Przemysł Zbrojeniowy
Węgry: Kolejne pociski AMRAAM-ER dla systemu NASAMS

Departament Stanu USA udzielił zgody na sprzedaż Węgrom 60 pocisków AIM-120C-7/C-8 AMRAAM-ER oraz rakiet szkoleniowych CATM-120C, modułów naprowadzania i dodatkowego wyposażenia za 230 mln dolarów. Jest to kolejny zatwierdzony przez DSCA pakiet pocisków dla tego kraju, które maja trafić nie tylko na uzbrojenie myśliwców ale też do aplikacji lądowej. Mowa tu o planowanym przez Budapeszt zastąpieniu posowieckich wyrzutni KUB systemem NASAMS, oferowanym wspólnie przez koncerny Kongsberg i Raytheon.
Udzielona 8 maja 2020 aprobata ze strony Defense Security Cooperation Agency (DSCA) dotyczy 60 pocisków AIM-120C-7/C-8 AMRAAM-ER o zwiększonym zasięgu, 4 szkoleniowych rakiet CATM-120C oraz dwóch dodatkowych modułów naprowadzania pocisków AIM-120C7/C8 wraz z dodatkowych wyposażeniem, takim jak kontenery transportowe, części zamienne, oprogramowanie itp. Łączna suma zamówienia nie może przekroczyć 230 mln dolarów a jego realizacja będzie należeć do Raytheon Missile Systems.
Pakiet ten uzupełnia udzielone w sierpniu 2019 roku zezwolenie na sprzedaż Węgrom 180 pocisków rakietowych AIM-120C-7 AMRAAM oraz związanych z tym usług wsparcia, wartość transakcji oszacowano na nie więcej niż 500 mln USD. W obu dokumentach poinformowano, że Węgry zawnioskowały o oprogramowanie integrujące te pociski z radarami MPQ-64F1 Sentinel 3D, które jak poinformował Budapeszt, pozyskane zostaną odrębnie w ramach bezpośredniej sprzedaży komercyjnej (DCS).
Jest to istotna informacja, gdyż radar tego typu nie jest instalowany na samolotach, ale stanowi element systemu NASAMS (Norwegian / National Advanced Surface to Air Missile System) oferowanego wspólnie przez norweską spółkę Kongsberg Defence & Aerospace i amerykański koncern Raytheon. Przy powstaniu tego systemu wykorzystano w znacznym stopniu istniejące, gotowe rozwiązania. Kongsberg dostarczył system kierowania ogniem oraz dowodzenia i kontroli. Raytheon ze swojej strony uzupełnił system o rakiety rodziny AIM-120 AMRAAM oraz stacje radarowe, w tym wspomniane wcześniej urządzenia typu AN/MPQ-64 Sentinel 3D.
Jak wynika z powyższych informacji, Węgry prowadzą już prawdopodobnie negocjacje dotyczące pozyskania systemów NASAMS w ramach bezpośredniej sprzedaży komercyjnej (DCS - Direct Commercial Sale). W zakresie obrony krótkiego zasięgu Budapeszt dysponuje nadal przestarzałymi wyrzutniami z czasów Układu Warszawskiego. Na poziomie bardzo krótkiego zasięgu stosowane są zestawy MBDA Mistral.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.