Zgodnie z treścią porozumienia przewiduje się również podejmowanie działań w celu zwiększania kompetencji osobistych czy realizację programów stypendialnych i stażowych, przeznaczonych dla studentów i absolwentów Politechniki Rzeszowskiej. Współpraca tarnowskiej spółki z rzeszowską uczelnią ma mieć charakter długookresowy.
Dokument został podpisany przez członka zarządu ZM Tarnów Wojciecha Gruszeckiego oraz rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. Marka Orkisza. Zgodnie z wypowiedzią Wojciecha Gruszeckiego pierwsze konkretne prace z udziałem spółki i Politechniki Rzeszowskiej mają zostać podjęte w obszarach badań kompatybilności elektromagnetycznej, precyzyjnej obróbki mechanicznej oraz nakładania powłok na metale. Porozumienie obejmuje również wsparcie merytoryczne prowadzonych badań czy udostępnianie wyników ekspertyz, mogących wywrzeć wpływ na procesy produkcyjne.
Zakłady Mechaniczne w Tarnowie podkreślają, że podejmowane przez spółkę działania są zgodne z założeniami Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, stanowiącego część perspektywy finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Tarnowska spółka prowadzi obecnie kilkanaście projektów rozwojowych, a wcześniej podpisano między innymi porozumienie o współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.