Przemysł Zbrojeniowy

Włoskie siły powietrzne podwajają flotę Masterów

Fot. Finmeccanica
Fot. Finmeccanica

Koncern Finmeccanica podpisał kontrakt z włoskim ministerstwem obrony, na mocy którego dostarczy dziewięć samolotów Aermacchi M-346.

Koncern Finmeccanica poinformował o podpisaniu umowy z włoskim ministerstwem obrony, zgodnie z którym do włoskich sił powietrznych trafi druga partia dziewięciu odrzutowych samolotów szkolnych Aermacchi M-346. Wartość kontraktu wynosi ponad 300 mln EUR.

Włoskie siły powietrzne powiększą w ten sposób dwukrotnie flotę posiadanych maszyn tego typu, noszących w lotnictwie Włoch oznaczenie T-346A.

Dostawa nowych maszyn rozpocznie się w tym roku, jej zakończenie planowane jest na rok 2018. W ramach umowy producent zapewni też wsparcie logistyczne. Kontrakt mówi też o dodatkowej fazie rozwoju systemu szkolenia zaawansowanego, którego M-346 jest częścią, a który składa się również z pomocy szkoleniowych, symulatorów oraz infrastruktury szkoleniowej w bazie sił powietrznych Lecce-Gelatina.

Czytaj też: Pierwszy lot szkoleniowy Polaka na Masterze.

Finmeccanica uzyskała dotychczas zamówienia na 68 samolotów Aermacchi M-346 - 18 maszyn trafi do Włoch, 30 do Izraela, 12 będzie służyć w Singapurze, natomiast osiem będzie latać z biało-czerwonymi szachownicami polskiego lotnictwa (kontrakt z polskim ministerstwem obrony zawiera opcję na kupno czterech dodatkowych maszyn).

Aermacchi M-346 to dwusilnikowy, dwumiejscowy samolot szkoleniowy, wykorzystywany do zaawansowanego szkolenia pilotów wojskowych.

Komentarze