Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Większość Tytana zaakceptowana przez wojsko

ZISW TYTAN
ZISW TYTAN
Autor. Mateusz Mitkowa/Defence24

Ponad 60 procent elementów Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki Tytan przeszło badania kwalifikacyjne, a pozostałe właśnie je przechodzą – dowiedział się Defence24 od ppłk Grzegorza Polaka, rzecznika Agencji Uzbrojenia. Wpisuje się to w zapowiedzi o skokowej poprawie jakości indywidualnego wyposażenia żołnierza w ciągu najbliższych dwóch lat.

„W ramach programu operacyjnego Zaawansowanych Indywidualnych Systemów Walki Tytan opracowane zostały prototypy elementów składowych kompletnego systemu. Na obecną chwilę kilka wyrobów znajduje się na wyposażeniu Wojska Polskiego, ponad 60% elementów przeszło już badania kwalifikacyjne. Pozostałe systemy znajdują w trakcie badań kwalifikacyjnych” – poinformował Defence24.pl ppłk Grzegorz Polak. Jak dodał kilka wyrobów z programu już znajduje się Sił Zbrojnych RP (w tym kbk Grot), a wdrożenie kolejnych systemów uzależnione jest od terminu zakończenia badań kwalifikacyjnych oraz opracowania dokumentacji technicznej danego wyrobu.

Reklama

Jednocześnie wdrożenie Tytana komplikuje się w związku z rozwojem technicznym na świecie i doświadczeniami trwających wojen. Z tych powodów powstają wciąż nowe wymagania, a twórcy systemu muszą nadążać za zmianami.

Czytaj też

„Program wdrożenia ZISW jest podzielony na trzy poziomy realizacji, przy czym kolejne stanowią rozszerzenie poziomów je poprzedzających. Każdorazowo przed uruchomieniem opracowywania kolejnego poziomu programu dokonywany jest przegląd obowiązujących założeń pod kątem nowych wymagań pola walki oraz pozyskanych doświadczeń, w tym również z użytkowania dotychczasowej wersji ZISW Tytan” – informuje ppłk Polak.

Czytaj też

Umowę na realizację fazy badawczo-rozwojowej ZISW Tytan podpisano w biurowcu fabryki PCO S.A. 27 czerwca 2014 r. Zakończyło to dwuletnie negocjacje z krajowym przemysłem i ośrodkami naukowymi. Ostatecznie w skład konsorcjum ZISW Tytan weszły wówczas następujące podmioty: PCO S.A. jako lider, Polski Holding Obronny, Bumar Elektronika, Fabryka Broni Łucznik, Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol, WB Electronics, Wojskowa Akademia Techniczna, MESKO, Zakłady Metalowe DEZAMET, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, RADMOR (dziś będący częścią Grupy WB), Zakłady Mechaniczne Tarnów. Jednocześnie podpisano umowę ramową na dostarczenie 14 tysięcy kompletnych systemów „żołnierza przyszłości”.

Reklama
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (13)

  1. Lavnes123

    W momencie gdy program TYTAN zostanie zrealizowany to trzeba będzie wykreślić człon "zaawansowany" z nazwy bo zacznie być w tej chwili przestarzały...

  2. Extern.

    Z takim podejściem to nigdy nic nowego ci zwolennicy gwiazdy śmierci nie wdrożą, bo zawsze ktoś coś nowszego wymyśli. Jak to mówią lepsze jest wrogiem dobrego. Tyle że fakty są takie że wojsko nie mogąc się doczekać na to lepsze, właśnie musiało zamówić 80 tysięcy już przestarzałych hełmów wz. 2005. Swoją drogą ciekawe jak się w takiej osłonie szczęki złożyć do strzału.

    1. Leonidas

      ta osłona to do miotacza ognia jest ;)

    2. Lavnes123

      Nie prawda, nie musiało zamówić przestarzałych hełmów wz 2005. Maskopol ma nowoczesny hełm HB-04, który mógłby być zamawiany do czasu docelowego rozwiązania. To co robi wojsko ? No nie zamawia go bo by ktoś musiał pomyśleć przez 10 min nad tym, a łatwiej jest klepać cały czas to samo i fajrant. Tak jak zamawianie "zmodernizowanych" lubawek w latach 20 XXI wieku. No przecież to nawet nie jest już śmieszne, to jest tragiczne.

  3. Pankracy

    Żołnierz przyszłości to żołnierz bez stalowego hełmu, plecaka kostki, dudnięcej menażki, Peleryny-namiotu i wiecznie przemakającej BHtki. To już mamy częściowo za sobą. Lepiej skupić się na poprawianiu tego co mamy w dużych ilościach bo już są problemy z zaopatrzeniem żołnierzy już służących a jak trzeba będzie szybko powołać rezerwę na wojnę to będzie dramat. Mżonki o cyber żołnierzach możemy odłożyć na półkę z fantastyką lub zakupić takie systemy dla bardzo wąskiego grona jednostek bojowych. Gdzie w tym systemie współpraca z operatorem drona podającym współżędne celu, potencjalnego zagrożenia? Drony masakrują w ukrainie obie strony a my dalej piechotą spieszoną z BWP chcemy atakować przeciwnika. Kiedy mentalna zmiana u decydentów?

