Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wojsko kupi system identyfikacji pola walki na KTO ROSOMAK

fot. M.Dura
fot. M.Dura

Inspektorat Uzbrojenia opublikował informację o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego dotyczącego „systemu identyfikacji obiektów pola walki”. System ten ma być zainstalowany na Kołowych Transporterach Opancerzonych KTO ROSOMAK w wersji bojowej z wieżą HITFIST-30.

Celem dialogu jest jak zawsze pozyskanie informacji niezbędnych do przygotowania opisu przedmiotu zamówienia dla „Systemu identyfikacji pola walki w relacji ziemia-ziemia” oraz dokonanie oceny rozwiązań proponowanych przez poszczególnych uczestników dialogu. Inspektorat Uzbrojenia chce między innymi sprawdzić, czy te rozwiązania spełniają wcześniej określone, wstępne wymagania, jakie będą koszty ich pozyskania, eksploatacji i wycofania, jakie będą potrzeby jeżeli chodzi o zabezpieczenie logistyczne oraz jaki będzie harmonogram czasowy ich wprowadzania.

Wojsko przygotowuje się w ten sposób do pozyskania 60 zestawów systemu identyfikacji pola walki, który ma „zapewnić identyfikację w czasie rzeczywistym obiektów wojsk własnych wykorzystujących elementy systemu, znajdujących się w rejonie operacyjnym w relacjach ziemia-ziemia” (minimum w zakresie „Swój”/„Friend” oraz „Nieznany”/„Unknown”) i być przygotowany do pełnej integracji z systemami usługowymi platformy (np. systemami zarządami pola walki BMS/BFT i systemami kierowania ogniem SKO).

Inspektorat Uzbrojenia nie planuje przy tym pozyskania urządzeń identyfikacji pasywnej (np. opartych o systemy optoelektroniczne), ale chce wprowadzić urządzenia aktywnej identyfikacji wykorzystujące fale radiowe lub radiolokacyjne. Będzie to więc system składający się z urządzeń zapytujących (interrogatorów) i odpowiadających (transponderów), a więc zbudowany podobnie jak system identyfikacji radiolokacyjnej „swój-obcy” (IFF) stosowany powszechnie na statkach powietrznych, okrętach oraz radarach naziemnych.

Cały zestaw ma spełniać wymagania określone w dokumencie standaryzacyjnym NATO STANAG 4579 „Battlefield target identyfication devices (BTIDs)” („Środki identyfikacji celów na polu walki”). Ma on m.in.: zapewnić identyfikację w czasie rzeczywistym obiektów wojsk własnych wykorzystujących jego elementy z prawdopodobieństwem poprawnej identyfikacji na poziomie nie mniejszym niż 99 proc. oraz dostarczać dane identyfikacyjne do operatora w czasie nie większym niż 1 sekunda od wysłania sygnału zapytania (sam wynik zapytania ma być przedstawiony „w sposób czytelny i jednoznaczny”).

Założono również, że nowy system powinien mieć możliwość współpracy z platformowym systemem nawigacji satelitarnej oraz z innymi systemami tego typu wykorzystywanymi w NATO.

Jeżeli chodzi o tzw. „kluczowe wymagania” to każdy zestaw identyfikacyjny powinien:

 • mieć maksymalny zasięg identyfikacji nie mniejszy niż 1,5 raza maksymalnego efektywnego zasięgu uzbrojenia;
 • mieć minimalny zasięg identyfikacji nie większy niż 100 m;
 • zapewniać rozróżnialność platform znajdujących się w odległości co najmniej 50 m;
 • mieć możliwość jednoczesnej generacji odpowiedzi (transponder) na zapytania pochodzące od co najmniej trzech interrogatorów jednocześnie;
 • mieć możliwość odbioru i przetwarzania (interrogator) co najmniej trzech odpowiedzi;
 • rozróżniać odpowiedzi przesłane na jego własne zapytania od odpowiedzi na zapytania innych platform.

Istotnym zadaniem będzie rozwiązanie spraw związanych z bezpieczeństwem. System powinien bowiem zapewniać poufność kanałów transmisji danych do klauzuli POUFNE/NATO CONFIDENTIAL i być zabezpieczony przez możliwością jego wykorzystania przez nieprzyjaciela po jego ewentualnym przejęciu. Sama organizacja ochrony urządzeń w transporterach będzie bardzo dużym wyzwaniem.

Dialog techniczny ma zostać przeprowadzony we wrześniu br. natomiast zgłoszenia mają zostać przesłane do 31 sierpnia 2016 r.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Marek1

  Hurrraaa !! mamy kolejny 458 dialog techniczny !! Jest szansa, ze do końca roku IU uruchomi ich jeszcze ze 200 i wtedy WP osiągnie zamierzony potencjał bojowy ;-)))

 2. Afgan

  Najpierw zróbcie jedno co zaczęliście, czyli dozbroicie "Rośki" w PPK Spike i wdrożcie system wieżowy ZSSW-30, bo ta "niekończąca się opowieść" zaczyna już być żenująca.

 3. Stelle

  Kto potencjalnie oferuje takie systemy - jacyś polscy dostawcy?

  1. dk.

   I pamiętaj, że może to być wyłącznie gospodarka uspołeczniona, socjalistyczna. Czemu ? Bo te są teraz pryncypia... Ach sorry, nie ta instrukcja, teraz mówi się "podmioty gospodarcze pod kontrolą skarbu państwa"

Reklama