Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Węgry: Rakiety AMRAAM zastąpią przeciwlotnicze Kuby?

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura.

Departament Stanu USA wyraził wstępną zgodę na sprzedaż Węgrom, w ramach programu Foreign Military Sales, 180 pocisków rakietowych AIM-120C-7 AMRAAM oraz związanych z tym usług wsparcia, wartość transakcji oszacowano na nie więcej niż 500 mln USD. Pociski będą użyte nie tylko w wersji powietrze-powietrze, ale również do modernizacji naziemnej obrony przeciwlotniczej. 

Z prośbą o umożliwienie sprzedaży tych pocisków rakietowych w trybie umowy międzyrządowej zwrócił się rząd Węgier. Transakcja ma objąć nie tylko wspomniane 180 pocisków AIM-120C-7, lecz także cztery zapasowe głowice naprowadzające, sześć treningowych pocisków CATM-120C, pojemniki na pociski, utajnione oprogramowanie (przeznaczone do radarów AN/MPQ-64F1 Sentinel, kupowanych przez Węgry w trybie bezpośredniej sprzedaży komercyjnej), części zapasowe, urządzenia kryptograficzne, systemy precyzyjnej nawigacji, a także usługi i wyposażenie szkoleniowe, logistyczne i podobne, publikacje techniczne, instrukcje obsługi, wyposażenie testowe. Umowa ma także objąć wsparcie techniczne, szkoleniowe i logistyczne, zarówno ze strony rządu USA, jak i producenta uzbrojenia.

W zawiadomieniu o planowanej sprzedaży Departament Stanu zwraca uwagę, że transakcja ta jest w pełni zgodna z polityką bezpieczeństwa narodowego USA, bezpośrednio wzmacnia bezpieczeństwo państwa NATO, zgodna jest również z założeniami amerykańskiej racji stanu, zakładającej sprzedaż nowoczesnego uzbrojenia sojusznikom z rejonu Europy Środkowej, co wzmocni możliwości współdziałania ich sił zbrojnych z armią USA, jednocześnie przyczyniając się do zwiększenia ich bezpieczeństwa. Armia węgierska nie powinna napotkać na jakiekolwiek trudności związane z wprowadzeniem pocisków tego rodzaju na swoje wyposażenie, a zawarcie i realizacja transakcji nie wpłynie na równowagę militarną w regionie.

Głównym wykonawcą umowy ze strony amerykańskiej będzie firma Raytheon Missile Systems, brak jest jakichkolwiek znanych zobowiązań offsetowych związanych z jej zawarciem.

Realizacja umowy nie będzie wymagała obecności personelu rządowego lub przedstawicieli producenta u kupującego, nie będzie też miała negatywnego wpływu na gotowość bojową sił zbrojnych USA. 

W ogłoszeniu poinformowano, że Węgry zawnioskowały o oprogramowanie integrujące te pociski z radarami MPQ-64F1 Sentinel, które Budapeeszt pozyska w ramach bezpośredniej sprzedaży komercyjnej (DCS). W praktyce oznacza to, że rakiety AMRAAM będą używane nie tylko w systemie powietrze-powietrze (na 14 myśliwcach Gripen), ale też na wyrzutniach naziemnych - najprawdopodobniej systemu NASAMS, bo to w nim wykorzystywane są kupowane rakiety.

Wcześniej pojawiały się doniesienia, że Węgry zakupią system Patriot, ale pozyskanie tańszego systemu NASAMS jest bardziej prawdopodobne. Budapeszt szuka obecnie następcy systemu przeciwlotniczego Kub, i to w jego miejsce zostanie przypuszczalnie wdrożony zestaw uzbrojony AMRAAM-y.  

Jak w każdym podobnym wypadku, notyfikacja Kongresu określa maksymalny zakres rzeczowy i finansowy umowy. Nie jest też równoznaczna z jej zawarciem, bo stosowne porozumienie musi zostać podpisane po przedłożeniu Węgrom oferty rządowej (LOA). Jest to jednak ważny krok na drodze do sfinalizowania relatywnie dużej partii zakupu pocisków AMRAAM przez Budapeszt.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.