Przemysł Zbrojeniowy
W Navantii rośnie nowy kandydat do „Orki”
Stocznia Navantia poinformowała o zakończonych sukcesem postojowych próbach stoczniowych pierwszego okrętu podwodnego typu S-80, który konstrukcyjnie wywodzi się okrętów podwodnych typu Scorpène. Wszystko wskazuje więc na to, że w przetargu w ramach programu „Orka” pojawi się czwarta, poważna propozycja okrętu podwodnego nowej generacji dla polskiej Marynarki Wojennej.
Informacje przekazane ze stoczni Navantia w Kartagenie to swoisty przełom wizerunkowy. Wcześniejsze komunikaty medialne wskazywały bowiem przede wszystkim na niekończące się opóźnienia oraz problemy techniczne, jakie Hiszpanie mieli z budową okrętów podwodnych typu S-80. Informacja prasowa Navantii zmienia całkowicie ten sposób narracji. Wynika z niej, że pierwszy, budowany dla hiszpańskiej marynarki wojennej okręt podwodny typu S-80 „Isaac Peral" (S-81) : nie tylko jest już na wodzie, ale przeszedł z powodzeniem kilkudniowe testy „bezpieczeństwa" podczas prób postojowych w stoczni w Kartagenie. W tym celu okręt ten został przeniesiony w poniedziałek 17 stycznia 2022 roku z doku „uzbrojenia" do doku „syncrolift", wyposażonego w platformę do podnoszenia okrętów.
Navantia wyjaśniła w specjalnym komunikacie, że próby pozwoliły zweryfikować pracę systemu napędowego okrętu podwodnego z pierwszym uruchomieniem śruby. Kontrolę miano prowadzić zarówno „lokalnie, jak i zdalnie, ze Zintegrowanego Systemu Sterowania Platformy SICP (Sistema Integrado de Control de Plataforma), w warunkach normalnych i awaryjnych". Zweryfikowano w ten sposób, „czy napęd odpowiada na wszystkie wysłane polecenia i czy wszystkie wskazania są poprawne".
Ostatnie próby stoczniowe na uwięzi, były zakończeniem oddzielnego programu pięciu testów bezpieczeństwa i objęły załadowanie baterii akumulatorów, włączeniu zasilania elektrycznego, pierwsze uruchomienie generatorów diesla oraz pierwsze doładowanie akumulatorów. Cały ten proces odbywał się w obecności inspektorów z Wydziału Inżynierii i Budownictwa Marynarki Wojennej (Dirección de Ingeniería y Construcciones de la Armada) oraz przy udziale załogi okrętu podwodnego.
Jest to przygotowanie do pierwszego rejsu, który ma zostać przeprowadzony w ciągu najbliższych kilku miesięcy. To właśnie wtedy planuje się przeprowadzić zanurzenie okrętu na maksymalną, zakładaną głębokość. Prace idą jak na razie bez zakłóceń i szacuje się, że przekazanie „Isaac Peral" nastąpi już na początku 2023 roku. Jest to założenie bardzo ambitne, ponieważ okręt będzie pełen rozwiązań wcześniej nie wykorzystywanych w hiszpańskiej marynarce wojennej. Nie chodzi więc jedynie o ich zintegrowanie na pokładzie S-80, ale również o nauczenie się ich wykorzystania. Taka sytuacja będzie np. w przypadku napędu niezależnego od powietrza AIP (air-independent propulsion).
Czytaj też
Trzeba pamiętać, że hiszpański S-80 nie jest też tylko kolejną wersją okrętów podwodnych typu Scorpène. W stoczni Navantia powstała bowiem tak naprawdę zupełnie nowa jednostka, większa od poprzednika pod względem wyporności (3000 ton w porównaniu do 2000 ton) i długości (80,8 m w porównaniu do 60-76 m). Inny będzie też okrętowy system walki, który został opracowany samodzielnie przez Navantię oraz duża część wyposażenia pokładowego.
ito
Oferty i propozycje okrętów są, ale żeby coś z tego było trzeba by zamawiającego wymienić.
Weneda 1977
Może się dogadać i klepać na korzystnych warunkach ok.Pod. i fregaty F100/110 u nas.
El Ninio
Wiesz co się stało z norweską fregatą i dlaczego poszła na dno?
Valdore
El Ninio, ty jak widac nie wiesz wiec ci wyjasnie: Fregata została rojechana przez prawie 2ox wiekszy statek, a winna była załoga fregaty. . Cos jeszcze?
fefe
@Valdore za samo zderzenie to była winna załoga , ale fakt okręt MW po takim zderzeniu poszedł na dno wine ponoszą błędy konstrukcyjne tzn standard w jakim wykonano ten okręt , Navantia przycieła na kosztach i zrobiła cywila ......
El Ninio
Teraz muszą znaleźć samobójców którzy chcieli by pracować na tej łajbie.
Valdore
Oj jak widac fakt że Hiszpania zrobiła sobei własny konencjonalny OP poteznie zabolał el Ninia:)
CCCP
do tego nie trzeba aż takiej desperacji jak do posady w Ołgino :)
Xzibit
Do końca stycznia 2017 zostanie wybrany nowy OP dla Polski jak zapowiadał pan Macierewicz ,mamy koniec stycznia 2022 i dalej dzielnie z ręką w nocniku haha Kiedyś TVPIS tak o tym trąbiło a teraz temat zniknął a ciemny lud wszystko kupi
Darek
Leming oglądacz tvnu nie zauważył, że dla niego Pan Maciarewicz od dawna nie jest ministrem obrony. Jak tam zakupy uzbrojenia w postaci tablic Mendelejewa?!
Valdore
Leming z Pisu czyli Darek jakos nei zauwazył grajacych ławeczek z budzetu MON-u czy zakupu ołtarzy polowych ( to na szczęscie powstrzymano)
Niutek
Darek, nie ma znaczenie czy Ministrem ON jest Macierewicz czy Błaszczak. To ta sama formacja. Niestety, wiarygodność i zaufanie do tych panów , nie tylko wśród żołnierzy MW spadło do zera...