieloma analizami, w tym badaniem due diligence spółki przejmowanej. W lipcu 2021 r. przyjęto plan połączenia spółek. Przeprowadzono również dialog ze stroną społeczną. Ostatnim etapem czynności prawnych były uchwały Zgromadzeń Akcjonariuszy Spółek. W dniu 5 listopada 2021 r. złożono wniosek o zmianę wpisu do sądu rejestrowego o dokonanie wpisu w przedmiocie połączenia spółek.

Przeprowadzony proces inkorporacji pozwoli uzyskać realne korzyści w zakresie optymalizacji kosztowej oraz osiągnąć większą wydajność produkcyjną.

HSW podkreśla, że specjalizacja serwisowo-remontowa Oddziału w Dęblinie zostanie utrzymana, natomiast w dalszym etapie planowane jest rozwinięcie centrum szkoleniowo-serwisowego w oparciu o doświadczenie i zasoby Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych. W pierwszym etapie funkcjonowania Oddział będzie kontynuował działalność w oparciu o sprzedaż części do remontowanego sprzętu wojskowego i udział w produkcji sprzętu. W dalszej perspektywie kierunkiem rozwoju będzie stworzenie i rozwój kompetencji szkoleniowych oraz serwisu wyrobów produkowanych w HSW S.A.

Nowo utworzony Oddział w Dęblinie w swoich kompetencjach zachowa dotychczasowy zakres działalności, w tym wykonywanie remontów, modernizacji i modyfikacji sprzętu eksploatowanego w Siłach Zbrojnych RP, w szczególności: sprzętu inżynieryjnego, sprzętu minersko – rozpoznawczego, sprzętu saperskiego, pojazdów samochodowych różnego przeznaczenia (w tym specjalistycznych), pojazdów gąsienicowych wszelkich typów, silników wykorzystywanych w powyższym sprzęcie; produkcję zespołów, podzespołów do tego sprzętu, a także szerokiej gamy kontenerów i zabudów kontenerowych na potrzeby sił zbrojnych i rynku cywilnego; konstrukcji stalowych i innych konstrukcji spawanych.

Dzięki doświadczeniu Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych Huta Stalowa Wola zyska strukturę serwisowo-remontową. HSW S.A. w przeszłości samodzielnie nie serwisowała produkowanego sprzętu, czym zajmowały się wyspecjalizowane zakłady remontowe. Dodatkowym atutem nowego Oddziału w Dęblinie jest jego lokalizacja w środkowej Polsce, co ma znaczenie dla zapewnienia efektywnej obsługi serwisowej. HSW S.A. planuje rozwinąć zakres serwisu oraz stworzyć centrum szkoleniowe przy wykorzystaniu infrastruktury i doświadczenia WZInż

prezes HSW S.A. Bartłomiej Zając

Cele procesu połączenia obu spółek wpisują się w założenia strategiczne Grupy Kapitałowej PGZ S.A. określone w Strategii Grupy PGZ na lata 2019-2023. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. realizuje plan konsolidacji i rozwoju spółek Grupy PGZ. Jako właściciel chce zwiększać potencjał Grupy oraz korzyści biznesowe, które wynikną z łączenia spółek. Dzięki decyzji o połączeniu Huty Stalowa Wola S.A. z Wojskowymi Zakładami Wojskowymi S.A. powstanie silny ośrodek produkcyjno-rozwojowo-serwisowy, który będzie kontynuował działalność obu organizacji, ale też rozwijał i realizował nowe zadania. PGZ S.A. pozytywnie oceniając dotychczasową działalność HSW S.A. postanowiła wesprzeć jej rozwój i umocnić domenę artyleryjską Grupy PGZ. Powstały ośrodek pomoże sprostać wyzwaniom, jakie przed polskim przemysłem stawia Plan Modernizacji Technicznej w zakresie rozwoju wojsk lądowych i artylerii oraz wojsk inżynieryjnych.

image
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (9)

  1. ;)))

    Nooo, i to blokowało wieże do Borsuka !