  4. Box123

    Mam dziwne wrażenie, że coś podobnego czytałem jakieś 4 lata temu. Zaczynam myśleć, że ludzkość szybciej poleci na księżyc Saturna niż my ukończymy ten projekt. Przecież to się ciągnie już tyle lat, że już powinien być opracowywany tytan 2, bo jak ten pierwszy wejdzie do produkcji to nie będzie już żadną innowacją na świecie, ani wobec naszych potencjalnych przeciwników

  5. SAS

    Co to ten żołnierz przyszłości? Karabin z optyką, radiotelefon, hełm, mundur i buty o które żołnierz się nie przewróci? Na to potrzeba aż 17 lat? Przecież WP ostatnią wojnę toczyło 75 lat temu. Jedyne co mogą to kopiować Amerykanów, ale to chyba można było wykonać szybciej.

  6. AdSumus

    Trzeba by zobaczyć całość, Ale z tego co widzę, wstydu nie ma.

    1. SAP3R

      To chyba oglądamy dwa różne projekty

  7. skition

    A czy do tej maski ze zdjęcia jest aparat tlenowy? To by było logiczne jakbyśmy zrezygnowali z rury wydechowej. Spaliny to najlepszy środek gaśniczy. Nie pali się już to co już się spaliło.... Po dwóch latach wszyscy zachwycają się " o jak ładnie się pali", ale nikt nie myśli jak miny zgasić.. Materiał wybuchowy jest zazwyczaj bez utleniacza ,więc logicznym jest pozbawienie tlenu dla jakiegoś pocisku.

    1. Ali baba,

      Materjał wybuchowy sam w sobie jest utleniaczem bo zawiera tlen w swoich cząsteczkach :Trotyl , heksogen , oktogen itp.

    2. skition

      Przy zastosowaniu palnika pirotechnicznego zaobserwowano zmianę dymu z białego na czarny ,gdyż trotyl posiada ujemny bilans tlenowy. Sięga on minus 78 %. Świadczy to o tym ,że trotyl potrzebuje tlenu do spalania. Owszem są środki o dodatnim bilansie tlenowym ale są też bardzo niestabilne np. nitrogliceryna ,więc miesza się ją z ziemią okrzemkową bądź wręcz z pyłem drzewnym przez co obniża się jej bilans tlenowy. Heksogen minus 21,6 %, oktogen minus 21,6%.

  8. Prezes Polski

    Co mnie zastanawia, cisza wokół kamuflażu mapa. Przypuszczam, że z.jakichs powodów nie spodobał się armii. Szkoda, że jak zwykle brakuje informacji dlaczego. Nie sądzę, żeby była to jakaś tajemnica. Nasze wojsko ma niestety prlowskie przyzwyczajenia związane z komunikacją z rynkiem, czyli nami.

    1. Thorn

      Szkoda , dobry, kamuflaż, szkoda ze tylko Maskpol i Wisport, produkują szpej w Mapie, o ile jakość produktów Wisportu jest ok, to maskpolowy szpej to dramat pod kątem wachlarza asortymentu ,i jakości wykonania, ładownice tylko otwarte,

    2. Bender

      Nowe umundurowanie w nowym kamuflażu jest testowane przez 5. Batalion Strzelców Podhalańskich. Jest o tym bardzo świeży materiał na YT: "Nowe mundury pod lupą 18 Dywizji". Żołnierzom się podoba, ale mają jakieś uwagi. To być może przedłuża proces testowania, ale powinno eliminować wady już na poziomie prototypu, a nie dopiero po zakupieniu 50 tys sztuk ;-)

    3. OptySceptyk

      Wojsko w zasadzie przyklepało kamuflaż "bigos"

  9. Essex

    To są jakies kpiny, ile juz lat to trwa? 60% przeszlo badania? Za 30 lat się wyrobią? To nie wiedzieli ze posep w technice i elekttonice jedt non stop???? Kurcze wyglada jakby mieli nadxieje klrpac Tytana w niezmienionej wersji przez nastepne lata a tu xonk....jskis postep sie fokonał....

  10. Otas

    Program rozpoczęty w 2007 roku ... tylko 17 lat minęło :/ Niedługo trzeba będzie rozpocząć program Tytan )) bo sporo sprzętu już będzie technologicznie przestarzała.

  11. Commo Guy

    Założenia systemu TYTAN są z około 2010-2012, podpisanie Umów nastąpiło w 2014 …. Jesteśmy ponad 10 lat później … czy coś się jeszcze nadaje ?

  12. Gregorius

    Ile to już lat trwają analizy i ustalenia? Pewnie ze 15 będzie i w końcu jakieś punktu udało się zaakceptować? Wow

  13. Stefan1

    10 lat minęło. Zmiany na polu walki dotyczą producentów uzbrojenia na całym świecie. Mimo to produkcja trwa a wyroby są dopracowywane w kolejnych seriach produkcyjnych. Lepiej mieć takie, niż nie mieć żadnych. U nas też produkcję czas zacząć.

Reklama