Przemysł Zbrojeniowy

Więcej Jaków-130 dla lotnictwa Rosji

Fot. Peter Gronemann/Wikipedia
Fot. Peter Gronemann/Wikipedia

Służby prasowe rosyjskiego ministerstwa obrony poinformowały o podpisaniu nowego kontraktu na dostawę samolotów szkoleniowych Jak-130.

Jak wynika z informacji przekazanej przez służby prasowe rosyjskiego ministerstwa obrony, rząd Federacji Rosyjskiej i koncern Irkut podpisały umowę, zgodnie z którą producent dostarczy siłom zbrojnym kolejne, nowe samoloty szkolne Jak-130.

Kontrakt, podpisany przez wiceministra obrony Jurija Borysowa i prezesa przedsiębiorstwa Irkut Olega Demczenko opiewa na dostawę 30 maszyn Jak-130 do końca 2018 r.

Samolot tego typu przeznaczony jest do szkolenia zaawansowanego przyszłych pilotów nowoczesnych samolotów wielozadaniowych, można go również wykorzystywać w misjach wsparcia. Obecnie w siłach zbrojnych Federacji Rosyjskiej służy ok. 80 maszyn tego typu.

Czytaj też: Rosjanie zwiększają liczbę samolotów szkolno-bojowych.

Samoloty Jak-130 służą obecnie w siłach zbrojnych Algierii, Bangladeszu, Białorusi i Rosji. Pojawiły się również doniesienia na temat dostaw tych samolotów dla Azerbejdżanu i Syrii.

Komentarze (3)

 1. Willgraf

  proszę porównać ich JAK-130 na zdjęciu i naszego JAK-130 kupionego od włochów - 10 x drożej i 5 x mniej możliwości ! na głupotę i upartość nie ma rady !

  1. lsd

   Włoska wersja jest lepsza. Ten jeden samolot może służyć do szkolenia pilotów bardzo różnych samolotów, dzięki unikalnemu systemowi sterowania, umożliwiającego zmianę charakterystyki pilotażu. Do walki nie nadaję się ani włoska, ani tym bardziej bardzo uboga wersja rosyjska. Włoska wersja to obecnie najlepszy samolot do szkolenia zaawansowanego i bardzo dobrze iż go wybrano, nawet jeżeli polska wersja nie jest w pełni wyposażona. Nie ma sensu płacić za rzeczy zbędne.

  2. Willgraf

   włoska wersja nie jest lepsza ...bo nie ma możliwości startu z lotnisk trawiastych...brak skrzela -wlotów powietrza na skrzydłach oraz zasłon głównych wlotów powietrza, słabsze podwozie ,brak pylonów i możliwości przenoszenia uzbrojenia...reszta jest taka sama - identyczna, a kto twierdzi inaczej nie widział ruskiego Jak-130 ! - cena włoskiego mastera w stosunku do ceny za jak-130 absurdalna - znowu kupiliśmy paradny samolocik !

 2. jasiu

  wykorzystywać je w celach wsparcia? Bez sensu. Nasze mastery będą za to pięknie wyglądać

  1. Qba

   A czemu nie, nawet Amerykanie rozważają coś podobnego http://www.thefiscaltimes.com/2016/03/14/5-Attack-Planes-Could-Replace-10-Warthog

  2. Pylon

   Nawet najstarsze Iskry mogły ganiać intruzów po niebie. Miały działko. Włoskie Yaki dla Polski są golusieńkie pod skrzydłami. Prawie jak nasze F-y.

 3. Greg

  Ciekawe czy po Mastery też można podwiesić tylko bombek?

  1. Lumia

   Tak można, przecież M-346 to Jak-130 na zachodnich agregatach, można rzec jego wierna kopia tak jak i Hongdu L-15.