Przemysł Zbrojeniowy
Wielozadaniowe pociski przeciwpancerne z USA [Defence24 TV]

Lockheed Martin oferuje Siłom Zbrojnym RP przeciwpancerne pociski kierowane Javelin i Hellfire, jak i będący rozwinięciem tego ostatniego JAGM. Wszystkie te systemy są obecnie integrowane z nowymi platformami bojowymi.
"Javelin jest i pozostanie głównym uzbrojeniem brygadowych zespołów bojowych US Army, a także Marines i Sił Specjalnych i planuje się, że pocisk pozostanie w służbie przynajmniej do 2050 r. (…) Javelin będzie podlegał dodatkowym usprawnieniom, co uczyni go środkiem, który będzie skuteczny przeciwko nowo pojawiającym się zagrożeniom"
W rozmowie z Defence24.pl Joe Elmer International Business Development, Lockheed Martin Missiles and Fire Control podkreślił, że Javelin pozostanie w służbie różnych rodzajów sił zbrojnych USA jeszcze co najmniej do 2050 roku. Jednocześnie będzie modernizowany, aby sprostać nowo pojawiającym się zagrożeniom.
Joe Elmer podkreśla też, że Javelin jest bronią prostą w obsłudze, co może mieć istotne znaczenie na przykład dla Wojsk Obrony Terytorialnej. „Kolejna kwestia, którą należy odnotować, to to, że ppk Javelin są używane przez siły amerykańskie stacjonujące w Polsce” – zaznacza. Pociski tego typu są też integrowane na kołowych transporterach opancerzonych w układzie 8x8 typu Stryker.
Innym systemem obrony przeciwpancernej Lockheed Martin proponowanym jest ciężki Hellfire. Podobnie jak Javelin, pocisk tego typu jest używany w dużych ilościach przez siły zbrojne USA, jak i sojuszników. W rozmowie z Defence24.pl TV przedstawiciel koncernu zapewnił, że obecnie otrzymuje on zamówienia na 11 tys. rakiet tego typu rocznie.
Hellfire są najczęściej stosowane w trybie powietrze-ziemia, jako uzbrojenie śmigłowców bojowych, jak i bezzałogowych systemów powietrznych klasy Reapera i Gray Eagle. Mogą być jednak odpalane również z platform naziemnych, jak i nawodnych.
Czytaj też: Szybki zakup tarczy dla wojsk USA w Europie. Armaty, rakiety i broń niekinetyczna [ANALIZA]
Rakiety Hellfire są dostępne w dwóch wariantach: Romeo (kierowanym laserowo) i Longbow (samonaprowadzanym radarowo). Amerykańska armia rozważa zastosowanie pocisków rodziny Hellfire na nowo opracowywanych zestawach przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu, między innymi w celu zwalczania dronów. Z kolei nowy pocisk JAGM, który jest rozwijany etapowo i niebawem osiągnie gotowość operacyjną, będzie mieć wielosensorowy system naprowadzania.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.