Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Wielka Brytania wesprze odbudowę marynarki Ukrainy

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Wielka Brytania i Ukraina zawarły porozumienie o wspólnej odbudowie ukraińskich, okrętowych sił morskich, przemysłu stoczniowego oraz wojskowej infrastruktury brzegowej. Jest to efekt wcześniejszych negocjacji oraz umowy intencyjnej podpisanej 7 października 2020 roku w obecności Prezydenta Ukrainy Wołodimira Zełeńskiego.

Wiceminister obrony Ukrainy Olieksandr Mironiuk, minister zamówień obronnych Wielkiej Brytanii Jeremy Quin oraz prezes Babcock David Lockwood podpisali porozumienie wykonawcze (Memorandum of Implementation) w sprawie realizacji morskich projektów partnerskich pomiędzy konsorcjum przemysłu brytyjskiego a ukraińską marynarką wojenną. Świadkami tego wydarzenia byli: sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Olieksij Daniłow, pierwszy lord morski Wielkiej Brytanii admirał Tony Radakin oraz ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons.

By zdarzeniu nadać jeszcze większą rangę, uroczystość złożenia podpisów pod odpowiednimi dokumentami zorganizowano 21 czerwca 2021 roku na pokładzie brytyjskiego niszczyciela HMS „Defender”, który m.in. dlatego przypłynął do Odessy. Wcześnie okręt ten brał udział w ćwiczeniach, w których poza Brytyjczykami i Ukraińcami uczestniczyli Amerykanie.

Podpisane na HMS „Defender” memorandum zakłada dwustronną współpracę w realizacji trzech najważniejszych zadań:

  • We wspólnym projektowaniu i budowaniu okrętów;
  • W modernizacji przemysłu stoczniowego na Ukrainie;
  • W budowie dwóch nowych baz morskich dla ukraińskiej marynarki wojennej.

W oficjalnym komunikacie ukraińskie ministerstwo obrony podkreśliło, że jest to „kolejny krok w rozwoju współpracy bilateralnej między Ukrainą a Wielką Brytanią w celu wzmocnienia ukraińskiej marynarki wojennej, która jest stale zagrożona na Morzu Czarnym i Azowskim”.

Ten rozwój ma polegać m.in. na odbudowie ukraińskich, okrętowych sił uderzeniowych. W tym celu, w październiku 2020 roku została podpisana umowa intencyjna w sprawie budowy ośmiu szybkich, kutrów rakietowych za około 1,25 miliarda funtów (około 1,4 miliarda euro). Będą to najprawdopodobniej okręty rozwinięte na bazie jednostek typu Barzan, z których pierwsze dwa mają zostać zbudowane w Wielkiej Brytanii, a sześć pozostałych w jednej ze stoczni ukraińskich. Komunikat Babcock dodaje, że obok okrętów rakietowych mowa jest też o rozbudowie "nowoczesnej zdolności fregat" i uzbrojenia okrętowego.

Reklama
Reklama

Równie ważnym zadaniem planowanym do zrealizowania wspólnie z Brytyjczykami jest budowy dwóch baz morskich: w Oczakowie nad Morzem Czarnym oraz w Berdiańsku nad Morzem Azowskim. Brytyjskie pieniądze i pomoc mają pozwolić przystosować te porty do standardów NATO, a więc do łatwego przyjmowania okrętów sojuszniczych w razie, gdyby zaszła taka konieczność.

Wszystko to będzie się odbywało przy wydatnej pomocy finansowej ze strony Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy mieli podobno zaproponować Ukraińcom dziesięcioletnią pożyczkę w wysokości 1,25 miliarda funtów (około 1,4 miliarda euro). Wielkość brytyjskiej pożyczki ma jednak zależeć od własnego wkładu, jaki Ukraina będzie mogła wyłożyć na modernizację własnej marynarki wojennej.

Prezes Babcock David Lockwood stwierdził, że spółka jest dumna z możliwości wspierania zdolności morskich Ukrainy. Podkreślił też rolę współpracy z rządem brytyjskim. Babcock będzie bowiem liderem przemysłowym programu ze strony brytyjskiej, będzie wspierany przez inne podmioty ze Zjednoczonego Królestwa, takie jak MBDA, Thales i Royal Haskoning DMV. Oczywiście Brytyjczycy będą współpracować również z partnerami przemysłowymi z Ukrainy.

Niszczyciel HMS „Defender” jest już drugim, brytyjskim okrętem, jaki w ciągu ostatnich kilku tygodni przybył do Odessy. Wcześniej bazę tą odwiedził bowiem również pełnomorski okręt patrolowy typu River – HMS „Trent”.

„Wspólne projekty morskie i regularne wizyty okrętów wojennych są świadectwem bliskich więzi między Wielką Brytanią a Ukrainą, partnerstwa i przyjaźni”

Ministerstwo Obrony Ukrainy
Reklama

Komentarze

    Reklama