  2. Monkey

    Bardzo dobra decyzja, także dla WZInż. Jelcz bardzo dobrze wyszedł na połączeniu z HSW. A sama Huta tylko wzmacnia swoją pozycję tak pod względem produkcji i serwisu, jak i wewnątrz samej PGZ.

  3. Piotr ze Szwecji

    Bardzo dobrze przemyślana ekspansja. Życzę sukcesów ekonomicznych, dzięki tej ekspansji, też na rynku cywilnym. Co się tyczy kontenerów to by istniała możliwość przekonania logistyki WP do zakupu szpitali kontenerowych? Sala operacyjna wymagałaby inteligentnego stabilizatora w razie trzęsącej się ziemi od ewentualnych wybuchów. Ot taka idea.

    1. Tow.Piotrze,konstrukcja z drewnianych podkładów kolejowych,piasku jako podbudowy, opon z poj.ciezarowych ,gumowych taśm z przenośników ( ziemia się nie trzęsie- powinno być : drgań przenoszonych przez grunt)powinno wystarczyć.

    2. mick8791

      I kolejna serwowana przez Ciebie bzdura! Przyjmij chłopcze do wiadomości, że WP posiada na swoim wyposażeniu kontenerowe szpitale polowe!

    3. Piotr ze Szwecji

      Nie chodzi o wyciszanie drgań, tylko o zupełne anulowanie ich z automatyczną wysoką precyzją na poziomie 21 wieku. Twoja konstrukcja nie bierze pod uwagę dla przykładu "trzęsienia ziemi" od artyleryjskich wybuchów termobarycznych (300 km rakiety Rosjan mają chyba takie głowice?), gdzie drgania przenosi przecież nie tylko sam grunt, co powietrze także. Tam jest jakaś szkoła krótkowzroczności w Polsce dla Polaków bez szlacheckiej fantazji i rodzenia?

  4. rex

    dobrze że HSW przejęła ten zakład. Miałem z nimi do czynienia , to z organizacyjnego i punktu widzenia i podejścia dużej części załogi do swojej pracy była ciemna komuna

    1. db+

      Jak ludzie dalej bęąa dostawac dwa tysiące na rękę to nie licz na entuzjazm. Zreszta gdy odejdą starzy fachowcy, którzy chca tylko dociagnąć do emerytury nie będzie ludzi do pracy. Dęblin to miasto wojskowych emerytów, młodych tam nie ma.

    2. Niestety zmartwię Cię ale w HsW

    3. No skąd

      Pracowałem tam w latach 80tych. Teraz to jest cień tego co było kiedyś.

  5. Tak mi się zdaje

    Czas opracować nowy Pływający Transporter Gąsienicowy.

    1. x

      Coś ostatnio mówili o oparciu pojazdu podobnego do PTS-a na Borsuku, ale jakoś mi to sobie trudno wyobrazić...

    2. Tak mi się zdaje

      Czyli... pierwszy nieśmiały, niewidoczny kroczek zrobiony.

    3. (oryginalny) x

      Nie pierwszy kroczek, ale przeciąganie tematu latami, jak w innych przypadkach. O konieczności zastąpienia PTSów było już chyba w pierwszym PMT z 2013. W pewnym momoncie mieli go robić na bazie Hipopotama. Potem, wszystko poszło "jak zwykle"...

  6. men

    Do pytajnika: wguglaj sobie "wielofunkcyjna maszyna inżynieryjna Pinia" Obrum, tam się wszystkiego dowiesz, pozdrawiam

  7. kibic

    Może to i dobry krok, ale dla mnie najważniejszy jest los Borsuka i wieży ZSSW-30. Niech MON kupi przynajmniej kilka sztuk. Doświadczenia użytkownika są nie mniej istotne niż testy poligonowe. Nie można marnować czasu na trzymanie w szufladzie gotowego produktu.

  8. Wojtek_3

    Słuszny kierunek, huta zaraz będzie zawalona produkcją na maxa, a przeglądy i serwisy zajmowały by czas, infrastrukturę i kadry. A tak korzyść obopólna.

  9. men

    Pinia,.................................................jak najszybciej powrócić do tego projektu

    1. Pytajnik

      A jaśniej?